Aihe: Etuaste vs multiefekti?
1
herrajukka
22.05.2020 08:30:23
Noniin, nyt saa valaista hieman tietämätöntä.
 
Elikkäs olen tässä viimeaikoina tullut siihen lopputulokseen, että oma vahvistin on hieman yksipuolinen soundinsa kanssa ja olisi mukava vähän laajentaa tuota soundimaailmaa. Pohdein, että jonkin näköinen etuaste voisi olla kiva, sellainen lattiamallinen, jonka voisi törkätä esim. putkicombot efektipaluuseen. Zoom G5n:ää olen katsellut jonkin aikaan, mutta olen löytänyt paljon muitakin vaihtoehtoja.
 
Yksi asia tosin sekoittaa päätäni, otetaan esimerkkinä HoTone Ampero ja Mooer GE250: Kummatkin pedaalit ovat ominaisuuksiltaan hyvin samanlaiset, mutta esim. Thomann laskee Amperon etuasteeksi, kun taas GE 250 on (vain) multiefekti. Mitä käytännön eroa tällä on? Kuitenkin olen nähnyt kumpaakin laitetta käytettynä vahvistimen effects returnissa.
 
Missä vaiheessa jokin tuollainen esim Zoom G5n tai HoTone Ampero lasketaan etuasteeksi?
hallu
22.05.2020 11:48:20
herrajukka: ...........
 
Missä vaiheessa jokin tuollainen esim Zoom G5n tai HoTone Ampero lasketaan etuasteeksi?

 
Oliskohan siinä vaiheessa kun niitä käytetään etuasteena. Etuvahvistimen tarkoitus on vahvistaa pääteasteelle menevä signaali linjatasoiseksi...... eli olisko se jonkinlainen imedanssi tai jännitesovitus (en tiedä mikä termi on oikea). Monet rakkineet pystyvät kaiketi tuuttaamaan linjasignaalia jolloin niitä voi käyttää etuasteen paikalla. Koskapa laitteet ovat niin monipuolisia, niin monia etuvahvsitimiakin voidaan käyttää sekä etuasteen edessä että jälkeen. Joten loppujen lopuksi laitteen rooli määrittyy lopulta vasta siinä, mihin sitä käytät.
 
Tai, en mä tiä.... kunhan nyt yritän tässä viisastella..... jotenkin noin mä asian kummiskin ymmärrän.
Tähän pitäisi keksiä jotain nokkelaa.......
LaXu
22.05.2020 17:39:10
Käyttäjän kannalta eroa ei ole oikeastaan jos multiefektistä löytyy vahvistinmallinnusta yms. Esim. mä olen ajanut Line6 Helix Floorin vahvistinmallien etuasteita erinäisien vahvarien päätteisiin, hyvin toimii.
 
Kannattaa kuitenkin muistaa, että se pääte määrittelee aika vahvasti miltä vahvistin tuntuu soittaa. Esim. jos ajan Vox AC15, Recto tai ihan mitä vaan etuastetta mun 4x6V6 päätteiseen Bogneriin, se tuntuu samalta soittaa kuin Bognerin omatkin etuasteet. Eli etuaste ei muuta jotain "löysän" tuntuman omaavaa vintage-vahvaria supertiukaksi hevipömpeliksi vaikka kuinka yrittäisi.
joku muu sikko
22.05.2020 19:13:46 (muokattu 22.05.2020 19:14:30)
Olen nähnyt sellaisenkin sähkökitaran jossa oli etuaste päätevahvistin ja kaiutin!
Itsekin harrastan tuota että eri etuaseteita laitan kitaracombojen loopin returniin kun tulee kokeiltua erilaisia juttuja.
Juu mast tsamp övei from skvirröls baik ant staat living diu. -Sjömanni-
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)