Aihe: Kitaran elektroniikan piuha?
1
Tykki
22.11.2017 18:47:35
Kokeilen tässä jossain vaiehessa ensimmäistä kertaa uusia potikoiden elektroniikan. Varmaan täso juttua ollutkin, mutta osaako joku sanoa onko iuhan laadulla välä ja mistä sitä saa? Yritin hakea googlella, mutta tulee vaan noita kaapeleita kitarasta vahvariin tms.
Musanäyte: https://soundcloud.com/user-21470655
Sax-pappa
22.11.2017 18:56:16
Tykki: Kokeilen tässä jossain vaiehessa ensimmäistä kertaa uusia potikoiden elektroniikan. Varmaan täso juttua ollutkin, mutta osaako joku sanoa onko iuhan laadulla välä ja mistä sitä saa? Yritin hakea googlella, mutta tulee vaan noita kaapeleita kitarasta vahvariin tms.
 
No vaikkapa http://www.uraltone.com/soitinraken … us/kaapelit-soitinrakennukseen.html
okabass
22.11.2017 21:15:55
Tykki: Yritin hakea googlella, mutta tulee vaan noita kaapeleita kitarasta vahvariin tms.
 
Kokeile tuolla kuvahakua googlella.
best guitar cavity cable
 
Kysy Uralilta tilatessasi, mitä johtoa suosittelevat.
Tykki
22.11.2017 22:17:02
okabass: Kokeile tuolla kuvahakua googlella.
best guitar cavity cable
 
Kysy Uralilta tilatessasi, mitä johtoa suosittelevat.

 
Ok, kiitos vastauksista!
Musanäyte: https://soundcloud.com/user-21470655
tuskiz
22.11.2017 23:31:09
Ja tässä suora vastaus: kytkennän puolesta laadulla ei ole niin väliä, voit hoitaa homman vaikka rautalangalla tai vanhasta radiosta suolistetulla johdolla, mutta häiriöiden välttämiseksi sukalliset johdot helpottaa huomattavasti, esim. ns. vintage cloth wire. Mikkikytkimen johdoksi taas ehdottomasti suojattua kaapelia, maakytkennän voi helposti ottaa kuorimalla sukkaa, kumpaakin saa Uraltonelta.
Ylläolevan kirjoituksen sisällöstä vastuu on aina lukijalla.
tuskiz
23.11.2017 14:06:41
ituvirtanen: Teipit kannattaa (lue: pitää) juottaa toisiinsa.
 
Tämä taitaa olla hieman ns. häränkakkaa, en ole yhdenkään teippaamani kitaran konehuoneen teippejä juotellut kiinni toisiinsa, ainoastaan vuorannut poterot sekä poteron suojalevyn tai pleksin teipillä ja varmistanut että poteron että suojan/pleksin välillä on myös teippiä yhistäjänä, hyvin on Faradayn häkit syntyneet.
Ylläolevan kirjoituksen sisällöstä vastuu on aina lukijalla.
MPU
24.11.2017 06:34:08
tuskiz: Tämä taitaa olla hieman ns. häränkakkaa, en ole yhdenkään teippaamani kitaran konehuoneen teippejä juotellut kiinni toisiinsa, ainoastaan vuorannut poterot sekä poteron suojalevyn tai pleksin teipillä ja varmistanut että poteron että suojan/pleksin välillä on myös teippiä yhistäjänä, hyvin on Faradayn häkit syntyneet.
 
Riippuu ihan siitä, onko liima sähköäjohtavaa. Juottamisen voi korvata taittamalla jostain kohtaa teippien liimattomat pinnat yhteen tai painelemalla saumoista jollain terävähköllä piikillä teipit yhteen. Sieltä täältä juottaminenkin riittää. Pääasia, että kaikki suojaukset ovat yhteydessä toisiinsa ja maahan.
Ite kun tekee saa sellasta kun tulee
basisti1971
24.11.2017 08:12:42
Moi.
 
tuskiz: ...en ole yhdenkään teippaamani kitaran konehuoneen teippejä juotellut kiinni toisiinsa, ainoastaan vuorannut poterot sekä poteron suojalevyn tai pleksin teipillä ja varmistanut että poteron että suojan/pleksin välillä on myös teippiä yhistäjänä, hyvin on Faradayn häkit syntyneet.
 
Totta kai asian kuin asian voi tehdä laiskuuttaan tai tietämättömyyttään hivenen sinnepäin mutta miksi ihmeessä?
Vai onko kyseessä "ikuinen työ tekee ikuisen nälän" -filosofia?
 
Kolvi on kuitenkin mitä luultavimmin kuumana, tinaakin likellä, joten miksei varmistaisi parissa sekunnissa että sähkönjohtavuus eri palasten välillä on varmistettu?
 
Koska MPU: Sieltä täältä juottaminenkin riittää., ei ennenpitkää joka tapauksessa oksidoituva taittelu-, perforoitu- tai liimaliitos aiheuta murheita tulevaisuudessa.
Kuparista, liimasta, ja olosuhteista riippuen oksidoitumisnopeus vaihtelee suurestikin, mutta jossain vaiheessa pikaisesti tehty ja juottamatta jätetty kontakti katkeaa.
Satavarmasti.
Ja kaksi johtavaa materiaalia välissään eristettä muodostaa kondensaattorin aina vaikkei haluttaisikaan.
Ja etenkin kun moista ei haluta.
 

 
MPU: Pääasia, että kaikki suojaukset ovat yhteydessä toisiinsa ja maahan.
 
Kyllä, ja vielä mieluiten suoja vain yhdestä pisteestä maissa.
Etenkin kun lähes poikkeuksetta ainakin massavalmisteisissa musainstrumenteissa tuo suojan maapotentiaali on sama kuin signaalimaankin.
 

 
Ihan toinen juttu on suojausten tarpeellisuus, mutta saahan ne riivittyä poiskin jos tilanne menee lähtökohtaa huonommaksi.
Tuolloin juottamattajättäminen tietysti nopeuttaa purkuprojektia ;).
 
T:Samuli
okabass
24.11.2017 14:55:35
tuskiz: Tämä taitaa olla hieman ns. häränkakkaa, en ole yhdenkään teippaamani kitaran konehuoneen teippejä juotellut kiinni toisiinsa, ainoastaan vuorannut poterot sekä poteron suojalevyn tai pleksin teipillä ja varmistanut että poteron että suojan/pleksin välillä on myös teippiä yhistäjänä, hyvin on Faradayn häkit syntyneet.
 
Mitäpä tuohon sanomaan. Sinä teet noin. Joku muu tekee sen oikein. :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)