Aihe: Halpisjatsarin potikat ja mikit
1 2
hollstro
27.10.2016 16:46:46
 
 
Mulla on "aina" jompi kumpi mikki hiljemmalla, yleensä kaulamikki aivan hieman. Selkeyttää saundia.
vasemmassa lahkeessa-klubin elinikäinen kannatusjäsen
Sax-pappa
27.10.2016 16:56:08
s151669: Aihetta sivuten, käyttääkö joku noita blendattuja asentoja, tyyliin puolikas tallamikki ja kaula täysillä ? Itse asentelin kolmiasentoisen vaihtokytkimen, master volumen ja tonen. Tonekin saattaa saada lähtöpassit tai jotain muuta siihen reikään.
 
Käytän jatsaria soittaessani aina blendattuja asentoja. Tone sensijaan aina täysillä.
piivei
28.10.2016 20:02:11
Jazzarssa on hienoa juuri se että mikkien volilla voi loihtia hyvinkin erilaisia soundeja biisin mukaan. Jopa pelkkä tallamikin vola auki ja tone kokonaan kiinni-asentokin voi olla käyttökelpoinen tietyssä tilanteessa.
Sax-pappa
28.10.2016 20:31:03
piivei: Jazzarssa on hienoa juuri se että mikkien volilla voi loihtia hyvinkin erilaisia soundeja biisin mukaan. Jopa pelkkä tallamikin vola auki ja tone kokonaan kiinni-asentokin voi olla käyttökelpoinen tietyssä tilanteessa.
 
Nimenomaan nämä portaattomat soundin säädöt + soittopaikka (läheltä tallaa/kaulaa) antaa jo mahtavasti erilaisia mahdollisuuksia. Eipä tule juuri vahvistimen säätöihin koskettua.
jazzbass-74
04.11.2016 21:31:24
Kyllä. Jazz Bass taipuu mihin tahansa musiikkiin.
Bassonsoiton salat on nopeat jalat!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)