Aihe: Akustisen kitaran mikittäminen??
1
Geetar
09.02.2003 12:23:21
Olen ajatellut mikittää akustisen kitarani, sillä maaliskuussa olisi unplugged keikka, joten mieleeni heräsi pari kysymystä!!
 
1. Mikä on paras vaihtoehto.. Kaikuaukkoon asetettava mikki(varmaan yleisin) vai tallan viereen asennetava mikki??
 
2. Miten asennus tapahtuu.. pitääkö porailla yms?? siis lähinnä kiinnostaa miten mikit toimivat.. kun kitara ei ole valmiiksi mikitetty(eli kitarapiuhaa ei voi tuikata minnekään??=) ELI miten homma toimii ruohonjuuritasolla??
 
tässä pari juttua, mitkä askaruttavat mieltäni!!
 
kiitos etukäteen
Tomtom
09.02.2003 21:43:28
Testasin tuossa viikolla AKG:n tallaan asennettavaa pikkumikkiä, joka kiinnitettiin ikäänkuin "purkalla" kiinni suoraan tallaan. Siitä piuhalla etuvahvistinboksin kautta vahvariin (livekäytössä suoraan PA-han). Simppeli systeemi ja sinänsä aika toimiva. Sen jos ajaa esim. equn läpi, niin sai aika mukavat soundit ihan perusakustisesta. T-kaupassa moinen peli maksoi 135e, piti ihan varmistaa hinta, koska tuntui toimivan hyvin. Viisaammat voinevat kertoa mikä laitteen virallinen nimi on, AKG C411 oli mallin nimi..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)