Aihe: Pelaaminen - Tietokone/konsoli/mobiili
1 2 3 4 5111 112 113 114 115237 238 239 240 241
TheMurno
18.03.2021 15:56:24
Unohin mainostaa tänne. Streamaan Doom Eternalin uutta lisäriä. https://www.twitch.tv/themurno
 
Ei ole hirveästi katsojia vielä. :D :(
Bongowing
07.04.2021 17:11:32
Disco Elysiumia pari tuntia pelattuna. On kyllä hulvatonta menoa. Jokaisen paikan ja jokaisen dialoginpätkän haluaa mahdollisimman tarkasti koluta mihinkään kiirehtimättä.
But where the heck is magenta?
Henri Henri Olavi
07.04.2021 19:15:23
Mulle ei aikoinaan tuo Disco Elysium pudonnut. Olikohan liian kiirettä elämässä tai jotain, mutta kesken jäi muutaman tunnin jälkeen. Saatanpa syssymällä asentaa uudelleen ja kokeilla vielä.
Je suis 190221
abassimo
08.04.2021 05:47:44
Discoo tullu kyllä pelattuu uusiks nytten, varsinkin kun tuli se final cut. Ei oo pitkään aikaan viihdyttänyt mikään peli samalla tavalla, paitsi ehkä Crusader Kings 3.
Suddenly diu diu
Scrobble
08.04.2021 16:50:33 (muokattu 08.04.2021 16:53:23)
Itelläkin Disco Elysium tulilla. On kyllä poikkeuksellinen tekele, hullu luovuus huipussaan. Ite pelailen pleikalla ja ilmeisesti muutamia aika pahoja bugeja siellä, toivotaan ettei mitään etenemistä estävää. Yksi aika merkittävä tullut vastaan jo (tai ainakin minkä luulen olevan merkittävä). Googlella löyty et jollain ihmeellisellä kikkailulla saattaa ratketa.
Bongowing
08.04.2021 16:55:59
Hämmästelin muutamia suomenkielisiä sanoja/suomiviittauksia ("Vaasa", "napakymppi"). Samoin pistin merkille, että "faggot" oli jostain syystä piipattu, vaikka muuten melko roisia kieltä.
But where the heck is magenta?
Scrobble
08.04.2021 17:18:34
Bongowing: Hämmästelin muutamia suomenkielisiä sanoja/suomiviittauksia ("Vaasa", "napakymppi"). Samoin pistin merkille, että "faggot" oli jostain syystä piipattu, vaikka muuten melko roisia kieltä.
 
Kirosanojakin siellä oli suomeksi. Yhden hahmon sukunimikin on Vittulainen.
Bongowing
08.04.2021 17:23:56
Scrobble: Kirosanojakin siellä oli suomeksi. Yhden hahmon sukunimikin on Vittulainen.
 
Ok, eli ei mitään lokalisointia, saati bugisuuttaa, vaan liittynee siihen että pelilafka on virolainen.
But where the heck is magenta?
Sir Härö
09.04.2021 20:31:14
Aivan typerää, ettei omistamiaan steam-pelejä voi lahjoittaa pois. Mulla on steamissa 51 peliä, joista asennettuna on 5 ja joista ehkä kahta pelaan.
 
Toki se kusisi pelintekijöiden nilkoille, mutta silti. Pelit on tehty pelattavaksi.
Henri Henri Olavi
09.04.2021 20:43:37
Eikö niitä voi myydä? Käsittääkseni voi.
Je suis 190221
Bongowing
09.04.2021 20:48:15
Voiko tunnuksia lainata vai tuleeko jotain kommellusta?
But where the heck is magenta?
LordWinter
09.04.2021 22:21:57
Pelejä voi ainakin lainata.
Bongowing
09.04.2021 22:40:13
LordWinter: Pelejä voi ainakin lainata.
 
Tää oli mahtava tieto.
But where the heck is magenta?
Informaatiokameli
10.04.2021 09:53:22
 
 
Sir Härö: Mulla on steamissa 51 peliä, joista asennettuna on 5 ja joista ehkä kahta pelaan.
 
Pelit on tehty pelattavaksi.

 
No pelaa niitä.
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Sir Härö
10.04.2021 11:29:13
Informaatiokameli: No pelaa niitä.
 
Ei ehdi pelaamaan tai sitten ne on jo pelattu siihen pisteeseen että fyysisenä kopiona laittaisin muuten kiertoon.
abassimo
10.04.2021 12:10:22 (muokattu 10.04.2021 12:11:05)
Toi pelien aktivoituminen vaa tietylle tilille esim just Steamissa, Originissa tms ja DRM muutenkin on kyllä peli- ja ohjelmateollisuuden nykyaikaisia varjopuolia. Se ei kuitenkaan suojaa käytännössä yhtään piratismia vastaan, kun aina joku onnistuu crackaamaan sen suojauksen. Loppupeleissä oikeastaan vaan hankaloittaa käyttäjien toimintaa ostetun tuotteen kanssa. Tosin jos hommaa GOG:ista nii saa DRM free versiona. Steamissäkin tietyt pelit tulee myös ilman tuota, mutta pitää kaivella se pelin launcheri sitten esiin erikseen sieltä tiedostoista.
Suddenly diu diu
Humanoid
10.04.2021 14:22:58
Zelda - Breath of the Wild. Maistuu. 38h vasta takana.
Scrobble
10.04.2021 19:56:44
Scrobble: Itelläkin Disco Elysium tulilla. On kyllä poikkeuksellinen tekele, hullu luovuus huipussaan. Ite pelailen pleikalla ja ilmeisesti muutamia aika pahoja bugeja siellä, toivotaan ettei mitään etenemistä estävää. Yksi aika merkittävä tullut vastaan jo (tai ainakin minkä luulen olevan merkittävä). Googlella löyty et jollain ihmeellisellä kikkailulla saattaa ratketa.
 
Nyt tämä meni sitten läpi. Tai teknisesti ei, sillä tuli vastaan pelin rikkova bugi, jota en onnistunut ratkaisemaan jolloin viimeisen kohtauksen jälkeen iski naamalle musta ruutu ja etenemään ei pääse. Ei sillä, ilmeisesti googlailun perusteella ainoa asia, jonka missasin oli lopputekstit ja biisi. Eli ei sinänsä haittaa.
 
On se kyllä poikkeuksellinen tekele. Uskomaton kirjoituksellinen saavutus virolaisilta kehittäjiltä. Tuntuu, että tällaisen kirjoittaminen kaikkine poliittisine sekamelskoineen vaatikin juuri virolaistyyppistä perspektiiviä (mitään spoilaamatta). Tarjoaa myös valtavan uudelleen peluun mahdollisuuden, kunhan on saanut sulateltua pelin teemat ajan kanssa ensin. Eipä koskaan aiemmin ole omalle kohdalle osunut peliä, jossa haluaa imeä kaiken mahdollisen tekstin ja dialogin sisäänsä täysillä. Ja sitä tekstiä onkin paljon, kun peli on käytännössä vain kymmeniä tunteja pelkkää dialogia.
 
Pelin luoma universumi tarjoaa myös valtavan jatkopotentiaalin jos sellainen on edes tulossa. Sen ei edes tarvitsisi olla samanlainen etsiväpeli, vaan voi jalostua melkein ihan miksi tahansa.
GoGo-FIN
11.04.2021 10:48:17
Humanoid: Zelda - Breath of the Wild. Maistuu. 38h vasta takana.
 
Joskus oli Wii U itsellä ja kaduttaa kyllä, kun ei tullut läpi pelattua silloin. Uskomattoman hyvä peli, mutta kyllästyi vaan silloin.
 
Tuli pelattua Resident Evil 3 remake läpi, ihan viihdyttävää. Harmi ettei ollut mitään isompaa aluetta koluttavana (aiempien osien kartanot, poliisiasemat) vaan peli oli lähinnä yhtä vuoristorataa. Alkuperäinen Nemesis pahis on edelleen parempi. Se "stars..." ähinä ja alienmainen pää/ulina (uhka ylipäätään) ei vaan noussut alkuperäisen tasolle.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)