Aihe: DR Parts puut (J. Leachim strato)
1
trih
07.08.2018 22:27:15 (muokattu 07.08.2018 22:30:15)
Katsoin ilmon enkä ymmärrä mihin kommentit liittyvät.
 
Dr. Parts on kiinakamaa. Thomannin Harley Bentonit tehdään varmastikin suurilta osin Kiinassa, mutta siellä on esim. kanadanvaahteraa kauloissa, joten puu ei ole kallista, brändi on:
 
Body: Basswood
Bolt-on neck made of Canadian maple
Neck profile: C
Fretboard: Maple
Fretboard radius: 350 mm
22 Frets
Scale: 648 mm
Nut width: 42 mm
Double action truss rod
Pickups: 3 x Roswell STA Alnico-5 single coils
5-Way pickup selection switch
1 Volume knob, 2 tone knobs
White pickguard
Chrome deluxe hardware
Synchronised tremolo system
Kluson style machine heads
Strings: D'Addario .009 - .042
Colour: Vintage White High-gloss
 
https://www.thomann.de/fi/harley_benton_st_62_mn_vw_vintage_series.htm
 
Kappas thomannilta tulee Gilmour :D https://www.thomann.de/fi/harley_benton_st_57dg_black_tribute.htm
tuskiz
08.08.2018 01:07:59
Ochmo: Tästä nyt on kyse:
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1382448

 
Olipas kusipäinen tyyppi. Ei noille lapsille tarvitse vastata kuin että tule soittamaan ja kokeilemaan itse onko hyvä.
Ylläolevan kirjoituksen sisällöstä vastuu on aina lukijalla.
Ochmo
08.08.2018 06:13:53
trih: Katsoin ilmon enkä ymmärrä mihin kommentit liittyvät.
 
Dr. Parts on kiinakamaa.

 
Mä luulen että tämä se on tuo kipukohta. Mutta takertumatta tuohon myytävänä olevaan keppiin sen enempää tai muuhun siihen liittyvään poreiluun niin haluaisin kuulla DR Parts puista kokemuksia. Tuota tavaraa on myyty varmaan kuitenkin ihan mukavasti. On mulla muutama HB:n keppi ollut ja niissä on ollut työn jälki vaihtelevaa (esim. nauhatyö), mutta kaulat olleet aina suoria.
Ochmo
08.08.2018 06:14:46
tuskiz: Olipas kusipäinen tyyppi. Ei noille lapsille tarvitse vastata kuin että tule soittamaan ja kokeilemaan itse onko hyvä.
 
No joo, kaikille ei internet vaan sovi. Kokeilemalla tosiaan selviää.
Serenity
08.08.2018 08:57:35
 
 
Ochmo:haluaisin kuulla DR Parts puista kokemuksia.
 
Minulla on DR Partsin stratokaula yhdessä palakitarassa. Yksi nauha oli korkealla tehtaan jäljiltä, muuta valittamista ei ole ollut. Suorana on pysynyt jo useamman vuoden.
jPekka
08.08.2018 15:04:12
 
 
Kauloista ei ole kokemusta, mutta yhdessä (nykyään baritoni-)Palacasterissa on ollut Dr. Partsin lankku jo kait toistakymmentä vuotta. Jätin maalaamatta, kun mattapohjalakka tuntui sen verran mukavalta käteen ja puu oli ihan asiallisen näköistä. Soi hyvin, joten ei mitään valittamista suuntaan tahi toiseen.
 
(Ja koska kaulatasku oli alun alkaen jyrsitty Telen kulmikkaalle kaulan tyvipäälle, säästyin omalta jyrsimiseltä kun laitoin tuon Telelle tarkoitetun baritonikonversiokaulan siihen.)
"Te ette pitäisi Nietzschestä, sir. Hänen filosofiansa on pohjimmiltaan epätervettä."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)