Aihe: Säröäänen nauhoittaminen suoraan tietokoneen äänikortin kautta.
1 2
weelie
03.12.2004 13:39:18
Mä olen soitellut telellä suoraan line-iniin ja Windowsista laittanut signaalin buustauksen päälle. Hauska Lo-fi-digisärö! :D
 
Toiset kehuu että paras tapa nauhoittaa sähkökitaraa on hankkia Mäcci. Siinä kun tulee GaragaBand-softa, jossa vahvarimallinuksia sun muuta.
Pahoittelen syvästi kaikkia tekemiäni yhdyssana- ja kielioppivirheitä, kiitän korjauksista ja pyydän anteeksiantoa.
Crackis
03.12.2004 14:53:33
Minä suosittelisin vähäisten kokemusteni perusteella ihan suoraan mikittämään vahvistimen mikäli haluat soundisi juuri siitä repiä. H&K:n red box ei loppujen lopuksi ole mikään NIIN hyvän kuuloinen ainakaan high gain säröistä puhuttaessa.
 
Jos ei raaski mihinkään sm57 sijoittaa niin halvemmallakin mikillä saa ihan asiallista jälkeä. Jopa vain suoraan tietokoneen mikkituloon suoraan kytkettynä. Voisin vertailun vuoksi clipit joskus tehdä jahka saisi aikaseksi vahvistimen tuotua kotiin.
Myydään Hartke GH-412a.
jami87
03.12.2004 16:17:24 (muokattu 03.12.2004 16:44:03)
Suosittelisin käyttämään ennemmin tuota guitarsuitea kuin guitar riggiä. Hinnoissa on aika paljon eroa. G-suite ilmainen ja guitar rig monta sataa euroa. Ja ainakin hevisoundeissa tuo tuo g-suite on aivan ylivoimanen verrattuna tuohon guitar riggiin. Parhaan kuuloinen kitaraplugari mitä olen tähän mennessä nähnyt/kuullut.
 
Mistäs ton G-Suiten saa? Vois meinaan myydä ton Guitar Rigin, jos se tosiaan häviää tolle G-Suitelle... Guitar Rig tosin ollu vasta pari viikkoa, ostin käytettynä 100 €.
 
Edit. Eipä mitään enää. Löysin jo.
I'm Rock, but I don't Roll...
askomiko
03.12.2004 23:45:57
Tämä on jo missio. Guitar Suite:
 
http://koti.mbnet.fi/~fisq/mp3/kitarademot/plugarit/
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)