Aihe: Rio 2016 kesäolympialaiset 5.-21.8.2016
1 2 3 4 527 28 29 30 31 32 33 34 35
LordWinter
20.08.2016 22:48:29
Lautuma: Tätä katsoin itsekin, että vauhti on pudonnut, mikä tarkoittaa noin teknisen heittäjän kohdalla useaa metriä pois tuloksesta. Etenkin viimeinen ristiaskelhyppy oli vaivalloisen näköinen ja sitä seurannut pönkän venyminen liian kauas oli aika epätyypillistä Röhleriltä.
 
Juuh juuri tuossa lopussa tuntui olevan jotain ylimääräistä ja vähemmän kaunista mitä aiemmin oli. Vähän ikävä on myös Thorkildseniä, siitä kauniimmaksi ei heitto juurikaan mene. Vastaavan tyyppisiä heittäjiä ei tuolla taida olla yhtäkään, vaikka kaaret sitten olisivatkin lyhyempiä.
 
Arain kamikazetyyli - täysillä päättömästi - on mukavaa katseltavaa. Heitossa välittyy aito vaaran tunne, että nyt kuolee kaikki. Ristiaskeleet ovat olemattomat, mutta myös sulavat, eikä tuki oikein pidä, mutta kun se alkaa pitää, sitten lentää pitkälle.
 
On kyllä mukava nähdä erilaisia heittotyylejä, hieman sääli ettei Manniolla ole oikein lähtenyt viime vuosina sillä siinä on myös vähän erikoisesta kulmasta lähtevä heitto. Tulipa myös mieleen että kuulantyönnön voittajan Ryan Crouserin serkku Sam Crouser viskoo keihästä. Oliko se nyt viime MM-kisoissa jossa Samin karsintaheitto näytettiin, äijä otti noin viiden askeleen vauhdin ja keppi seitsemäänkymmeneen metriin. Seppo Räty olisi ylpeä jos mittaa olisi 20 metriä enemmän.
 
Mutta juup, Walcottin luja paluu sitten Pekingin surkean karsinnan jälkeen on kova hämmentäjä soppaan. Historia ennustaa tason pudotuksesta finaalissa, saa nähdä tehdäänkö yöllä historiaa.
 
Tuli joku päivä vähän tsekattua noita karsinta/finaalisijoituksia. EM-kisoissa karsinnan voittanut on viime kisoissa usein voittanut myös finaalin, Thorkildseniltä oli näitä suorituksia ja taisi olla myös Ruuskasen Antilla. MM-kisoissa ja olympialaisissa taas piti mennä Zeleznyn aikaan, jotta noita tuplavoittoja oli tullut. MM-kisoissa karsinnan voittanut oli melko usein ollut lopulta pronssilla.
"kamala kampela" -haitaripartio
Alfons Åberg
20.08.2016 23:14:49 (muokattu 20.08.2016 23:15:02)
Petra Olli kertoi kisastudiossa käyttäneensä viime päivät syömiseen...panemiseen (Jope-äänellä)...syömiseen...panemiseen.
"Jos johtaisin levy-yhtiötä, niin nakkaisin kaikki kolme hiuksista vittuun ja ottaisin oikeita talentteja tilalle. Sellaisia jotka osaavat oikeasti säveltää." -danny-
santakasa
21.08.2016 00:46:02 (muokattu 21.08.2016 02:12:10)
Äh, meni futisfinaalin ensimmäinen puoliaika ihan kokonaan ohi, mutta Saksa tasoittaa nyt pelin 1-1!
 
Aikamoista tunnetta pelissä tällä hetkellä
 
brasilia otti ja voitti.
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
santakasa
21.08.2016 02:26:55
Muistakaa sitten muusikoiden.netin virallinen kisastudio https://muusikoiden.net/extra/chat/
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
Kimmo72
21.08.2016 03:16:27 (muokattu 21.08.2016 03:29:57)
Ei tuu mitään tosta heittelystä.
 
E: miks hitossa tuolla pitää soida tuo musiikki?
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
santakasa
21.08.2016 03:31:04
Kimmo72: Ei tuu mitään tosta heittelystä.
 
E: miks hitossa tuolla pitää soida tuo musiikki?

 
Palkintojenjakoseremonia oli käynnissä. Tule toki chattiin!
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
Hetfield
21.08.2016 06:46:35
 
 
Haatainen Tokiossa 87,79.
Alright, alright, alright!
Prophet
21.08.2016 08:39:01 (muokattu 21.08.2016 08:40:54)
Saatte kuulla tänään urheilujohtajien ja -päälliköiden lausuntoja. "Upea pronssi ja mahtavia pistesijoja. Kisat sujuivat hankalat olosuhteet huomioon ottaen kaiken kaikkiaan ihan kohtuullisesti."
obiwan
21.08.2016 09:27:15
Lainatakseni modea: Eiköhän tämä ollut tässä.
 
Maracanalle punainen lukko ja parin vuoden päästä sitten uudestaan talvikisoissa. Kisat oli Suomelle pettymys mutta pakko nostaa hattua Ollille ja Putkoselle. Tarvitaan uusia tuulia.
Vaihtovirta
21.08.2016 10:33:47 (muokattu 21.08.2016 10:34:16)
No mutta nämä kisat menivät sitten oikein kivasti perseelleen. Pääasia silti että kaikilla oli kivasti tekemisen meininkiä, ja ihan kiva kelikin tuolla näytti olevan.
Kovimmat rölöttäjät antavat varoituksia itselleen!
juhokoo
21.08.2016 10:37:34 (muokattu 21.08.2016 10:40:08)
Täysi floppi, kävely & järvi + leikit.
 
Katsellaan 4 vuoden päästä Tokiossa uudestaan. Toivotaan, että eivät lähetä YleX-Ileä sinnekin. Tolkutonta sähellystä koko kisojen ajan. 0/5.
Röntgen-Jeesus
21.08.2016 11:04:02
 
 
juhokoo: Täysi floppi, kävely & järvi + leikit.
 
Katsellaan 4 vuoden päästä Tokiossa uudestaan. Toivotaan, että eivät lähetä YleX-Ileä sinnekin. Tolkutonta sähellystä koko kisojen ajan. 0/5.

 
Myös Kimmo Porttilalle porttikielto ja Tero Karhu järveen vahattavaksi. Hoopi Hänninen alkaa olla jo museotavaraa myös. Muutoin Yleltä ihan kelpo suoritus.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä. Vessajono: Mulkkua pitää pystyä heiluttamaan joko päältä tai alta, muulla ei oo väliä.
juhokoo
21.08.2016 11:15:25
Röntgen-Jeesus: Myös Kimmo Porttilalle porttikielto ja Tero Karhu järveen vahattavaksi. Hoopi Hänninen alkaa olla jo museotavaraa myös. Muutoin Yleltä ihan kelpo suoritus.
 
Eiköhän Eskolan Jussi oteta takas Sporde juniorin tilalle jo ens vuonna. Nythän mies on joutunut selostamaan jämälajeja, kun meni kritisoimaan Yleä. Hoopi jää virallisesti eläkkeelle näiden kisojen jälkeen, mutta kuulemma selostaa vielä Lahden hiihdon MM-kisat ens keväänä. Toisaalta selostihan tänä vuonna 73 vuotta täyttävä Bubikin vielä näissä kisoissa ruotsinkielisellä puolella, vaikka on eläköitynyt virallisesti jo kymmenkunta vuotta sitten.
HaloOfFlies
21.08.2016 11:15:57
 
 
Rion olympiakisojen lopputulos Suomi-näkökulmasta: Kaikille kenkää.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
aivokuolio
21.08.2016 11:18:38 (muokattu 21.08.2016 11:19:59)
HaloOfFlies: Rion olympiakisojen lopputulos Suomi-näkökulmasta: Kaikille kenkää.
 
Lopputulos ei yllättänyt, täysi floppi. Järvi->
 
Mutta olihan tuo vakavasti ottaen aikamoinen pettymys. Pettymys oli myös se kuinka vähälle kisojen seuraaminen jäi, isoin syy tietenkin tuo aikaero. Olin elänyt myös siinä uskossa että kisat ovat korkeintaan puolivälissä mutta näköjään nuo loppuukin jo tänään. No neljän vuoden päästä sitten uusiks.
HaloOfFlies
21.08.2016 11:23:39
 
 
Ei ollut töiden takia hirveästi aikaa kisojen seuraamiselle ja nyt kun loma alkoi, niin kisat jo loppuu. Talvikisat sitten seuraavaksi kahden vuoden päästä.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Nelisormimangusti
21.08.2016 11:25:35
 
 
Matti_77: Loistavaa Suomi, kaikkien aikojen pohjanoteeraus olympialaisissa! Tästä on hyvä jatkaa. :-P
 
Vielähän tuohon alittamisenvaraa jäi.
Outo luku on luonnollinen luku, joka on runsas mutta ei puolitäydellinen.
DM
21.08.2016 11:27:41
Juum, meni aikalailla vihkoon. Eihän tuolla tiimillä juuri ollut tilastojen valossa mahdollisuuksia kuin pääasiassa pistesijoihin. Olisi silti ollut se naispainin ja keihään mitali mukava saada. Tokiossa voisi olla jo mukana uusia kärkitason urheilijoita, mutta saa nähdä. Pentti ja NoLo voisivat vaikka räväyttää. Olli kun saa päänsä pidettyä kasassa, voisi sieltä olla se timantti hioutumassa. Toivottavasti painonnostoon saadaan joku valmentaja, jolla on kokemusta kunnon ajoittamisesta niin sielläkin on potentiaalia.
 
Ihan jees kisat. Parin vuoden päästä sitten talviolympialaiset, joista tulee ainakin lätkäkulta.
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
juhokoo
21.08.2016 12:33:23
Vesipallossa taitaa olla hyötyä vähän isommasta rasvaprosentista, kun pitää kellua vedessä. Naisilla oli kaikilla vallan suurehkot perseet ja miesvesipalloilijoilla kaikilla pieni kaljamaha.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)