Aihe: Selittäkää tyhmälle moodit
1
malizu
22.02.2020 13:19:10
Tosiaan siis. Olen nyt jonkun aikaa koittanut päästä sisälle musiikin teorian ihmeelliseen maailmaan kitaran soittoani kehittääkseni ja luulin jo ymmärtäneeni, jotkin aiheesta kunnes törmäsin moodeihin. Tiedän siis, että moodeja on seitsämän (joikaisessa skaalassa duuri-molli yms. skaalat) mutta, Rick Beato sanoi, että moodit ovat skaaloja. Onko siis niin, että moodit ovat (tässä tapauksessa puhun duuri-skaalasta) vain eri asemia skaalassa?? Jos joku voi avata niin olen suunnattoman helpottunut..
GiovanniDiRondo
22.02.2020 15:20:17
 
 
Moodi tarkoittaa sitä, että niillä on samat sävelet, mutta skaalan perussävel on eri.
 
Asema tarkoittaa mallia, jonka avulla sävellajin sävelet löytyvät otelaudasta.
 
Moodi liitty sointukiertoon. Jos soinnut menee vaikka C dm G C, niin se on selkeästi C-duuri. Mutta jos kierto on dm G C dm, niin sitten se on d-doorinen (molli).
Olen käynynnä Piutissa, Lousissa, Retulaatsissa, Miiamissa
Kefiiri
23.02.2020 09:12:16 (muokattu 23.02.2020 09:22:05)
Piti esittää kysymys mutta en näemmä osaa muotoilla sitä. Aloittajalle lohdutukseksi: et todellakaan ole ainoa joka tuntee itsensä tyhmäksi moodien kanssa. Olen lukenut Juccizen linkittämän selvityksen ja monta muutakin, mutta asiassa on jotain liian itsestään selvää, mikä sitten jää käsittämättä.
En ole musiikin asiantuntija.
sustain65
23.02.2020 10:37:11
Kefiiri: Piti esittää kysymys mutta en näemmä osaa muotoilla sitä. Aloittajalle lohdutukseksi: et todellakaan ole ainoa joka tuntee itsensä tyhmäksi moodien kanssa. Olen lukenut Juccizen linkittämän selvityksen ja monta muutakin, mutta asiassa on jotain liian itsestään selvää, mikä sitten jää käsittämättä.
 
Minusta se varsinainen asia selviää korvilla, kun soittaa niitä tietyn moodin säveliä sen perussävelen päälle. Eli esim. tapauksessa D-doorinen: D-sävel jatkuvasti soimaan ja sitten siihen C-duuuriasteikon säveliä päälle.
malizu
23.02.2020 11:04:08
Eli siis tarkoittavatko moodit käytännössä (kitaraa siis soitan), että c-lyydisessä soitan G-duuri skaalan säveliä ja B-duurin säveliä?
Epämuusikko
23.02.2020 11:18:57
malizu: c-lyydisessä soitan G-duuri skaalan säveliä
 
Kyllä näin on.
I want that you are success 2020. Thats why I make totally crazy!
Kefiiri
23.02.2020 11:51:01 (muokattu 23.02.2020 15:18:35)
Saattaa hyvinkin olla että hokaan moodihomman idean ennemmin tai myöhemmin.
En ole musiikin asiantuntija.
sustain65
23.02.2020 12:53:11
Kefiiri: Piti esittää kysymys mutta en näemmä osaa muotoilla sitä. Aloittajalle lohdutukseksi: et todellakaan ole ainoa joka tuntee itsensä tyhmäksi moodien kanssa. Olen lukenut Juccizen linkittämän selvityksen ja monta muutakin, mutta asiassa on jotain liian itsestään selvää, mikä sitten jää käsittämättä.
 
No osaatko kuvata yhtään paremmin että mitä tarkoitat lauseella "...mutta asiassa on jotain liian itsestään selvää, mikä sitten jää käsittämättä"?
 
YouTubessa on varmaan satoja ellei tuhansia videoita joissa selitään moodeja auki.
Arkka
23.02.2020 13:21:56
 
 
Otetaan vaikka duuriskaala.

1 = kokosävelaskel
½ = puolisäveaskel
 
1. moodi:      1 1 ½ 1 1 1 ½
2. moodi:        1 ½ 1 1 1 ½ 1
3. moodi:          ½ 1 1 1 ½ 1 1
4. moodi:            1 1 1 ½ 1 1 ½

jne.
 
Jooninen, doorinen jne. on nimiä noille duuriskaalan moodeille. Niiden rakenteet melkein kannattaa opetella ulkoa.
Jucciz
23.02.2020 16:28:56
Lopultakin olennaisinta on oivaltaa, että moodit ovat vain eri kuuloisia säveljoukkoja, sointivärejä, ihan niin kuin tuttuakin tutummat duuri-, molli-, blues- tai pentatoniset asteikot; ei niihin liity mitään mystiikkaa eivätkä ne ole minkään "edistyneemmän musiikin" yksinoikeus. Ihan tavallinen pop- ja rockmusiikki hyödyntävät moodeja tämän tästä, kuten ekan viestini linkin takaa löytyvässä vanhassa kirjoituksessa yritin havainnollistaa.
 
Näkisin, että vähintään duuriasteikon moodit, tai ainakin useimmat niistä, ois hyvä tunnistaa korvalla - kuten myös ymmärtää se, millä tavalla ne poikkeavat joka soittajalle tutuista perusduurista ja -mollista. Tämä myös auttaa tositilanteessa soittajaa paljon enemmän kuin se, että pitäisi aina ensin muistaa, mikä duuriasteikko on "perussävelikkönä" ja sen jälkeen vielä se, kuinka mones moodi siitä on kyseessä. Pahimmillaan tapahtuu "siinä oli paikka, mikset laukonut?"-tyyppinen tilanne.
 
Ensi alkuun opettelisin, miltä kuulostavat miksolyydinen, doorinen ja lyydinen moodi ja miten ne rakentuvat. Nuo kaikki eroavat vain yhden sävelen verran tutuista duuri- tai molliasteikosta, mutta juuri se poikkeava sävel antaa niille sen kiinnostavan sävyn.
 
Miksolyydinen = duuriasteikko, jossa 7. sävel on alennettu
Doorinen = molliasteikko, jossa 6. sävel on korotettu
Lyydinen = duuriasteikko, jossa 4. sävel on korotettu
sustain65
23.02.2020 17:21:49
Tämän avulla on helppo "testailla" eri moodeja (ja yleisemmin skaaloja). Näyttää myös sävelten asteet ja puoli-/kokosävelaskeleet. Voi valita myös muun virityksen kuin standardi-E:n.
 
http://chord.rocks/guitar/scales
Epämuusikko
23.02.2020 17:37:48
On myös mielenkiintoista, miten diatonisen asteikon (C-duurissa siis C-duuri, eli se asteikko joka menee koko koko puoli, koko koko koko puoli, eli kirkkosävelien perusrakenne) sisältämän tritonusintervallin sävelet toimivat käytännössä karaktäärisävelinä jokaiselle moodille. Tämän opin Adam Neelyn videosta ihan vasta. Voi kun olisin oppinut sen esim. 25 v sitten.
I want that you are success 2020. Thats why I make totally crazy!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)