Aihe: Harjaamisen opettelu
1
Kivanen
05.08.2025 12:30:56
Olen aloittanut puolisen vuotta sitten harjoittelemaan kitaralla. Vaikeimmalta tuntuu harjaaminen siinä vaiheessa, kun iskut ovat epäsäännöllisesti alas tai ylös. Onko mitään viisastenkiveä tuon harjoitteluun?
Arkka
05.08.2025 12:50:09
 
 
Kivanen: Olen aloittanut puolisen vuotta sitten harjoittelemaan kitaralla. Vaikeimmalta tuntuu harjaaminen siinä vaiheessa, kun iskut ovat epäsäännöllisesti alas tai ylös. Onko mitään viisastenkiveä tuon harjoitteluun?
 
Onko heittää esimerkkiä, esim. biisiä, jossa on kuvailemasi komppi?
 
Usein kompeissa, joissa iskujen suunta tulee näennäisen epäsäännöllisesti, käsi kuitenkin tekee tahdissa tasaista alas-ylös-liikettä. Sit vaan jätetään koskematta kieliin, jos iskua ei kuulu soittaa. Liikerata toki vähän sit muuttuu ja saattaa näyttää erilaiselta, mutta perusajatuksena on, että soitat koko ajan vaan alas-ylös-alas-ylös ja skippaat osumia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)