Aihe: Around the sun
1
Zeni
15.11.2004 15:32:33
En ainakaan huomannut että tästä olisi ollut keskustelua. Itse omistan miltein kaikki R.E.M. levyt joten tämäkin oli pakko ostaa. Hieman pettynyt olen, että äijien musiikki on mennyt tuollaiseksi "hempeilyksi" New Adventures In Hi-Fi:n (sieltä esim. Bittersweet Me) jälkeen ei kunnon rokkia ole enää tahtonut löytyä. Up meni vielä jotenkin, mutta oli jo selvästi löysempi. Reveal oli hyvin tämän kaltainen. Ei tuo Around the sun mikään huono levy ole, mutta kaipaisin jo vähän rokimpaa musiikkia.
 
Mitäs mieltä muut ovat ?
Minstrel
15.11.2004 19:05:14
Pari kertaa olen kuunnellut läpi netin kautta ilmaiskuuntelussa, ja ei oikein ole vakuuttanut. Okei, onhan levyllä muutama timantti, joista esimerkiksi Outsiders lopun hiphop-virikkeineen on varsin tuoreen ja virkistävän kuuloista tavaraa. Around The Sun tuntuu kuitenkin jämähtäneen samaan keskitempoon, joka alkaa loppua kohden puuduttaa väkisinkin. Levyä vaivaa myös sama juttu, joka vei parhaan terän New Adventuresista ja Revealista, eli biisejä on selvästi muutama liikaa.
 
Kyllähän tuo taustamusiikkina menee, mutta en täyttä hintaa kyllä levystä lähtisi maksamaan. Revealista vielä tykkäsin, mutta Around The Sun ei oikein jaksanut sytyttää ainakaan näin alkuun. Saas nähdä, kuinka nämä uudet biisit toimivat tammikuussa livenä.
Kyllä skitsofrenia aina yksin olemisen voittaa.
porcupine
16.11.2004 11:26:01
Jep, monet yöt olen miettinyt, että onko mulla oikeutta haukkua jätkiä pystyyn sitten, kunhan Suomeen tulevat tammikuussa. Että miksi te teette nykyään niin paskoja levyjä :) Kun kuitenkin saan hommattua backstagepassit... Vai pitäisköhän sittenkin soittaa etukäteen Stipelle, ettei päivän keikkafiilikset mene ihan tyystin, hah.
 
Levy on tosiaan tasapaksu. Kaikki tuotannolliset/sovitukselliset kikat on kuultu jo kahdella aiemmalla levyllä. Käviköhän siinä sittenkin niin, että Berryn kanssa lähti bändistä itsekritiikki? Niin ja tuottajakin vaihtui Uppiin (Upin jälkeen?).
 
Että taitaa sitä miljonääreillä olla liikaa aikaa, kun tuolla tavalla hinkkaavat levynsä kuoliaaksi ;P Sikäli harmittaa, kun R.E.M. on kuitenkin maailman paras bändi, eikä Automaticin ylittänyttä ole eikä tule.
Ei kukaan, tai kun kerran kaikki muutkin. -Tommi Liimatta
Minstrel
16.11.2004 14:38:58
R.E.M. on kuitenkin maailman paras bändi, eikä Automaticin ylittänyttä ole eikä tule.
 
Ovathan tyypit soittaneet viimeisimmällä keikoillaan aika hyvin myös 80-luvun matskua, biisejä kuten Begin The Begin, These Days ja Finest Worksong. Noita kun kuulisi tammikuussakin, niin olisin aivan taivaassa. Toivottavasti Euroopan-kiertueellakin yhdistellään uutta vanhaan eikä ainoastaan markkinoida uutta levyä ja veivata lopuksi Losing My Religion.
Kyllä skitsofrenia aina yksin olemisen voittaa.
Zeni
21.11.2004 16:41:34
Itse en tajua tuota Automaticin ylistämistä, sitä on kaikkialla joten kai se sitten on paras ledy. Mielestäni Out Of Time ja New Adventures ovat molemmat huomattavasti parempia kuin Automatic.
MoFo
23.11.2004 09:58:47
Itse en tajua tuota Automaticin ylistämistä, sitä on kaikkialla joten kai se sitten on paras ledy. Mielestäni Out Of Time ja New Adventures ovat molemmat huomattavasti parempia kuin Automatic.
 
Olen muuten täsmälleen samaa mieltä. Document kuuluu vielä ehdottomiin suosikkeihini. Automatic on tylsä...
Love, it won´t last kissin´ time.
Minstrel
23.11.2004 20:08:47
Minusta Automatic on maineensa veroinen levy. Hidastempoisuus toimii eikä laahaa kuten Around The Sunilla. Aluksi yksinkertaisilta kuulostaneilta biiseistä on jopa lukemattomien kuuntelukertojen jälkeen löytynyt uusia, hienoja juttuja.
 
Oma R.E.M. -suosikkini vaihtelee akselilla Murmur-Document-Automatic. Ihan kaikkia levyjä en tosin ole kuullut. New Adventures olisi mestariteos, jos siltä olisi lyhennetty useammalla biisillä. Sen huippuhetket ovat niin hyviä, että siitä olisi voinut tulla bändin paras levy.
Kyllä skitsofrenia aina yksin olemisen voittaa.
Zeni
24.11.2004 08:43:03
Oma R.E.M. -suosikkini vaihtelee akselilla Murmur-Document-Automatic. Ihan kaikkia levyjä en tosin ole kuullut. New Adventures olisi mestariteos, jos siltä olisi lyhennetty useammalla biisillä. Sen huippuhetket ovat niin hyviä, että siitä olisi voinut tulla bändin paras levy.
 
Ja mun mielestä siinä ei ollut yhtään biisi minkä olisi voinut ottaa pois, näin ne mielipiteet jakautuu :)
saturnzreturn
24.11.2004 15:21:46
jos joku muuten haluaa myydä lippunsa tuohon tammikuiseen konserttiin, niin laittaa viestiä
my wallet's fat and so is my head
saturnzreturn
15.01.2005 16:18:44
kannattaisikohan tuo kyseinen lätty ostaa nyt, kun on sinne keikallekkin liput. meinaa jos soittavat tuon koko levyn läpi, niin esiintymisestä saattaisi nauttia hieman enemmän jos on kuullut biisit ennakkoon.
my wallet's fat and so is my head
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)