Aihe: Kaularaudan kiristys tuntuu hirmu kevyeltä
1
bassikka
23.01.2017 19:29:46
Bassossa on lavan puolella kaularaudan säätö. Notkoa on aika paljon, joten säädin kaularautaa, joka kääntyi ihan tosi kevyesti. Löysätessä vastusta tuntuisi olevan tavalla, jonka miellän normaaliksi. Uskaltaako tuota koettaa kiristää, vaikka pyörii noin kevyesti? Kertooko tuo jostain ongelmasta ja onko jotain vaaraa, jos kokeilen kiristää, edellyttäen että mitään edes tapahtuu.
 
Saattoi olla sekava selostus, toivottavasti olennainen välittyy.
bassikka
23.01.2017 19:52:27
Taisi olla juuri tästä kyse. Kiersin vähän tavallista enemmän ja kaula alkoi oieta. Myös kaularaudan vastus tuntuu nyt tavalliselta. Kiitän hyvästä ja salamannopeasta vastauksesta!
jperala
24.01.2017 09:27:49
bassikka: Taisi olla juuri tästä kyse. Kiersin vähän tavallista enemmän ja kaula alkoi oieta. Myös kaularaudan vastus tuntuu nyt tavalliselta. Kiitän hyvästä ja salamannopeasta vastauksesta!
 
Vähän vaihtelee soittimissa, oma lauta on suora silloin kun mutterissa ei tunnu vastusta mikä on vähän huono siinä mielessä että jos taipuilee miinuksen puolelle niin ei voi juurikaan korjata tilannetta. Mutta onneksi kaulan eläminen on niin pientä että ei koidu ongelmaa.
Warwick Thumb 5 bo 1993
Kipponi
25.01.2017 12:13:08
jperala: Vähän vaihtelee soittimissa, oma lauta on suora silloin kun mutterissa ei tunnu vastusta mikä on vähän huono siinä mielessä että jos taipuilee miinuksen puolelle niin ei voi juurikaan korjata tilannetta. Mutta onneksi kaulan eläminen on niin pientä että ei koidu ongelmaa.
Paitsi jos kaularauta on kaksitoiminen.
No onneksi 99% riittää yksitoiminen kaularauta ja harvemmin kaulat on ns.kuperia.
The Best Way to Rob a Bank is to Own One.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)