Aihe: Benton Thiele-kaappi
1
disere_santtu
13.09.2024 12:37:47
basisti1971
14.09.2024 06:29:31
Moi.
 
disere_santtu: Onko tästä kokemuksia?
 
https://www.thomann.de/fi/harley_benton_g112plus_thiele_unloaded.htm

 
Ei kokemusta, itsellä ollut lähinnä EV TL505:sia (118) ja TL606:sia (115).
 
Tuollainen TL 806 on ollut omiin bassoinstrumentti- ja PA tarpesiin liian vaatimaton.
 
http://www.realoldiesradio.com/docs/EV/ElectroVoice_TL806.pdf
 
Nettiväitteet siitä että olisi suosittu kitarakaappi ovat hivenen erikoisia, itse en henkilökohtaisesti tiedä ketään joka koskaan olisi pitänyt noita mitenkään erityisen mainioina kitarakaappeina.
 
Mitä tuohon HB:n tarjoamaan tulee, tekniseltä kantilta M4 on aika vaatimaton kierteen koko, ja ohjeissa suositeltu 3" (75mm) vaimennusainevuoraus näyttäisi puuttuvan.
Kokonaisen kaapin väkertelemiseen verrattuna kuitenkin helppoja askarrella etenkin jollei omaa alusta asti tekemiseen taitoja ja työvälineitä.
 
Hinta on kuitenkin eittämättä houkutteleva, yhteen kappaleeseen jää itse tehden plussapuolelle oikeasti vain tekemisen ilo.
Jos useampaa kuvittelee tarvitsevansa, itse tekeminen on ainakin tällaisen teeseitseholistin mielestä parempi vaihtoehto.
 
EVM12L elementtiä jolle tuo kaappi on suunniteltu voi olla haastavaa hankkia kohtuuhintaan, mutta käytettyjä liikkuu sillointällöin mnettorillakin.
Tuolla elementillä painoa siunaantuu sen verran (reilu 15kg) että tietää roudanneensa ;).
Eminence DLII 2512 on kohtuullinen -ja kevyempi- vaihtoehto, mutta optimoiminen vaatii virityksen muokkaamista.
Eivätkä neodyymikaiuttimet ole kaikkien basistienkaan korvaan sopivia, joten veikkaan etteivät kitaristit tee tuossa poikkeusta.
 
Kitarakäytössä (myös baritoni/seiska) menee tietenkin mikä tahansa 12" kitaraelementti, mutta tuolloin kaapin TL rakenteesta ei ole mitään hyötyä.
Eipä ole toisaalta haittaakaan.
 
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=TL+806+driver
 
T:Samuli
Kefiiri
14.09.2024 07:23:40 (muokattu 14.09.2024 07:29:50)
Onpas värkki, eihän tuon Thomannin kuvan perusteella edes tajua että kyse on refleksikaapista? Ei kun näkyyhän se rakenne viimeisessä kuvassa ilman etukangasta.
 
No mullahan sitten on saman tapainen itse 18 mm vanerista kasattu tötsä jossa on hieno Bebekin 12" kaksoiskartiokaiutin elementtinä. Sen kautta kun soittaa bassoa niin kuulostaa erehdyttävästi Paul McCartneyltä.
 
Refleksiaukon olen virittänyt varta vasten tuolle elementille ja soundi on bassolla oikein lupsakka, mutta kitaralla pelkästään löysä. Se toki voi johtua elementin ominaisuuksistakin, mutta ei siitä rakenteesta kitarakäytössä ihmeempää hyötyä ole.
 
Ehdottomasti ottaisin kitarahommiin mieluummin takaa avonaisen (bluesbisneksiin) tai umpinaisen (jytäjammailuun).
En ole musiikin asiantuntija.
Guitarfreak
14.09.2024 09:41:39
disere_santtu: Onko tästä kokemuksia?
 
https://www.thomann.de/fi/harley_benton_g112plus_thiele_unloaded.htm

 
Mesan Thielestä on pitkä kokemus - vissiin aika lähelle tuo EV elementillä. Ihan jees kokoisekseen mut äärettömän suuntaava joten livenä kuulee yhdessä kohtaa ylikirkkaasti ja muualla muhjua. Soundi on sitten elementistä kiinni. Kivaa oli EV ssä se et rikki sitä ei saanut kitaravahvareilla.
NOOT NOOT - Pingu
Mikko1978
14.09.2024 13:39:51
Guitarfreak: Mesan Thielestä on pitkä kokemus - vissiin aika lähelle tuo EV elementillä. Ihan jees kokoisekseen mut äärettömän suuntaava joten livenä kuulee yhdessä kohtaa ylikirkkaasti ja muualla muhjua. Soundi on sitten elementistä kiinni. Kivaa oli EV ssä se et rikki sitä ei saanut kitaravahvareilla.
 
Tuo EV on kyllä hieno elementti. Toisaalta sillä varustettu thiele-kaappi painaa saman kuin kevyt 2x12-kaappi, jolloin vähän koko thiele-kaapin idea kärsii.
Guitarfreak
14.09.2024 22:34:34
Mikko1978: Tuo EV on kyllä hieno elementti. Toisaalta sillä varustettu thiele-kaappi painaa saman kuin kevyt 2x12-kaappi, jolloin vähän koko thiele-kaapin idea kärsii.
 
Mut pienempi silti ku esim. Mesan 2x12 compact (jossa hyvä soundi) tai marsun 1922 (jossa aivan karmea)
 
Oli se mulla Mark III kombossaki joskus :D se oli roudauskeissin kans aika ihana siirreltävä..
NOOT NOOT - Pingu
Mikko1978
15.09.2024 00:15:53
Guitarfreak: Mut pienempi silti ku esim. Mesan 2x12 compact (jossa hyvä soundi) tai marsun 1922 (jossa aivan karmea)
 
Oli se mulla Mark III kombossaki joskus :D se oli roudauskeissin kans aika ihana siirreltävä..

 
Onhan se joo vähän turhankin kapea monen nupin alle ja aivan liian matala nupin ständiksi. Toki kuljetuksessa vie vähemmän tiilaa kuin mun suosikki eli pystymallinen 2x12.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)