Aihe: Sopiva hinta?
1
jaripat
12.01.2018 12:19:39
Jou, onko olemassa (en löytänyt) threadia, jossa pohdittaisiin hintoja? Tarkoitan, että kun en sittenkään ole ihan kaikesta jyvällä, eikä googlettaminenkaan aina auta, niin onko ketjua, johon voisi esim heittää "tuotteen" ja josta sitten "paremmin asioista perillä olevat tahot" voisivat arvioida, mikä olisi tuotteen esim hintahaarukka ja vaikkapa vielä ostajalle edullinen hinta? Tä?
Hynkel
12.01.2018 12:23:33
Oh, oh, no more buttered scones for me, mater. I'm off to play the grand piano. Pardon me while I fly my aeroplane.
jaripat
12.01.2018 12:32:56
Splendid. Tämän voi sitten poistaa / unohtaa...
Hynkel
12.01.2018 12:50:48 (muokattu 12.01.2018 12:53:36)
Luulen että tuo "sopiva hinta-ketju" saisi enemmän vastauksia, jos se ei olisi tuollainen pysyvä topic. Ei noita tule avattua koskaan, menevät huomaamatta ohi.
 
Reverb.com on hyvä lähde, pääsääntöisesti ollut itsellä käytössä viime aikoina hinnan määrittelemisessä. Tavaran arvo on lopulta se, minkä siitä joku suostuu maksamaan, tai millä hinnalla itse suostuu luopumaan. Bulkkituotteissa, kuten vaikka Gibson LP:n perusmallit Standard/Traditional jne., hintahaarukka on suhteellisen helppo määritellä, ja niitä on paljon myynnissä niin toteutuneet kaupat sijoittuvat varmasti aika hyvin jollekin pienelle hajonnalle.
Oh, oh, no more buttered scones for me, mater. I'm off to play the grand piano. Pardon me while I fly my aeroplane.
jaripat
12.01.2018 14:50:52
Joo just... hokasin kans nyt että se on tossa pysyvissä.. yritin ensin hakeakin, mutta ei oikein tuottanut tulosta. JA tosiaan vastauksia ei ollu aina annettu - nasevaa sanailua puolestaan useinkin.
 
Reverbiin itse asiassa kirjauduin eilen, kun sain vinkin sellaisesta. Onpahan valikoimaa ja tais tulla saman tien yks kitarakin ostettua, mutta JAcksonille en löytänyt vertailuhintaa..
 
"Jos mietit, että minkälaisella pyyntihinnalla et saa syytöksiä katteettomasta optimismista..."
 
^
Tuo oli hauskasti laitettu!
Metalkallo
12.01.2018 15:47:54
Kantsii melkeinpä käyttää Googlen hakua ennemmin kuin tätä muusikoiden omaa, kun Google tarjoaa samalla haulla enemmän ja tarkemmin vaihtoehtoja mitä etsii, ja luultavasti juuri sen mitä etsii sillä sanalla minkä kirjoitti. Usein ainakin itse olen löytänyt helpommin Googleen kirjoittaessani sen ketjun täältä muusikoiden netiistä mitä etsin.
Vähemmän on nykyään enemmän
jaripat
12.01.2018 16:20:20
Kyllä mä kookletellut olen. Melkeinpä viimeisenä oljenkortena täältä hain apua, mutta joo.. voihan sitä laittaa jonkun hinnan ja tiputtaa sit, jos ei se heti mene. Liian halvankin hinnan tajuaa kyllä, kun on yhtäkkiä paljon tullut "mä otan" viestejä. Näinkin on käynyt..
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)