Aihe: Kuka tai ketkä saa tehdä Explorer kitaroita?
1 2
Krice
08.11.2023 09:20:10
 
 
samiko: On tää aika sosialistien.net aika ajoin.
 
Patentissa pitäisi olla jotakin järkeä. Muotojen ja esim. värien patentointi onnistuu vain rahalla ja sitähän USA:ssa harrastetaan paljonkin. Kaikki muodot ja värit on jo keksitty tuhanteen kertaan, niissä ei ole mitään omaperäistä.
phiit
08.11.2023 09:23:22
samiko: No miksi haluta onnettoman ja ylihintaisen kitaravalmistajan näköisiä soittimia?
 
Ohan siellä Epiphoneakin jos budjetti on mallia opiskelija.

 
soitin on soitin katsomatta hintaa, G lavassa ei tee siitä automaattisesti hyvää. Epiphoneissa saat oikeasti rahalle paljon enemmän vastinetta vaikka sitten oisit aikuiselämämmkouluopiskelija
mpekkanen
08.11.2023 09:27:36
Voihan tätä asiaa ajatella myös niin, että jos itsellä olisi yritys joka on keksinyt ja patentoinut jonkun tuotteen, niin onko ok, että sitä kopioidaan mahdollisesti ilman minkäänlaista korvausta. Tuotetta tehdään jossain halpamaassa jotta kulut ja hinta saadaan pieneksi.
samiko
08.11.2023 09:32:19
phiit: soitin on soitin katsomatta hintaa, G lavassa ei tee siitä automaattisesti hyvää. Epiphoneissa saat oikeasti rahalle paljon enemmän vastinetta vaikka sitten oisit aikuiselämämmkouluopiskelija
 
Soitin on soitin katsomatta hintaa, mutta kuitenkin Epiphonessa saa oikeasti enemmän rahalle vastinetta? Eli kandee katsoa sittenkin soittiminen hintaa?
 
Ja tosiaan Epi tekee Explorer kitaroita halvemmalla ja paremmin joten siitä ketjun aloittajalle kitara niin ei tartte pohtia tätäkään asiaa enempää.
samiko
08.11.2023 09:41:27
Krice: Patentissa pitäisi olla jotakin järkeä. Muotojen ja esim. värien patentointi onnistuu vain rahalla ja sitähän USA:ssa harrastetaan paljonkin. Kaikki muodot ja värit on jo keksitty tuhanteen kertaan, niissä ei ole mitään omaperäistä.
 
Muodot ja värit. Kukaan ei voi omistaa sinistä niin ei voi omistaa Exploreriakaan :D
 
Ja jos mä keksin täst tehdä Explorerin muotoista kitaraa niin jostain ihmeen syystä mä keksin ihan saman muotoisen lavankin siihen kuin G on keksinyt. En siis vahingossa esim Telecasterin lapaa.
 
Kitaran muotoja on ääretön määrä. Katsoo vaikka Harlet Bentonin EX mallia niin hienosti hekin ovat keksineet edes jotain omaa.
trih
08.11.2023 10:39:39
Epiphonen Explorerin rungon muoto on eri kuin Gibsonin. Eli jos haluaa aidon alkuperäisen Explorerin muodon, niin pitänee ostaa se Gibson. Tästä syystä Gibsonin pickguard ei sovi Epiphoneen, ihan eri kulmat rungon muodoissa.
fox
08.11.2023 11:08:31
 
 
Krice: Patentissa pitäisi olla jotakin järkeä.
 
Jos ja kun se patentti on myönnetty niin eiköpä noissa valtiollisissa toimilaitoksissa (vaikkapa Suomen PRH) ole sitä järkeä ihan riittävästi, vai mitä. ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
mpekkanen
08.11.2023 15:51:52
iso paha susi:
Olen ymmärtänyt että esim. ESP saa tehdä explorer malliaan (MX) Japanissa ainakin custom shoppina mutta tänne sellaista et pysty tilaamaan ainakaan Musamaailman kautta.

 
En tiedä mitä ESP custom shop kitaroina tänne myydään, mutta aika suolaisen hintaisia nuo custom shopit on. Ei taida saada mitään läpirungon/liimakaula mallia alle viiden tuhannen ja sillä hinnalla teettää jo täällä kotimaassakin aika usealla valmistajalla sellaisen cs kitaran kuin itse haluaa. Ja on toki cs ESP kitarat hyviä, mutta ei ne ole hirveän ns edullisia.
jkiva
08.11.2023 16:18:55
 
 
fox: Jos ja kun se patentti on myönnetty niin eiköpä noissa valtiollisissa toimilaitoksissa (vaikkapa Suomen PRH) ole sitä järkeä ihan riittävästi, vai mitä. ;)
 
Muotoa ei voi patentoida, ainakaan Suomessa/EU:ssa ellei se liity keskeisesti johonkin toiminnalliseen keksintöön tai menetelmään.
 
Muotojen, värien ja sanojen suhteen puhutaan mallisuojasta ja tavaramerkeistä.
 
Käytännössä nuo Gibsonin "patentit" on siis mallisuojia. Ja kuten jo aiemmin totesin, eivät ole EU:ssa voimassa, kun EUn fiksut tuomarit päätti, että muoto ei ole (enää) riittävän tunnistettava liitettäväksi pelkästään Gibsoniin. Käytännössä ovat siis keissinsä kanssa about 50 vuotta myöhässä. Ois pitänyt reagoida jo niihin ensimmäisiin kopioihin aikoinaan puolustamaan tuota mallisuojaa. Nyt niistä on vuosikymmenten saatossa tullut ns. "public domainia", kun eivät aikanaa puolustaneet oikeuksiaan.
Pelatetaan maailma kitara kerrallaan!
jkiva
08.11.2023 16:23:44
 
 
mpekkanen: Voihan tätä asiaa ajatella myös niin, että jos itsellä olisi yritys joka on keksinyt ja patentoinut jonkun tuotteen, niin onko ok, että sitä kopioidaan mahdollisesti ilman minkäänlaista korvausta. Tuotetta tehdään jossain halpamaassa jotta kulut ja hinta saadaan pieneksi.
 
Pelkkä patentti ei suojaa miltään tai lohduta yhtään mitään. Sitä täytyy kyetä myös puolustamaan ja se vaatii rahaa. Muuten joku "ilkeä" firma viittaa kintaalla niille patenteille. Näinhän mm. eräs amerikkalainen omenafirma toimii teknologian suhteen. Normimeininkiä teknologia-alalla. :-)
Pelatetaan maailma kitara kerrallaan!
Jester44
08.11.2023 17:29:34
trih: Tästä syystä Gibsonin pickguard ei sovi Epiphoneen, ihan eri kulmat rungon muodoissa.
 
Minusta pickguard ei sovi yhtään mihinkään kitaraan, hyi.....
 
Ja sitten se että onko Gibsonin Explo muoto se hienoin vaihtoehto kaikkien mielestä vaikka ensimmäinen olikin?
Joku tykkää alkuperäisestä, joku voi tykätä enemmän vaikka Kenneth Lawrencen James Hetfield tyylistä.
phiit
08.11.2023 20:41:39 (muokattu 08.11.2023 20:41:46)
Jester44: Minusta pickguard ei sovi yhtään mihinkään kitaraan, hyi.....
 

 
Perinteisessä stratossa se o vähä niiku pakko mut nii
phiit
08.11.2023 20:43:21
jkiva: Pelkkä patentti ei suojaa miltään tai lohduta yhtään mitään. Sitä täytyy kyetä myös puolustamaan ja se vaatii rahaa. Muuten joku "ilkeä" firma viittaa kintaalla niille patenteille. Näinhän mm. eräs amerikkalainen omenafirma toimii teknologian suhteen. Normimeininkiä teknologia-alalla. :-)
 
ameriikan kehitysmaassahan patentit on pelkkää bisnestä, ei merkkaa paljoa ku niitä myydään ostetaan ja haastetaan sitte oikeutee muka loukkauksista
JohnnyLee
08.11.2023 22:02:10
 
 
ESP tekee Edwards-merkillä kopioita aika lähelle originaaleja, hieman samaan tyyliin kuin Tokai.
Japanilaista laatukamaa.
Saatavuus hyvin satunnaista, mutta ainakin perinteistä Exploreria näkyy olevan parhaillaan saatavilla.
Klikkaa musanäytettä!
Jester44
08.11.2023 22:59:16 (muokattu 08.11.2023 23:00:02)
phiit: Perinteisessä stratossa se o vähä niiku pakko mut nii
Stratot eivät sytytä minua olenkaan eli pysyttelen pois siltä osastolta.
 
samiko: Eli mikä on ongelma?
Ei tässä varsinaisesti ole ongelmaa, mietin vaan että onko niin että tulevaisuudessa Exploja saa vain yhdeltä valmistajalta.
Onneksi kerkesin napata Deanin Zetan joitain vuosia sitten.
 
JohnnyLee: ESP tekee Edwards-merkillä kopioita aika lähelle originaaleja, hieman samaan tyyliin kuin Tokai.
Japanilaista laatukamaa.
Saatavuus hyvin satunnaista, mutta ainakin perinteistä Exploreria näkyy olevan parhaillaan saatavilla.

Edwards oli aikanaan täälläkin, harmi kun ei ole enää. Tyhmä minä, Tyhmä minä.
Musamaailma lienee se (ainoa?) paikka mistä noita Edwardseja voi tiedustella jos sellainen kiinnostaa?
fox
09.11.2023 01:34:42
 
 
Jester44:
Edwards oli aikanaan täälläkin, harmi kun ei ole enää. Tyhmä minä, Tyhmä minä.
Musamaailma lienee se (ainoa?) paikka mistä noita Edwardseja voi tiedustella jos sellainen kiinnostaa?

 
https://www.tampereenmusiikki.fi/fi … _arUGBaHorTDItzgH6YKM4aAi93EALw_wcB
 
Koitapa tuolta.. ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
mpekkanen
09.11.2023 12:04:52 (muokattu 09.11.2023 13:04:16)
Jester44: Minusta pickguard ei sovi yhtään mihinkään kitaraan, hyi.....
 
Ja sitten se että onko Gibsonin Explo muoto se hienoin vaihtoehto kaikkien mielestä vaikka ensimmäinen olikin?
Joku tykkää alkuperäisestä, joku voi tykätä enemmän vaikka Kenneth Lawrencen James Hetfield tyylistä.

 
Minusta Hetfieldillä on suurimmaksi osaksi todella rumia kitaroita. Ne kirjoitukset ja kaiverrukset on enemmän kuin täysin perseestä. Ikinä en omaan kitaraan laittaisi mitään eet fuk tekstejä.
Samoin tuo Kenneth Lawrence on todella ruma kitara jos sitä vertaa perinteiseen Exploreriin. Makuja on tietysti monia...
 
E: En ole koskaan ollut mikään Explorer mies, mutta jos sellaisen hommaisin, niin se olisi perinteinen pleksillä oleva 76 reissue.
jkiva
12.11.2023 14:51:05
 
 
mpekkanen:
E: En ole koskaan ollut mikään Explorer mies, mutta jos sellaisen hommaisin, niin se olisi perinteinen pleksillä oleva 76 reissue.

 
Itteä kyllä Exä aina välillä houkuttelis, mutta tuppaavat olemaan hintavia. HB:llä on kohtuuhinaiben juurikin tuo EX76 malli, mutta oli omaan käteen liian etupainoinen, muuten ei mitään vikaa. Deanillä oli kans pulttikaulaisena edullisesti, mutta niiden tarjonta tuli tiensä päähän juurikin tässä jutussa mainittujen Gibsonin lakimiesten ansiosta.
 
Ehkä jonain päivänä... jos kohtuuhintaan max. 500 eukkaa sais...
Pelatetaan maailma kitara kerrallaan!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)