Aihe: Suositelkaa laulumikkiä!
1 2
pitk
06.04.2005 14:22:51
 
 
Sitähän moni muuki luulee... Siitä huolimatta J.Karjalaiset ja kumppanit sitä käyttää
 
Luetun ymmärtämistä: Kovaa soitava bändi
Ryhdy roudariksi, näet maailmaa, sanoivat!
Kalkutan Konepaja
Marzi
06.04.2005 23:18:31
 
 
Tsekkaa myös Beyerin Opus69. Paljon enempi läsnä ku viiskasi. Ja alakerran sieppaus tykympi.
Pidän ääntä, näyn kauas, olen.
pitk
07.04.2005 14:40:47 (muokattu 07.04.2005 16:17:58)
 
 
Suora lainaus vanhasta Rytmi-lehden jutusta. Oiskohan Reiska ite;)
 
87 sopii touhuun, joka vedetään välillä kaukaa, välillä läheltä mikkiä.. En ymmmärrä, onko 87 lämpöohjautuva vai miten hitossa se onnistuu laulun poimimaan. Geiniä on rutkasti, joten vielä parinkin metrin päästä solistin juttelu kuuluu ihan selvästi.

 
Kylläkyllä, myös puhemikkinä helvetin hyvä (tuossa lavalla sellainen juuri moisessa käytössä köllöttää). Samainen sieppausominaisuus vastaavasti on aika ikävä, kun orkka vetää sataakymmentä ja laulaja vastaavastio yhtä. Kuusessa ollaan.
Ryhdy roudariksi, näet maailmaa, sanoivat!
Kalkutan Konepaja
Teijo K.
10.04.2005 10:23:56
 
 
Sivuhuomautus täältä ammattilaisten selän takaa. :)
 
Sm 58 puolustaa mielestäni pari seikkaa. Niitä löytyy kaikkialta ja niitä on kai lähes kaikki miksaajat tottuneet käyttämään, myös me amatöörit.
 
Että vaikka varmasti löytyy laadullisesti parempiakin vaihtoehtoja, niin aloittelevalle bändille on helpointa totuttautua niihin vermeisiin, joita löytyy noista "Meillä on täällä valmiina kamat"- keikkapaikoista. Ainakin Jyväskylässä kaikissa noissa keikkapaikissa missä olen käynyt, on ollut talon mikkeinä 58 ja 57.
 
Helpottaa huomattavasti kun ei tarvitse viedä omia laulumikkejä paikalle, jos ei ole kuitenkaan täyttä kattausta noita mikkejä. Miksaajana ollessa ainoat kerrat kun on ollut ongelmia, on solistilla ollut oma mikki mukana. 58 kanssa olen minäkin jo oppinut pärjäämään.
 
Se on sitten eri asia kun kierretään täysin omalla kalustolla, bändillä on oma osaava miksaaja jne. Tai en tiedä, luulisin että on? Mutta tällaisia mietteitä täältä ruohonjuuritasolta.
Nälkä!
-Knut Hamsun.
Operaatio Live : Jyväskylä
PL
12.04.2005 10:06:44
Tuo toimi loistavasti useimmilla esiintyjillä, vaatii hieman enemmän tarkkuutta laulajalta kuin esim. 58, mutta soundi on hyvä.
 
http://www.beyerdynamic.com/com/product/index_s.php3?find=mce+91
Viking
12.04.2005 23:18:19 (muokattu 13.04.2005 00:43:21)
halusin nyt vielä tarkentaa tuota mieltymystäni 87:aan.
Jonkin verran jopa laulaneena minua miellyttää mikin
antama "palaute", siihen on helppo LAULAA ja sen kanssa on äänen kanssa on helppo
leikkiä.... Soundi on minulle vasta toinen seikka
Sopivasti selvinpäin tai sitten ei...
LHU
12.04.2005 23:47:41
Jonkin verran jopa laulaneena minua miellyttää mikin
antama palaute, siihen on helppo vastata ja sen kanssa on helppo
leikkiä....

 
Minkälaista palautetta se on sulle antanut?
"Expertus dico"
drno
14.04.2005 01:15:40
Pakko todeta että suht halvalla SM58ia saa näköjään ihan kotimaan kamaraltakin.
Musakauppa.fi 99 egee
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)