Aihe: Kuiva sää
1
Luthier
13.05.2018 13:30:19
Nyt olisi syytä varoa ettei kitarat halkeile kuivan sään takia.
On ollut jo muutamia päiviä harvinaisen kuiva ulkoilma. Tänään sunnuntaina klo 13.00 oli Jyväskylän lentoasemalla ilman suhteellinen kosteus 16 % . Lämpötila oli 25,2 oC. Lähes vastaavia kosteuksia näkyi olevan muuallakin Keski- ja Etelä-Suomessa. Kitarankostuttimien käyttöä ei vielä kannata lopettaa kesän tulon takia.
Kumiankka
13.05.2018 14:55:59
Täytyy harkita jos myöhästyneenä ehtisi vielä viilaamaan törröttävät nauhanpäät mitkä vielä tuntuu vaikka kevättalvi alkaa väistyä
basisti1971
14.05.2018 07:57:45
Moi.
 
Luthier: Nyt olisi syytä varoa ettei kitarat halkeile kuivan sään takia.
 
Nyt on jo auttamattoman myöhäistä tehdä muuta kuin vahinkoa paniikinomaisella kostuttamisella.
 
Eikä paniikinlietsominen kun paskat on jo housussa ainakaan tilannetta käyttäjän/instrumentin kantilta paranna.
Korjaajan kenties kylläkin :/.
 

 
Sen enempää matala, kuin korkeakaan kosteus ei meidän ilmastossamme akustisten instrumenttien halkeilua aiheuta, vaan rakenteille liian nopea vaihtelu.
Rakenteista riippuu missä tuo liian nopean raja menee.
 
Ilmankosteus vaihtelee myös suuresti mm. vesistöjen läheisyyden ja rakennustavan mukaan, joten ainoa tapa määritellä oma kuivaus-/kostutustarve on hankkia kosteusmittari.
Ovat tätänykyä niin halpoja laadukkainakin että maksavat itsensä takaisin -jos ei muuna niin mielenrauhana- alle vuodessa.
 
T:Samuli
Luthier
14.05.2018 11:15:40
basisti1971: Moi.
 
Nyt on jo auttamattoman myöhäistä tehdä muuta kuin vahinkoa paniikinomaisella kostuttamisella.
Sen enempää matala, kuin korkeakaan kosteus ei meidän ilmastossamme akustisten instrumenttien halkeilua aiheuta, vaan rakenteille liian nopea vaihtelu.
Rakenteista riippuu missä tuo liian nopean raja menee.
 
No eipä tietysti kannata kostuttaa kitaraansa paniikinomaisesti vaan esim kitarankostuttimien avulla. Jotkut kitaristit ovat sanoneet jo huhtikuun alkupuolella että ei tarvitse enää kostuttaa kun on lämpimämpää. Kuitenkin eilen oli eilen ilmankosteus monella paikkakunnalla säätieteenlaitoksen mukaan alle 20 % ja jossain vain 14 %. Sisätiloissa kosteusprosentti saattaa olla vielä matalampi. Kuka uskaltaa jättää soittimensa useaksi päiväksi noin kuivaan kostuttamatta. Halkeamia aiheuttaa lähinnä liian kuivat kitaran säilytysolosuhteet. Kun kitara on liian pitkään kuivassa seurauksena on halkeama. Kun kitaristi jättää kitaransa kostuttamatta muutamaksi viikoksi niin seurauksena on halkeama joka ei johdu mistään nopeasta vaihtelusta. Tällaisia tapauksia olen nähnyt tosi paljon.
Azolith
21.05.2018 03:46:49
Saattaa tuossa olla aihettakin jos noin hurjia kuivuuksia jossain esiintyy.
Noi nyt tietysti riippuu vähän mistä mitataan ja milloin.
Jos katsotaan koko vuorokauden kosteutta, niin lukemat on ihan muuta aamukasteineen.
Ei kannata jättää kitaraansa aurinkonpaisteeseen, varsinkaan kokopuista.
Sisätiloissa ei edes lämmityskaudella käynyt alle 30% tänä talvena hirsitalossa, nyt näkyy olevan 41%.
Perinteisesti nauhojen päät jos hioo helmi-maaliskuussa, niin asiaan tuskin tarvitsee myöhemmin puuttua.
Jonkun verran kitaroita viilanneena on pulmaa ollut enemmän ylikostutetuissa soittimissa, kostuttimilla saa kannet ja kaulat elämään aika rajustikkin.
Parasta kitaroille olisi tietysti suht tasainen kosteus, tuntuu että kaikki ylihuolehtimen aiheuttaa enemmän pulmia.
Kitaroissa puut kestää kyllä muutoksia, kunhan ne ei ole liian jyrkkiä.
.
Gary Enfield
21.05.2018 11:03:19
En tiä, omaa martinia olen kostuttanut viiden vuoden aikana aina vaan vähemmän ja seurannut muutoksia. Pohjan kaari on odotettavasti laskenut, muttei lätistynyt, soi hyvin, kaikki kohdillaan :/
Talven kevyet kostuttamiset loppui jo huhtikuun alussa ja kitara on ollut koko talven seinällä. Niin, ei ole keskuslämmitys.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)