Aihe: Pelivinkkejä FL Studion käyttöön
1
MDMK
23.02.2013 19:18:51
Olen käyttänyt viime vuodet DAW:na Reaperia. Olen ollut täysin tyytyväinen Reaperiin, mutta jokin tuossa FL Studion konseptissa on kiinnostanut ja hommattuani uuden läppärin, päädyin ostamaan FL Studio Signature Bundlen. Asennus onnistui ongelmitta ja perustoiminnot sain nopeasti haltuun.
 
Kaipaisin kuitenkin kokeneiden Fl Studion käyttäjien vinkkejä work flowta parantavien temppujen suhteen. Linkit tutoriaaleihin kelpaavat myös. En tarvitse siis minkäänlaista opastusta siinä, miten jokin asia tehdään yleensä, vaan ainoastaan siinä miten se tehdään kätevimmin FL Studiolla.
 
Jonkinlaista korviketta ns. hands on tutoroinnille siis haen. Playlistin osalta kaipaisin erityisesti kokemuksia ja vinkkejä. Tuo kun tuntuu mahdollistavan aika lailla erilaisen työskentelyn kuin muut softat.
sami_sumea
25.02.2013 18:32:55
 
 
Jonkinlaista korviketta ns. hands on tutoroinnille siis haen. Playlistin osalta kaipaisin erityisesti kokemuksia ja vinkkejä. Tuo kun tuntuu mahdollistavan aika lailla erilaisen työskentelyn kuin muut softat.
 
Kato tosta miten Avicii nakuttaa reilussa tunnissa klubirallin kasaan alusta loppuun :)
 
http://www.youtube.com/watch?v=-dIcuU58Oy8
 
...
http://www.soundreel.com
sarkain
27.02.2013 17:09:39
 
 
Sekvensseri on kyllä FL:ssä verraton. Niin selkeä ja helppokäyttönen. Ennen tuli ajateltua, että Fruity on parhaimmillaan vain elektronisen musiikin tekemisessä, mutta nykyisellään tulee metalliprojektin nauhoitukset miksattua fruityn sisällä. Mikseriominaisuus on myöskin niin kätevä, ja mukaan saa toki kaikki ulkopuoliset plugarit. Playlistissä on sitten niin helppo järjestellä palikat paikoillaan. Jotenkin itelle tuntuu helpommalta, kun Fruityssä kaikille eri ominaisuuksilla on oma tilansa. Joissain muissa ohjelmissa kaikki lyödään läjään ja mikseriä tai muita raita-asetuksia availlessa ruutu täyttyy kuin intternet eksplooreri jynkkypop-upeista.
MDMK
01.03.2013 19:07:22
Osaako joku sanoa, onnistuuko midi out-VSTi:stä nuottien siirtäminen tai nauhoittaminen FL:n patterniin FL Studio 10:ssä? Käsittääkseni 9:ssä tämä ei ole mitenkään mahdollista, mutta 10:ssä on Patcher.
 
Olen koittanut saada Synleorin Harmony improvisatoria sekä 7Alienin Catanyaa toimimaan. Saan nuo ladattua Patchriin ja siitä midioutin FL:ään, jonka kautta saan VSTi-syntikoista äänet. FL:n omista soitttimista en löydä mistään midi input:ia. ihan ok näinkin, jos saisi plugien tuottaman midi-datan nauhoitettua. Erityisesti Harmony Improvisatorin kanssa on melko turhauttavaa, jos joutuu tallentamaan siinä rakennetun sointukulun midi-tiedostoksi ja lataamaan sen sitten erikseen.
 
Manuaalin avulla tämä ei ole minulle auennut, enkä ole nähnyt ainuttakaan tutoriaalia, jossa plugarin tuottamaa mididataa olisi nahoitettu piano rollille editoitavaksi.
 
Voiko tosiaan olla, ettei tämä onnistu? On meinaan massiivisen vakava puute DAW:ssa. En voinut kuvitella, ettei tällainen onnistu. Patcher vaikuttaa muutenkin kömpelöltä. Ehdottomasti pitäisi pystyä ketjuttamaan plugareita samalle kanavalle ennen varsinaista soitinta.
 
Parhaat puolet vaikuttavat olevan simppeli ja toimiva sekvensseri, hyvä natiivi plugi-kirjasto sekä loistava piano roll-editori.
MDMK
10.03.2013 16:06:59
Lisään tämän vinkiksi muille tuoreille FL Studion käyttäjille.
 
Suosittelen katsomaan FL Studio Guru-sarjan videot läpi. Ne löytyvät omana keskusteluketjunaan image-line.com / Support / Forums / Loop talk tärkeäksi merkattuna ketjuna, joka pysyy jatkuvasti Loop talk foorumin ensimmäisten ketjujen joukossa. Videot löytyvät haulla myös Youtubesta, mutta niistä ei ole tehty soittolistaa imageline-kanavalle. Luultavasti siksi, että ne on haluttu koota kokonaisuudeksi maksaville asiakkaille, joilla on pääsy em. foorumille.
 
Videoissa on juuri sitä mitä ainakin minä tarvitsin. Eli lyhyitä pätkiä muutaman sekunnin videosta muutamaan minuuttiin, jossa näytetään aina yksi kätevä tapa toimia, joka parantaa work flowta usein huimasti. Nämä jutut eivät selviä samalla tavalla manuaalista kun hyvin selostetusta videosta. Suosittelen kaikkille FL Studion käyttäjille, joilla ei vielä pikakomennot ja vastaavat niksi ole hallussa.
TheMusiikkmies
18.01.2017 18:03:40
Miten Fl Studiossa saa muutettua tempoa kesken kappaleen ilman, että koko kappaleen tempo muuttuu?
Ei paljoo estele jotkut nuhaset mnetin kielipoliisit. -Entropia666
Jönssi Punainen
19.01.2017 21:55:21
 
 
TheMusiikkmies: Miten Fl Studiossa saa muutettua tempoa kesken kappaleen ilman, että koko kappaleen tempo muuttuu?
 
Automaatiolla bpm kohdalta hiiren toisella puolella create automation clip
reaktor
06.02.2017 11:22:32 (muokattu 06.02.2017 11:23:34)
MDMK: Olen koittanut saada Synleorin Harmony improvisatoria sekä 7Alienin Catanyaa toimimaan. Saan nuo ladattua Patchriin ja siitä midioutin FL:ään, jonka kautta saan VSTi-syntikoista äänet. FL:n omista soitttimista en löydä mistään midi input:ia. ihan ok näinkin, jos saisi plugien tuottaman midi-datan nauhoitettua. Erityisesti Harmony Improvisatorin kanssa on melko turhauttavaa, jos joutuu tallentamaan siinä rakennetun sointukulun midi-tiedostoksi ja lataamaan sen sitten erikseen.
 
Vielä vähän täsmempää vastausta tähän: Mikäli harmony improvisator toimii niin että soitat sisään esim. kolmisointu C:n ja se muokataan improvisaattorissa joksikin muuksi monimutkaisemmaksi variaatioksi (esim. hajautetaan pitkin keyboardia), niin ymmärtääkseni et pysty tekemään niin että lopputuloksena syntyvät nuotit nauhoitettaisiin FL Studion nuoteiksi, vaan nauhoitat nimenomaan ne lähtönuotit kyseiselle instrumenttiraidalle. Pystyt vain kuuntelemaan lopputuloksen, jota patcherin midi out välittää valitsemallesi instrumentille.
 
Mikäli kyseinen plugari sitä vastoin on sellainen johon esim. näppäimistöllä esiohjelmoidaan sointukuvioita tms. niin ainoa vaihtoehto on todennäköisesti 1) renderöidä plugarista midi ihan plugarin omilla työkaluilla tai 2) käyttää drag & drop toimintoa, olettaen että FL:ssä piano roll tosiaan vastaanottaa näitä tapahtumia.
 
En tosiaan muista ihan varmuudella tuota D&D toimivuutta. Muistan että MT Drumsista kyseinen ominaisuus ei toiminut ja joidenkin Kontakt -instrumenttien kanssa oli samallaista ongelmaa, mutta mielestäni onnistuin siirtämään patterneja tiputtamalla nimenomaan piano-rolliin.
 
Toisaalta en keksi kuinka tuota kuvaamaasi ohjelman tuottaman midin nauhoittamista voisi tehdä yksinkertaisesti missään DAWissa. Käytännössä tuollainen onnistuisi niin että plugari soittaa nuotit midi-out ajurille (esim. loopback ajuri, löytyy netistä), jota DAW sitten kuuntelee midi-in kanavalta. Tällöin FL näkisi kyseiset nuotit ikäänkuin ulkoisen laitteen tuottamina, eikä niinkään pluginin tuottamana. Näin ratkaisin ongelman myös Cubasessa / Studio Onessa.
 
FL:n omien instrumenttien midi-kanavien osoittaminen tapahtuu automaattisesti sekvensserin instrumenttien järjestyksen mukaan, eli ylin slotti on 1. kanava, toinen 2. kanava jne... lisäksi FL:n omat pluginit voi sitoa kuuntelemaan vain tietyn värisiä nuotteja pianorollista. Tämä on mielestäni todella hämmentävä ratkaisu, kun samaan aikaan kaikki FL:n ulkopuoliset pluginit sisältävät erikseen midi-kanavan osoittamisen raidan asetuksista.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)