Aihe: Deathin levyt
1 2
jigsore
07.08.2004 23:53:30
 
 
Lappikselle lävähti plupsa mainiota tekstistä. Pitääkin alkaa vähitellen tutustua pre-Human matskuun, kun loput jo löytyy.
Täältä muuten livevideota Belgiasta vuodelta 1992, vajaa kaksi viikkoa ennen Helsingin keikkaa: http://www.humandeath.de/Downloads.htm
Mukana menossa Masvidal & Reinert. Jea! Tällä hetkellä ladattavissa Zombie Ritual.
Löytyykö täältä ketään Deathin Suomen keikkaa todistanutta?
"Do you have that one with the guy who was in that movie that was out last year?" IHKK #8
Viceroy
08.08.2004 14:16:21
 
 
Tämä oli Pohjois-Amerikan kiertue. Keskittyi ilmeisesti lähinnä Kanadaan, joskus sen vuoden joulun tienoilla. Death oli kyllä aina yhden miehen bändi, Chuck hajoitti ja kasasi sen uudelleen kerran jo demoaikoina.
 
Joo joo, mutta tuo Spiritualin aikainen kokoonpano veti jonkun (oisko ollut sitten Euroopan) rundin ilman Chuckia, joka oli ilmeisesti henk.koht. syiden (en muista kunnolla) koko ajan rapakon toisella puolella. Chuckin tontin täytti silloin joku muu - nimeä en saa mieleeni.
Ja suo mulle hauta pohjassa meren, kun vanhuuden peikko mun hyytävi veren!
Akiman
08.08.2004 14:19:34
 
 
Joo joo, mutta tuo Spiritualin aikainen kokoonpano veti jonkun (oisko ollut sitten Euroopan) rundin ilman Chuckia, joka oli ilmeisesti henk.koht. syiden (en muista kunnolla) koko ajan rapakon toisella puolella. Chuckin tontin täytti silloin joku muu - nimeä en saa mieleeni.
 
Taisi olla juuri Louie Carrisalez.
SONOS METALLICOS :: LEVYARVIOT, HAASTATTELUT YM. :: HTTP://WWW.SONOSMETALLICOS.NET :: #SONOSMETALLICOS @ IRCNET
Incarnation
08.08.2004 16:25:25
Joo joo, mutta tuo Spiritualin aikainen kokoonpano veti jonkun (oisko ollut sitten Euroopan) rundin ilman Chuckia, joka oli ilmeisesti henk.koht. syiden (en muista kunnolla) koko ajan rapakon toisella puolella. Chuckin tontin täytti silloin joku muu - nimeä en saa mieleeni.
 
Tässä vaiheessa ei päde jokaiselle tuttu sanonta "ei rundi yhtä miestä kaipaa".
!!MYYNNISSÄ!! Ibanez GSR200 basso !!MYYNNISSÄ!!
Lappis
10.08.2004 15:48:42
 
 
Chuckilla oli suuria ongelmia Spiritualin aikoihin levy-yhtiön kanssa. Protestina totesi levymoguleille, että Death ei sitten kierrä sekuntiakaan. Muut jätkät sit päättivät hivenen rahastaa Deathin nimellä ja lähtivän keikkaamaan ilman Chuckia. Chuck tästä sit sai luonnollisesti tietää jossain vaiheessa. Yllättäen bändi meni välittömästi vaihtoon.
 
Niin halpamainen temppu kyllä muilta jätkiltä ettei mitään rajaa. Nappia otsaan tuollaisesta.
Aiheesta on myös tehty biisi. Löytyy Individualilta ja kantaa nimeä Jealousy. Tsekatkaa sanoja huviksenne.
" You want what you can't have...Jealousy!".
 
Ja selvennyksenä että Chuck ei vaihdellut jätkiä bändissä tarkoituksella. Chuckin suurimpia haaveita oli koko ajan saada ihan ikioma bändi ympärille. Mutta kuten tunnettua, Chuckin tuuri ei ollut oikein missään asiassa niitä maailman parhaimpia. Hoglan pysyi mukana kahden levyn ajan, DiGiorgiolla oli omia kiireitä mutta soitti kuitenkin kahdella Deathin levyllä( Plus control Denied ). Bill Andrews oli kahdella levyllä, mutta sai siis potkut tuon kiertue-episodin takia. Hyvä niin, ei mikään kummoinen rumpali.
James Murphylla oli Obituary, Andy Laroque ja King Diamond Etc. Sound of Perseverancen aikoihin näytti hyvältä eli Chuck oli lopultakin saamassa kiinteää kokoonpanoa. Richard Christystä ja Shannon Hamnista ainakin. Oletettavsti DiGiorgio olisi taas tullut mukaan remmiin, mene ja tiedä. Mutta sitten puuttui kuolema peliin mukaan...Chuckin elämä ei kyllä ollut missään vaiheessa mitään ruusuilla tanssimista.
Kenenpä olisi?
Kulkunen
10.08.2004 19:59:43
SOP:lla on biisi nimeltä Sound of the voice. En tiedä muista, mutta minä tipuin penkiltä perseelleni kun kuulin sen ensimmästä kertaa. Se oli just sellasta, mitä ei tosiaan osannut odottaa millekkään Deathmetal-levylle
 
Voice of the Soul, ehkä?
The downward spiral never ends.
Lappis
10.08.2004 20:39:27
 
 
^ Hah. Mitähän mä olen taas ajatellut? Voice, tietty.
Milkop
12.08.2004 10:58:12
 
 
Kiitos Lappis hyvästä tekstistä, annoin plussaa. Pitäisi varmaan itsekin tutustua tuohon bändiin, mutta ongelmana on tämä ainainen "paljon hyviä levyjä/vähän rahaa" -tilanne.
"I Believe that people who are going to commit crimes should not have guns" -- George W. Bush
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)