Aihe: Akustiselle multiefekti
1
niilopi
29.03.2019 23:57:48 (muokattu 29.03.2019 23:59:15)
Ois tarvetta laudalle jossa ois perus reverb,delay,boost ainakin ja ehkä compressori + muuta ei ois haittaa.
 
Kitarassa K&K Trinity tuplamikki setti eli konkka ja pure mini piezot. Mulla käytössä stereokaapelilla K&K oman etuasteen kautta.
 
Haluaisin laitteen joka pitäis kitaran oman saundin mahdollisimman puhtaana. Tuleeko ongelmia jos käytän K&K etuasteen kautta toiseen lautaan missä on myös preamp kun noissa useimmissa näkyy olevan?
 
Onko oikeesti hirvee ero akustiselle kitaralle tehdyllä efektilaudalla vs sähkärille?
 
Konkan kierto ongelmaan ratkasut ovat myös tervetulleita.
discominister
02.04.2019 21:07:14
Suosittelen TC Acoustic Play lautaa. Siitä taitaa löytyä kaikki mitä mainitset (paitsi ehkä boost).
Matias.
04.04.2019 10:00:42
Minulla on myös K & K:n mini akustisessa ja suunnittelen siihen etuvahvistinta / efektipedaalia. K & K:n mikrofonit vaatii/suositus 1 megaohmin sisäänmenoimpedanssin jotta soundi ei vääristyisi ja ainakin Bossin pedaalissa input impedanssi on kymmenkertainen. Monet muut ei ilmoita mitään mikä se on joten tämä minun suunnitelmani on jäissä asian takia.
Jkob
06.04.2019 07:57:54
Matias.: Minulla on myös K & K:n mini akustisessa ja suunnittelen siihen etuvahvistinta / efektipedaalia. K & K:n mikrofonit vaatii/suositus 1 megaohmin sisäänmenoimpedanssin jotta soundi ei vääristyisi ja ainakin Bossin pedaalissa input impedanssi on kymmenkertainen. Monet muut ei ilmoita mitään mikä se on joten tämä minun suunnitelmani on jäissä asian takia.
 
https://www.fire-eye.com/red-eye-1
 
Siitä. Toimii.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)