Aihe: Harjaamisen opettelu
1
Kivanen
05.08.2025 12:30:56
Olen aloittanut puolisen vuotta sitten harjoittelemaan kitaralla. Vaikeimmalta tuntuu harjaaminen siinä vaiheessa, kun iskut ovat epäsäännöllisesti alas tai ylös. Onko mitään viisastenkiveä tuon harjoitteluun?
Arkka
05.08.2025 12:50:09
 
 
Kivanen: Olen aloittanut puolisen vuotta sitten harjoittelemaan kitaralla. Vaikeimmalta tuntuu harjaaminen siinä vaiheessa, kun iskut ovat epäsäännöllisesti alas tai ylös. Onko mitään viisastenkiveä tuon harjoitteluun?
 
Onko heittää esimerkkiä, esim. biisiä, jossa on kuvailemasi komppi?
 
Usein kompeissa, joissa iskujen suunta tulee näennäisen epäsäännöllisesti, käsi kuitenkin tekee tahdissa tasaista alas-ylös-liikettä. Sit vaan jätetään koskematta kieliin, jos iskua ei kuulu soittaa. Liikerata toki vähän sit muuttuu ja saattaa näyttää erilaiselta, mutta perusajatuksena on, että soitat koko ajan vaan alas-ylös-alas-ylös ja skippaat osumia.
Kivanen
05.08.2025 19:57:17
Arkka: Onko heittää esimerkkiä, esim. biisiä, jossa on kuvailemasi komppi?
 
Usein kompeissa, joissa iskujen suunta tulee näennäisen epäsäännöllisesti, käsi kuitenkin tekee tahdissa tasaista alas-ylös-liikettä. Sit vaan jätetään koskematta kieliin, jos iskua ei kuulu soittaa. Liikerata toki vähän sit muuttuu ja saattaa näyttää erilaiselta, mutta perusajatuksena on, että soitat koko ajan vaan alas-ylös-alas-ylös ja skippaat osumia.

 
Kiitos, tuo skippaaminen on juuri se vaikeus. Jos isku on alas ylös menee helposti, mutta jos alas vedetään tyhjää ja ylös harjataan niin ylöslyönti jotenkin menettää rentouden.
McLeach
14.08.2025 15:57:21
Jos on rytmitaju muuten kunnossa niin uskon, että tuo tulee ihan ittestään ajan kanssa kun käsi ja aivot tottuu kitaraan. En ole ainakaan itse koskaan keskittynyt moiseen asiaan. Voin kuvitella, että soitto ei ole rennon kuuloista jos komppikäteen joutuu liikaa keskittymään.
Kefiiri
10.09.2025 08:09:08 (muokattu 10.09.2025 08:13:27)
Sammolla oli ihan hyviä vinkkejä mutta metronomin käyttöhän se vasta vaikeata on! Kyllä sen oppii, ja se on vallan mukavaa sitten kun siihen tottuu, mutta alkuun metronomin kanssa synkronoituminen vie kaiken keskittymiskyvyn :D
 
Metronomin kuuntelu kuitenkin on tavattoman hyödyllistä, se varmaan kehittää myös bändisoittoa siten että oppii seuraamaan musan pulssia siinä oman renkutuksen ohessa. Yleensähän metronomia hyödynnetään oman tarkkuuden hiomiseen, mutta auttaa se vissiin myös siihen, että tulee kuunneltua mitä ympärillä tapahtuu?
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)