Aihe: Sähkörummut midikontrolleriksi sooloprojekteihin, TD-1 / TD-07?
1
Progressor
25.03.2021 19:23:08
Noista kahdesta vaihtoehdosta TD-07 on luultavasti vähän parempi erityisesti moduulin säätömahdollisuuksien takia. Jotain säätöjä saattaa pystyä tekemään DAW-päässäkin, mutta en luottaisi pelkästään siihen.
 
Kummassakin setissä kannattaa huomioida, että tomit ovat vain yksialueisia ja ride vain kaksialueinen. Eli jos joskus tulevaisuudessa haluaisit soundeja tomien kehältä tai riden kuvusta, niin se ei onnistu noilla moduuleilla edes padeja vaihtamalla.
 
Roland on yleisesti todettu hyväksi merkiksi noissa MIDI-hommissa. Käytetyistä kannattanee katsella keskitason settejä kuten TD-17 tai vanhoja paremman pään malleja kuten TD-25 tai TD-30.
Se, joka ei tiedä mitään ja tietää, ettei tiedä mitään, on viisaampi kuin se, joka ei tiedä mitään eikä tiedä, ettei tiedä mitään.
xerxes
25.03.2021 21:34:14
Mie olen tässä miettinyt, että onko tarkoitus vain saada naputeltua rummut sinne koneelle? Itse en pelkästään siihen tarkoitukseen lähtisi hankkimaan kokonaista settiä, vaan miettisin muitakin midi-ohjaimia.
Relax. Prediction is very difficult, especially about the future.
Skeleton
25.03.2021 23:51:07
Progressor: Joo tuo TD-17 on käytettyjen markkinoilla syynissä nyt.
 
xerxex: No ei aivan suoraan näinkään. Onhan minulla pieni midikiippari olemassa jota olen siihen käyttänyt. Tarkoitus on siis ihan oikeasti opetella rummunsoiton perusteet ja nakuttaa niitä rumpuja omiin biiseihin.
xerxes
26.03.2021 07:38:16
Ok. Tuossa kun mainitsit 'kirjoittelun', niin se ei silleen mätsää kiipparilla 'naputteluun'. Siksi mietintä.
Relax. Prediction is very difficult, especially about the future.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)