Aihe: Mikä 1500 euron sähkökitara loppuelämäksi?
1 2 3
Laulava Kylätohtori
22.02.2024 10:55:59
iec: Ja kesäisin aletaan kulkemaan ylioppilaslakki päässä ja naapurin Virtasen vaimoa aletaan kutsumaan Virtaskaksi. Samalla kannattaa säätää telkkarin väriasetukset mahdollisimman haaleiksi (OLED-telkkareista ei taida saada ihan mustavalkokuvaa.)
 
Tässä vaiheessa taidan ottaa popparit esiin :D

 
Mikä helvetin oled? Radioputkillahan näköradio nykyään toimii.
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
iec
22.02.2024 11:07:27 (muokattu 22.02.2024 11:08:50)
 
 
Laulava Kylätohtori: Mikä helvetin oled? Radioputkillahan näköradio nykyään toimii.
 
Kyllä uutiset pittää kuunnella ratiosta. Mitä lie nykyajan hömpötyksiä nuo näköratiot. Kokkoonnuttaan koko perhe pirttiin kuuntelemmaan uutisia samalla kun tehhään iltapuhteita :D
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
Arbitrator
22.02.2024 11:31:26
Ei pysty suosittelemaan loppuelämän kitaraa. Sen sijaan suosittelen jatkuvaa vaihtorumbaa ja aina uuden ja paremman kitaran hakemista. Se on paljon hauskempaa, eikä maksa hirveästi kunhan ei sorru uusien kitaroiden ostamiseen.
iec
22.02.2024 12:06:32
 
 
Arbitrator: Ei pysty suosittelemaan loppuelämän kitaraa. Sen sijaan suosittelen jatkuvaa vaihtorumbaa ja aina uuden ja paremman kitaran hakemista. Se on paljon hauskempaa, eikä maksa hirveästi kunhan ei sorru uusien kitaroiden ostamiseen.
 
Jeps. Mehän olemmekin jäsen Arbitratorin kanssa harrastaneet tätä vaihtorumbaa menestyksekkäästi jopa keskenämme. Ainakin kaksi kertaa :D
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
Antti1
22.02.2024 12:33:37 (muokattu 22.02.2024 12:35:36)
Noilla spekseillä mä katsoisin Ibanez AZ:n suuntaan, joku sopivan värinen malli vaan. Se nyt ei ehkä ole ihan kamalan hevin näköinen, mutta sopii valssista dödikseen ja keikallakaan ei hävetä rokkipoliisien arvostelevan silmän alla. Kaikenlaiset kilinäsoundit löytyy kytkimen takaa, joilla pääsee sinne popimpaankin ilmaisuun uskottavasti. Talla ja satula toimivat ainakin mun kepakossani niin hyvin, ettei mitään lukkomalleja ole tullut ikävä. Rosterinauhat, mun mielestä hyvät ja erinomaisen erottelevat mikit, lämpökäsitelty vaahterakaula jne. Valmis paketti, ei tarvitse modata mitään.
 
Onko se sit loppuelämän keppi, sitä en osaa sanoa. Ei kai sellaista olekaan, muttei tuosta laadun, ominaisuuksien, soitettavuuden, soittimen tasapainon tai ulkonäön puolesta tarvitsisi ikinä luopua.
 
Musarin Luket ovat myös hyviä kitaroita kaikenlaiseen menoon, mutta kapea kaula voi jonkun mielestä tuntua erikoiselta ja käytettynäkin täytyy vähän etsiä tohon budjettiin sopivaa. Parker Fly on myös omaan mieleen ihan ykkösvehje, mutta osa palikoista on ainakin toistaiseksi melko unobtainiumia, jos jotain täytyisi joskus korjata. Sitä ei ehkä pysty varauksetta suosittelemaan ja tohon hintalappuun saa etsiä pitkään. Oman kitararivistön vehkeistä myös Ibanez JS2410 voisi hyvällä tuurilla käytettynä mennä tuohon hintalappuun ja en koe itse, että sillä ei pystyisi soittamaan uskottavalla soundilla mitä tahansa. Yllättävän monipuolinen vehje mikkien ja kytkentänsä puolesta.
phiit
22.02.2024 12:42:19
Kyllähän joku perushyvä HSS strato on ajaton ja kelpaa mihin vaan, näillä vetää niin Obituaryt, Sepulturat ku Maidenitki
McLeach
22.02.2024 17:15:05 (muokattu 22.02.2024 17:16:49)
Sanoisin, että sellainen mikä sopii hienosti sun käteen, on suht kevyt ja upeen näkönen. Osia voi aina aika vaivattomasti säätää, fiksata ja vaihtaa.
mpekkanen
22.02.2024 17:33:37
Kiiras Instruments on yksi custom paja jolta saa tuollaisen 24 nauhaisen, Floyd Rose ja EMG kitaran alle kahden tonnin. Toki se hinta nousee omista spekseistä riippuen.
Jos kotimaista käsityötä arvostaa, niin tuollainen voisi olla yksi vaihtoehto.
masterhat
22.02.2024 18:06:58
mpekkanen: Kiiras Instruments on yksi custom paja jolta saa tuollaisen 24 nauhaisen, Floyd Rose ja EMG kitaran alle kahden tonnin. Toki se hinta nousee omista spekseistä riippuen.
Jos kotimaista käsityötä arvostaa, niin tuollainen voisi olla yksi vaihtoehto.

 
Näitä olen salaa vähän kuolannut , sillä nyt kun oma Ltd 1000 oli trimmauksessa, ja kaivoin vanhan ysärin ajan rg270 ibanezin, niin ei tuo ibanezin ohut kaula olekaan yhtään hassumpi, päinvastoin alkoi tehdä mieli hommata kitara vähän ohuemmalla kaulalla.
 
Millaisia kauloja kiiras instrumentsilla on, vai onko parempi katsella jotain vähän tyyrimpää ibaneziä?
mpekkanen
22.02.2024 18:20:49
masterhat: Näitä olen salaa vähän kuolannut , sillä nyt kun oma Ltd 1000 oli trimmauksessa, ja kaivoin vanhan ysärin ajan rg270 ibanezin, niin ei tuo ibanezin ohut kaula olekaan yhtään hassumpi, päinvastoin alkoi tehdä mieli hommata kitara vähän ohuemmalla kaulalla.
 
Millaisia kauloja kiiras instrumentsilla on, vai onko parempi katsella jotain vähän tyyrimpää ibaneziä?

 
Noi Kiirakset on custom kitaroita, eli sen kaulan saa sellaisena kuin haluaa.
The Jack
22.02.2024 22:54:38
mpekkanen: Noi Kiirakset on custom kitaroita, eli sen kaulan saa sellaisena kuin haluaa.
 
Onko väellä tuoreita kokemuksia, koska sen kitaran saa tilauksen jälkeen? Joskus ollut juttuja viivästyksistä.
 
Toinen mikä Kiiraksissa epäilyttää on suomalaiset puut. Niillä selittynee osin "halvahko" hankintahinta. Itseäni ei välttämättä leppä/alder viehätä puuvalintana. Aiemmin puhuin omasta Lag Arkanesta, niin siinä on vielä käsittääkseni brassilaiset mahongit rungossa. Komeat vaahterakannet ja otelaudassa ebeniä. Mutta se on toki jo +15-vuotta vanha kitara.
Mikko1978
23.02.2024 02:07:48
Kaikki magia on vain ja ainoastaan sun ja kitarasi välisessä vuorovaikutuksessa. Samaa musiikkia voi soittaa hyvin erilaisilla kitaroilla ja monilla eri tavoilla. Kukaan ulkopuolinen ei tietää sitä, mikä kitara lopulta on se joka puhuttelee sinua. Varsinkin tuollainen loppuelämän kitara on tosi hankala löytää, koska polkua eteenpäin kulkiessa määränpää voi vaihtua.
 
Ei tähän mielestäni ole muuta vaihtoehtoa: soita kitaraa ja kokeile eri kitaroita mahdollisimman paljon. Osta kitarasi käytettyinä, niin tietoisuuden kasvaessa ja/tai maun jalostuessa vaihtaminen on edullista. Jos et oikein itsekään kovin tarkkaan tiedä mitä etsit, niin muiden suositukset ovat pelkästään sokkona heitettyä arvailua.
BulletFace
23.02.2024 09:52:09
Melkein näillä spekseillä lähtisin katsomaan LTD - 1000 sarjalaisia.
 
MH-1000 voisi olla hyvä sulle.
 
Ovat todell laadukkaita ja kestäviä pelejä.
Get the best and fuck the rest.
Kontiak
23.02.2024 13:44:39 (muokattu 23.02.2024 13:47:09)
Mitä tarkoittaa "ruuhkavuodet"? Selittäkää niin, että mies ymmärtää.
"Improvisation is a genesis of composition" - YJM
samiko
23.02.2024 14:07:58
Kontiak: Mitä tarkoittaa "ruuhkavuodet"? Selittäkää niin, että mies ymmärtää.
 
Kirjoita tuo eka lause Googleen. Toimii myös muissa vastaavissa kysymyksissä.
Juhani_t
23.02.2024 20:14:39
Kontiak: Mitä tarkoittaa "ruuhkavuodet"? Selittäkää niin, että mies ymmärtää.
 
Maailman Aikuisimman Miehen keski-ikä
zedder
23.02.2024 22:53:13
Mites noi tonnisarjan LTD:eet?
Alanyyttinen pohdiskelija
Lego
23.02.2024 23:02:15
https://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=1872164
 
Tässä tuut omassa budjetissa pari sataa vastaan ja tinkaat pari sataa lisää niin siinä on ainakin uniikki keppi pitkäksi aikaa. Ainakin sen 20-30 vuotta mitä on vielä jäljellä, jää vielä jälkikasvulle jos tilut on vielä in.
zedder
24.02.2024 02:50:18
Lego: https://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=1872164
 
Tässä tuut omassa budjetissa pari sataa vastaan ja tinkaat pari sataa lisää niin siinä on ainakin uniikki keppi pitkäksi aikaa. Ainakin sen 20-30 vuotta mitä on vielä jäljellä, jää vielä jälkikasvulle jos tilut on vielä in.

 
On tuokin ehkä hiukan kallis. Paljonkos Soloist Professional Pro:sta kuuluu pyytää?
Alanyyttinen pohdiskelija
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)