Aihe: AKG K240M -kuulokkeiden korjaamisesta
1
jPekka
25.02.2005 14:44:19
 
 
Toisin kuin täälläkin on annettu ymmärtää, K240M -luurit eivät kestä ihan mitä tahansa.. pari putoamista sopivassa kulmassa pöydältä lattialle riitti.
 
Äänipuoli on edelleenkin kunnossa, mutta toisen kuulokkeen, eh, ripustussysteemi petti. Se itse elementin ja korvanympärystyynyn käsittävä rakenne näyttää olevan kiinnitetty siihen pääpannan ja johdon ulostulon sisältävään kehikkoon vähän samanlaisella renkaalla kuin vanhanaikaiset laivakompassit. Ideakin on sama, päästää elementti kallistumaan pään ja korvan muotojen mukaiseen asentoon.
 
No niin. Tämä muovinen rengas on katkennut yhdestä kohtaa ja yksi kiinnitystapeista on poikki. Kapine vaikuttaa siltä, että sen _saattaisi_ pystyä korjaamaan itsekin liimalla, sopivalla tukisuikaleella ja ehkä parilla pikkuruuvilla. Mutta sattuuko joku tietämään, saako uutta ja ehoa rengasta miten helposti varaosana ja mihin hintaan?
"Mitä turvallisuutta / toi nyt sit on / jos ei oo kun kaks katuu joil uskaltaa liikkuu?" (Dave Lindholm)
Pitkavirta
08.04.2005 13:17:12
FAQ-ainesta!
 
Anteeksi.
 
Mutta hyvä että homma toimii!
the 666 club #1
"Maailma on vapaa maa." -Galder
Hyi, kakkaa!!1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)