Aihe: Kitarakaapin rakentaminen
1
kalkkuna
06.04.2003 12:09:35
Elektroniikka ja soitinrakennus osastolle!
Einherjar
07.04.2003 11:57:46
Kyselisinkin, jotta minkäpaksuista lautaa ja mitä puuta kannattaisi täräyttää. Jos teetän, niin varmaankin kampaliitoksilla tulee, jos en niin itse rävellän ruuveilla kiinni.
 
-No kannattaa kyllä varmaan käyttää jotain viilutettua vaneria.
Toisaalta, mänty ja koivu käy kumpikin tuohon hommaan varmasti.
Mänty on ehkä hienomman näköinen petsattuna (enemmän kontrastia kesä- ja talvipuulla), mutta koivuun petsi levittyy tasaisemmin ja pinnasta tulee hienompi (ts. vähemmän pihkaa)
 
Etulevyksi on jossain suositeltu MDF:ää, miksi?
 
-Tätä käytetään nykyään paljon hifi-kaiuttimissa, koska se on akustisesti melko kuollutta materiaalia. Kitarakaappiin en kyllä välttämättä laittaisi. Toisaalta, jos loppukaappi on muuta puuta, niin voi sekin kyllä käydä.
Jos tuota menee tunkemaaan, niin kannattaa laittaa ennemmin 2-3 ohutta, yhteenliimattua levyä, kun että 1 paksu. MDF nimittäin halkeaa paksuna helpommin (sehän on siis puupölyä, joka on prässätty yhteen hyödyntäen puun omia sitovia aineita) 3x12mm etulevy voisi esim olla toimiva.
 
(Ja dilemma #3, Marshallin nupin levyinen, vai oman combon levyinen.. :P )
 
-Tekisin sen leveämmän (kaappi?)
VÄKIPÄÄ
11.04.2003 22:22:40
Mistähän alkaisi... Missääntapauksessa EI Kolmea MDF:ää päällekkäin! Yksi kestää aivan hyvin ja jos epailyttää tai elämäntavat ovat sitä luokkaa, että tuntuu levyt hajoavan, löytyy KDF levyä joka on kovempaa. Itse tekisin ihan koivu vanerista etulevyn.
 
Takalevyn kanssa kannattaa ottaa selvää kaijutinvalmistajan tiedot aiheesta. Kaijuttimet sanoo poks! jos sulkee tai pitää auki väärin. Kai olet ottanut selville kaijuttimien vaatiman kaapin sisätilavuuden? Tärkeää!
 
Puu valinnoissa kannattaa miettiä mitä painaa! Mänty painaa n. 400 kg/kuutio, kun taas koivu 600 kg/kuutio, että miettii mitä pistää ja miten paksusti! Itse tekisin lepästä. Siitä ne stratot ja telet tehdään.
 
Pintoihin mitä vaan! Petsaus hyvä idea ja puoli ilmaista touhua. Se maksaa hunajaa se muovipäällysta ja on vaativa asennettava. Petsiä ja polyuretaanilakka päälle. Lakkaan semmoinen kiillotus, että siitä pystyy peilaamaan, niin avot!
 
T: Puuseppä
 
P.S. Tampereella majailee Markus Torvinen- niminen soitin- ja vahvistin rakentaja, ota yhteyttä.
askomiko
11.04.2003 22:48:38

Takalevyn kanssa kannattaa ottaa selvää kaijutinvalmistajan tiedot aiheesta. Kaijuttimet sanoo poks! jos sulkee tai pitää auki väärin. Kai olet ottanut selville kaijuttimien vaatiman kaapin sisätilavuuden? Tärkeää!

 
Celestion sanoo että kitarakaapeissa ei sisätilavuuden kanssa ole niin väliä. Eikä avoin/suljettu-asiallakaan, vaan ennemminkin sillä ettei tee bassorefleksi-virityksiä. Hifikajareissa on väliä kaapin sisätilavuudella suhteessa elementin ominaisuuksiin.
"Paskasta ei saa konvehtia" - Leila P. Makkonen
Kitarakamakaavio -inspired by AFIL :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)