Aihe: Metallica
1 2 3 4 573 74 75 76 77146 147 148 149 150
zedder
28.11.2021 18:18:16 (muokattu 29.11.2021 16:53:12)
Ei oikeastaan kuuluisi Metallica -otsikon alle, mutta.. Megadeth ei oikeastaan ole mikään varsinainen bändi, vaan "solisti ja kulloinenkin orkesteri". Meininki vähän sama kuin kotimaisten tanssilavaorkesterien kanssa. Väki vaihtuu, tai vaihdetaan ei niin vapaaehtoisesti aina säännöllisen epäsäännöllisesti.
 
Varmaankin jokainen jäsen on ollut pätevä sinällään ja tuonut omia vaikutteitaan soppaan, mutta vain Mustaine on vastannut linjan jatkuvuudesta touhun vakauden ja Megadeth -nimen ollessa yksinomaan hänen harteillaan.
 
Metallicassa sentään suurin osa jengistä on pysynyt samana kautta vuosikymmenten.
 
Toki vain oma mielipiteeni tämä..
VIIMEINEN HINTA TAULUSSA! OK, Starbuck. OK, Apollo. OK, Boomer.
bedlam
29.11.2021 09:46:50
 
 
zedder: Ei oikeastaan kuuluisi Metallica -otsikon alle, mutta.. Megadeth ei oikeastaan ole mikään varsinainen bändi, vaan "solisti ja kulloinenkin orkesteri". Meininki vähän sama kuin kotimaisten tanssilavaorkesterien kanssa. Väki vaihtuu, tai vaihdetaan ei niin vapaaehtoisesti aina säännöllisen epäsäännöllisesti.
 
Metallicassa sentään suurin osa jengistä on pysynyt samana kautta vuosikymmenten.
 
Toki vain oma mielipiteeni tämä..

 
Aika monet omista lempparilevyistä on sellaisten bändien tekemiä, joissa koko muu porukka vaihtui tiuhaan tahtiin sen yhden päätirehtöörin ympärillä. Death, Annihilator, King Crimson, Megadeth, onhan näitä.
Levynkannet, logot, keikkajulisteet, nettisivut yms. http://www.petrilampela.com
ttpp44
29.11.2021 10:45:57
zedder: Ei oikeastaan kuuluisi Metallica -otsikon alle, mutta.. Megadeth ei oikeastaan ole mikään varsinainen bändi, vaan "solisti ja kulloinenkin orkesteri". Meininki vähän sama kuin kotimaisten tanssilavaorkesterien kanssa. Väki vaihtuu, tai vaihdetaan ei niin vapaaehtoisesti aina säännöllisen epäsäännöllisesti.
 
Toki vain oma mielipiteeni tämä..

 
Mielipide, joka ei kyllä perustu tosiasioihin. Megadethissä on kyllä ollut useita varsin pitkäaikaisia jäseniä ja lisäksi jäseniä, jotka vuosissa mitattuna lyhyenkin vaiheen aikana ovat tuoneet ison vaikutuksen bändin musiikkiin.
 
On siellä toki ollut iso vaihtuvuus ajoittain, mutta kyllä etenkin Megadethin merkittävimmissä levyissä on lopputulos ollut nimenomaan bändin tekele eikä vain Mustaine + taustabändi.
Jucciz
10.12.2021 03:12:38
Ja olipa miten oli, Megadethillä on katalogissaan sen verran upeaa tuotantoa etenkin 80- ja 90-luvuilla, että ei ole ihme, että siitä keskustellaan vielä 2020-luvullakin nimenomaan Metallica-ketjussa. :)
 
Itte tykkään molemmista bändeistä ja varsinkin heidän kultavuosistaan (jotka toki menevät monilta osin päällekkäin) tosi paljon, mutta omalla kohdallani isoin oivallus ekaa kertaa Megadethia kuunnellessani oli se, että "hitto, näähän soittaa paljon paremmin kuin Metallica ja näiden biiseissä kuuluu myös basso". Ei lainkaan merkityksetön pointti näin 30+ vuotta myöhemmin.
phiit
10.12.2021 10:13:13 (muokattu 10.12.2021 12:42:03)
Jucciz: Ja olipa miten oli, Megadethillä on katalogissaan sen verran upeaa tuotantoa etenkin 80- ja 90-luvuilla, että ei ole ihme, että siitä keskustellaan vielä 2020-luvullakin nimenomaan Metallica-ketjussa. :)
 
Itte tykkään molemmista bändeistä ja varsinkin heidän kultavuosistaan (jotka toki menevät monilta osin päällekkäin) tosi paljon, mutta omalla kohdallani isoin oivallus ekaa kertaa Megadethia kuunnellessani oli se, että "hitto, näähän soittaa paljon paremmin kuin Metallica ja näiden biiseissä kuuluu myös basso". Ei lainkaan merkityksetön pointti näin 30+ vuotta myöhemmin.

 
Kyllä, molemmat bändit oli sillo 90 luvun lopussa ns kehityskaaren huipulla eikä kummankaan tarvinnu kumarrella toiselle. Megadeth vaan pääs hyvin hevosen selkään takas Riskin jälkeen kun taas Metallica löys enemmänki keppihevosen Loadien jälkeen yrittäessä palata takas rässin pariin.
 
Edit: tarkennuksena Loadit oli vielä oikeasti hyviä levyjä
Samjos
10.12.2021 13:30:26 (muokattu 10.12.2021 13:31:57)
phiit: Kyllä, molemmat bändit oli sillo 90 luvun lopussa ns kehityskaaren huipulla eikä kummankaan tarvinnu kumarrella toiselle. Megadeth vaan pääs hyvin hevosen selkään takas Riskin jälkeen kun taas Metallica löys enemmänki keppihevosen Loadien jälkeen yrittäessä palata takas rässin pariin.
 
Edit: tarkennuksena Loadit oli vielä oikeasti hyviä levyjä

 
Kyllä Load on mielestäni viimeinen oikeasti hyvä Metallica-levy ja nimenomaan kokonaisuutena. Paljon Load:iakin on parjattu, osin ihan aiheetta ja osin ymmerrättävistä syistä. Tuntuu että vasta Black Albumin jälkeen Metallica sai itsensä irti ahtaasta thrash-skenestä ja ne olivat kuitenkin vapaita tekemään mitä haluavat. Uskon että James ja kumppanit löysivät tuolloin inspiraationa ihan muista jutuista ja sen kuulee soundissa. Load/Reload-levyjen jälkeen on ollut hieman hajanaista eikä ole tullut ihan nappisuoritusta enää kertaakaan.
Todella harmi mutta jotenkin tuo nyky thrash-meno ei taivu enää papoilta niin hyvin. Toki näitä uudempia levyjä voi kuunnella ja onhan niillä hetkensä.
Toinen pitkän linjan kulkija Iron Maiden myös onnistui tekemään 80-luvulla samanlaisia mestariteoksia kuten Metallica, erinomaisia levyjä toisensa perään, mutta heilläkin oli 90-luvulla ongelmia ja kun laulajakin vaihtui. Mutta kun Bruce Dickinson ja Adrian Smith palasivat takaisin Maideniin vuonna 1999 niin sen jälkeen on kaikki levyt olleet tyystin erinomaisia. En tiedä miten mahdollista mutta kun 80-luvulla Metallica ja Iron Maiden olivat molemmat hyvin lähellä ja molemmat aivan huipussaan, niin 2000-luvulla Iron Maiden kyllä vie kevyesti voiton näistä kahdesta. Esim. Maidenin uusin Senjutsu, todella kova levy kokonaisuudessaan ja on taas muutama todella hieno kitarasoolokin vielä mukana.
Artturi
10.12.2021 13:55:07
40th anniversary showt San Franciscosta striimataan livenä ja ilmeisesti on ilmainenkin setti. En tosin tiedä pitääkö johonkin rekisteröityä/kirjautua, mutta hieno homma enivei! Taitaa olla viikon päästä aikaiset herätykset kun lienee Suomen aikaa klo 7 aamulla showtime..!
 
https://www.metallica.com/news/2021 … niversary-shows-streaming-live.html
temander
14.12.2021 10:32:10
mpekkanen: Itsellä menee kuuntelussa Metallica levyt näin:
1-3. Burton Metallica
4. St. Anger
5-7. Black ja Loadit
8-9. AJFA ja Hardwire
10.DM

 
mpekkasen innoittamana omat:
 
1. Justice
2. Puppets
3. Ride
4. Black
5. Kill
6. Load / ReLoad
7. ReLoad / Load
8. Death Magnetic
9. Hardwired
10. St.Anger
You know you never know you know
ttpp44
14.12.2021 10:42:35
Mitalikolmikko itsellä sama:
 
1. Justice
2. Puppets
3. Ride
4. Load
5. Black
6. Kill
7. St Anger
8. Reload
9. Hardwired
10. Death Magnetic
haunted
14.12.2021 10:54:52
Mulla menee numerot ykkösestä kymppiin: 1,2,3, 4 tai 5, 3 uudestaan, 8 ja 9.
Ei minulle tarvitse todistaa. Minä tiedän että olet väärässä. - Eemil
Megalomania
14.12.2021 11:37:24
Top 5 on helppo listata, mutta kutosesta ysiin hieman hankalampi. Kompromissina siis käytössä jaettuja sijoituksia. Viime aikoina AJFA on iskenyt lujaa, minkä vuoksi nyt listauksessa ykkösenä, mutta välillä ykkössijaa pitää joko MOP tai RTL. RTL:lla on kuitenkin aina lämmin sopukka sydämessä, koska se oli eka Metallican levy, jota kuuntelin. Death Magneticia tulee kuunneltua selkeästi vähiten. Hardwired yllätti ilmestyessään positiivisesti, vaikkei klassikkokamaa mielestäni taida ollakaan.
 
1. AJFA
2. MOP
3. RTL
4. Kill 'em All
5. Black Album
6. Load ja Reload
7. ---
8. St. Anger & Hardwired
9. ---
10. Death Magnetic
"Koska musiikin voidaan havaita koostuvan melodiasta ja rytmistä, on kiinnitettävä huomiota siihen vaikutukseen, mikä niillä on kasvatukseen." - Aristoteles
ramionparas
14.12.2021 11:42:06 (muokattu 14.12.2021 11:43:37)
 
 
Tehdään itsekkin
 
1. AJFA
2. Ride
3. Master(Ride ja master vaihtavat kyl usein paikkaa. Riippuu ihan päivästä)
4. Black
5. Load ja Reload
6. Kill
7. StAnger
8. Hardwired
9. DM(soundit pilaa)
"Jees. Hyvä muistaa... En oo käynyt täällä niin pitkään aikaan ettei oikein muista miten homma toimii..."
trih
14.12.2021 11:59:13
Täytyy itsekin osallistua tähän hassutteluun.
 
1. MOP
2. RTL, ei kaukana 1. sijasta
3. AJFA, alimman oktaavin puuttuminen vähän harmittaa
4. K'EA, ihan kaikki biisit ei iske/GDR-R + muut 80-luvun coverit
5. 80-luvun jälkeisiä joitakin hyviä biisejä
pehko
14.12.2021 12:48:23
 
 
1. LOAD
2. Stänger
3. Ride
4. ReLOAD
5. Black
Torniojaws
14.12.2021 13:56:52
 
 
mpekkanen: Itsellä menee kuuntelussa Metallica levyt näin:
 
Tosin sillä erotuksella, että nää perustuu Last.FM:n kuuntelutilastoihin vuodesta 2005 tähän päivään eli ei ole vinoutumaa :D
 
1. Black
2. Garage Inc
3. Reload
4. Ride the Lightning
5. Master of Puppets
6. Load
7. ...and Justice for All
8. S&M
9. Hard Wired (* yhdistettynä CD1 + CD2 tilastoista)
10. Death Magnetic (* yhdistettynä normaali + Guitar Hero -versio tilastoista)
11. Kill 'em All
12. St. Anger
 
Jos käytät Last.FM, niin ne saa näppärästi täältä kautta. Korvaa KÄYTTÄJÄNIMI sun omalla: https://www.last.fm/user/KÄYTTÄJÄNIMI/library/music/Metallica
Vortech Industrial Death Metal | NHL-tulokset
Flow
14.12.2021 13:58:13
trih: Täytyy itsekin osallistua tähän hassutteluun.
 
1. MOP
2. RTL, ei kaukana 1. sijasta
3. AJFA, alimman oktaavin puuttuminen vähän harmittaa
4. K'EA, ihan kaikki biisit ei iske/GDR-R + muut 80-luvun coverit
5. 80-luvun jälkeisiä joitakin hyviä biisejä

 
mikä ihme on gdr-r? :D
-Spade-
14.12.2021 14:12:25
Flow: mikä ihme on gdr-r? :D
 
Garage Days Re-Revisited?
Ohan se varma.
trih
14.12.2021 16:37:33
Flow: mikä ihme on gdr-r? :D
 
Tuossa ylempänä päätelty oikein :D
Flow
14.12.2021 17:27:33
trih: Tuossa ylempänä päätelty oikein :D
 
No mutta tottakai :D
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)