Aihe: Onko näistä mikeistä mihinkään?
1
Quu
24.02.2005 14:53:38 (muokattu 24.02.2005 14:54:07)
 
 
Eli ajattelin ostaa muutaman mikin, jotta voin mikittää vahvistimeni sekä etu-, että takapuolelta.
Ja myös siten, jotta voisin mikittää useamman vahvarin, kun soitetaan hieman isommassa porukassa.
Mikkejä ajattelin hankkia 3-4, joten hinta ei saisi olla kovinkaan paljoa.
 
Vaihtoehdot jotka löysin ovat: http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_tbone_em_900_prodinfo.html & http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_the_tbone_mb45_prodinfo.html
 
Eli onko kumpikaan kannattava?
Muitakin saa ehdottaa.
Budjetti n. 200e
http://hevijammu.cjb.net Hinta: 400e/En tingi.
Oz
24.02.2005 15:05:45
 
 
joo kyllä kannattaa metsästää käytettyjä 57 tai 58. Itse en ainakaan noita tboneja ostais
Time is never wasted when you're wasted all the time.
Vapour
24.02.2005 15:09:28 (muokattu 24.02.2005 15:11:21)
Kondensaattorimikkiä ei kannata hankkia (ainoaksi) vahvarimikiksi. Menee herkästi ruvelle, kun vahvistimissa on kuitenkin paljon äänenpainetta siinä kankaan tasossa. Sama taitaa päteä avonaisen kaapin takanakin.
 
Konkat toimii hyvin, jos haluaa mikittää myös tilaa vähän kauempaa.
 
EDIT: dis'n'dat...
Tube amp?!? I can make it myself! All I need is some tubes, some solder tin...and a little aubergine!
wilo
24.02.2005 16:23:25 (muokattu 24.02.2005 16:31:29)
Muitakin saa ehdottaa.
Budjetti n. 200e

 
Jos käyttö on pääosin bändikämpällä, ei konkkamikistä ole mun kokemusten mukaan niin paljon iloa kuin dynaamisesta. Konkkamikin joutuu laittamaan kauemmas vahvistimesta kuin dynaamisen ja se poimii myös liian herkästi häiriöääniä. Studiossa tämä ei ole niinkään ongelma.
 
Itte ostin rahoja säästelläkseni TSM MT56:n http://www.oulunsoitinjatarvike.fi/studio/tsm/mt56.htm , Maksoi vähän päälle 40 euroa.
Mikki on sama kuin MT57 (SM57-kopio), mutta runko on pienempi. Näppärämpi kuin MT57, tosin kympin kalliimpi. Jompia kumpia saat budjetillasi 3-4 kappaletta piuhoineen. Mikkitelineet päälle vielä, suosittelen ostamaan vähän jämerämmän mallin kuin halvimman rimpulan.
 
Edit: niin siitä TSM:n laadusta piti sanomani, että hyvältä saundaa. Kovin kokenut äänittäjä en ole, mutta mun mielestä kuulostaa ihan samalta kuin Shure. Runko on myös tukeva ja liitin samoin, eikä materiaaleissa (metallissa) ole painon perusteella pihtailtu. Tuntuu ja kuulostaa ihan samalta kuin esikuvansa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)