Aihe: Jääkiekkokausi 2015-16 (Liiga, KHL, NHL, CHL)
1 2 3 4 529 30 31 32 33121 122 123 124 125
aivokuolio
12.12.2015 19:48:03
Ei siis järveen?
HaloOfFlies
12.12.2015 19:54:40 (muokattu 12.12.2015 19:56:47)
 
 
aivokuolio: Ei siis järveen?
 
Ei tällä kertaa järveen. Tuota joukkuetta voi olla kevätkaudella todella vaikea voittaa, jahka sairastupa tyhjenee. Kun se jo nyt kääntää noita tiukkoja pelejä edukseen.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
LordWinter
12.12.2015 20:17:25
Huhhuh kun saavat vielä Mario McWaynen takaisin askiin.
"Hahaha, kiristääkö esarista, onko toistuvia tulehduksia? Annas kun Tohtori Jutku silpoo peniisi." -Röntgen-Jeesus
janezki_
12.12.2015 22:00:38
LordWinter: Huhhuh kun saavat vielä Mario McWaynen takaisin askiin.
 
On se käsittämätön poika.
Angra Mainyu
13.12.2015 00:42:24
Pitspurk anto potkut valmentajalle
Torniojaws
13.12.2015 01:34:32
 
 
Angra Mainyu: Pitspurk anto potkut valmentajalle
 
Pitkään kyllä katsoivat tuota meininkiä. Taisi kyllä joku arvioida, ettei kyllä ole koutsista kiinni. Mutta tuo nyt on NHL:n talon tapa herättää joukkue.
Vortech Industrial Death Metal -- Uusi levy julkaistu 18.9.2015! ...of What Remains
DM
13.12.2015 10:49:34 (muokattu 13.12.2015 10:50:55)
Vaikee näistä koutseista aina sanoa, että mitä tapahtuu kulissien takana etc. Onhan Pens silti alisuorittanut kauden ja jotain on pakko muuttua. Valmentajan vaihto on jo signaali pelaajillekin skarpata erityisen paljon. Nähtäväksi jää pystyykö Sullivan sitten muokkaamaan tuon tiimin voittojen tielle pidemmälle ajallekin. Veikkaan, että piristystä tapahtuu kuitenkin.
 
Bolts taas ei saa Capseja kumoon. Tuo on ihmeen kova vastus joka kerta. Nyt vietiin laukauksetkin, mutta vaarallisia paikkoja ei ihan kauheasti tullut. Holtbyn hanska toimi vielä vähän liian hyvin ja napsi vetoja tehokkaasti. Aiemmin viikolla Sens oli täysi vastaantulija. Sitä ennen taas Kings-matsi tunaroitiin - mm. kaksi viisikolmosta ylivoimaa ja silti yksi maali koko pelissä. Harvemmin postaan Tampaa vastaan tehtyjä maaleja, mutta tämä Kuznetsovin osuma on pakko laittaa. Luova ratkaisu: https://www.youtube.com/watch?v=7NBP6BBpnS4
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
masterhat
13.12.2015 20:30:09 (muokattu 13.12.2015 20:30:56)
Torniojaws: Pitkään kyllä katsoivat tuota meininkiä. Taisi kyllä joku arvioida, ettei kyllä ole koutsista kiinni. Mutta tuo nyt on NHL:n talon tapa herättää joukkue.
 
niin, kyllä johnston oli kuin hätääntynyt peura ajovaloissa. johnston peluutti ihan vitun hölmösti fossiileja, nosti sprongin (lahjakaimman offensiivisen talentin) ylös, muttei antanut juuri peliaikaa. scuderin paikka naulaantunut isoille minuutwille, vaikka kaveri oli jo 3vuotta sitten liian hidas ja kiekollisesti olematon.
 
johstonin pelikirja oli hirveä, laitojen kautta päätyyn, ainoa vain, että homma tyssäsi 9 kertaa kymmenestä jo keskialueella.
 
en tiedä mitä pensissä tapahtuu, mutta viimeksi valmentajan vaihto kesken kauden johti mestaruuteen 2009.
 
nyt en mestaruudesta haaveile, vaan siitä että scuderi penkitetään, kunitz pelaa maks 3 ketjussa. nuoret talentit nostetaan ylös (lähinnä sprong ja pouliot) jokainen nostaa tasoaan (flööriä ja genoa lukuunottamatta), alkavat sitoutua joukkueeseen ja pelata täysillä. haluan uuden pelisysteemin, ja pelaajat jotka kunnioittavat valmentajaa ja laittaa 110pinnaa likoon joka matsissa.
 
esim columbus, materiaali on mitä on, mutta sekopää tortorella sai kundit painamaan täysiä joka tilanteen, ja sellasta lätkää on hieno katsoa.
 
en nyt mitään päätöntä kouhkaamista halaja, vaan sellasta kiekkoa, että porukka pelaa potentiaalillaan, joka siitä löytyy. Dupuisin ura lopui, ja palkkakattossa onkin taas tilaa. Gm lupaili hommata kunnollisen (kiekollisen) pakin, HF-boardsin hömppäspekuloinneissa uumoiltu jopa bigbuffaa, tosin vaatisi vielä pientä hienosäätöä capin kanssa, ja tähän en rehellisesti itse usko hetkeäkään.
 
en tiedä, lähes jokaisen pingumatsin tälläkaudella katsoneena, olen iloinen etä koutsi vaihtuu, ei se ainakaan huonompaan suuntaan pelillisesti voi mennä. pingujen pisteet tulleet lähinnä malkinin ja maffin yksilötaidon myötä, toinen tekemällä maaleja, toinen pitämällä kiekot maalista ulkona. pelillisesti yksittäisiä valopilkahdus matseja on ollit, mutta liian moni peli on ollut halutonta ja päämäärätöntä neppailua
 
nyt pingut c'mon!
Rauzku
15.12.2015 09:52:57
 
 
Pingufanit saaneet positiivisia uutisia tänä aamuna Scuderin suhteen.
Audi Guatrolla Thaimaaseen
DM
15.12.2015 10:28:14
Scuderi tosiaan Hawksiin treidinä ja Daley paluupostissa. Sullivanin eka matsi ihmeen kuumaa Capsia vastaan ei vielä voittoja tuonut. Pinguilla oli erityisesti tuon Capsin ykkösvitjan kanssa hankaluuksia. Siinä kun ei enää tarvitse vaan vahtia Bäckströmin syöttölinjoja Oville, vaan Oshie tykittelee myös elämänsä kautta menemään.
 
Tampa taas sai pisteet Columbuksesta. Työn ja tuskan takana olivat kyllä. Siinä oli myös aikalailla tuuria - Namestnikov haroi hanskalla kiekon lopussa maaliviivalta pois, josta ei tuomittu mitään rangaistuksia. Joonas Korpisalo teki änäridebyytin BJ:n maalilla ja sai kakkostähden pelissä. Cally voitti Hartnellin tappelussa. :)
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
santakasa
15.12.2015 13:00:04
Mitä ihmettä: Edmonton kiinni pleijaripaikasta! Tämäkin päivä tuli koettua. Hoho!
Ristolainen jatkaa kovaa virettä. Pakkien pistepörssin viidentenä.
kun kaulaparrat yrittävät uhota olevansa ernuja genressä, jonka olennaispiirre on elää vanhempien nurkissa 35-vuotiaiksi asti - emukka
Stradlin
15.12.2015 14:00:04
Ilahduttaa kyllä tuo Ristolaisen vire. Olihan se tiedossa että lupaava pakki on kyseessä, mutta en ole minään pistenikkarina ikinä häntä pitänyt. Fiksusti ja rohkeasti nousee hyökkäyksiin mukaan mitä olen pätkiä peleistä katsellut ja laukaus on tarkka. Ehkä NHL ja Sabresin pelityyli sitten sopii hänelle.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
HaloOfFlies
15.12.2015 15:20:59 (muokattu 15.12.2015 15:22:49)
 
 
Jyrän alla olivat mutta silti saivat jotenkin kaivettua voiton. Edellisestä voitosta Bostonissa olikin aikaa lähes 20 vuotta. Positiivinen fiilis on tällä hetkellä, varmaan ensimmäistä kertaa sitten Stanley Cup-finaaleiden vuonna 2006. Matkaa on vielä jäljellä, mutta jotenkin tuntuu ettei tänä vuonna sijoitus löydy enää liigan hänniltä.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
masterhat
15.12.2015 17:34:05
Rauzku: Pingufanit saaneet positiivisia uutisia tänä aamuna Scuderin suhteen.
 
joo scuderi lähti ja sprong nostettiin ylös :) en olis uskonut että johtoporras lukee mnettiä :D (no ilmeistähän tuo oli ennemin tai myöhemmin). pelissä nyt ei mitään ihmeellistä ollut, kova vireinen Washington käytti paikat ja vei pisteet helposti 4-1 voitolla.
sticky fingers
15.12.2015 19:43:13
Jaaahas, ja Leinon Villelle vaihteeksi kenkää... Tällä kertaa Dinamo Rigasta. Jokohan alkaisi Villelle riittää? Vai löytyykö Sveitsistä joku rahaseura, missä voi vielä viimeiset kaarrokset piirtämään? Vai kenties Liigaan?
 
Ikäähän ei miehellä ole kuin 32, eli pelivuosia on vielä roimasti jäljellä mutta kovin helppoa ei tolla track recordilla ole duunia löytää, luulisin. Tosin Pekingiinhän puuhataan nyt KHL- jengiä myös. Oliskohan siellä tilaa...
"Giving up is a gateway drug"
Jag
15.12.2015 20:05:03
 
 
sticky fingers: Jaaahas, ja Leinon Villelle vaihteeksi kenkää... Tällä kertaa Dinamo Rigasta. Jokohan alkaisi Villelle riittää? Vai löytyykö Sveitsistä joku rahaseura, missä voi vielä viimeiset kaarrokset piirtämään? Vai kenties Liigaan?
 
Ikäähän ei miehellä ole kuin 32, eli pelivuosia on vielä roimasti jäljellä mutta kovin helppoa ei tolla track recordilla ole duunia löytää, luulisin. Tosin Pekingiinhän puuhataan nyt KHL- jengiä myös. Oliskohan siellä tilaa...

 
Montako vuotta sabres makselee Bille Beinolle miljoonia? Sen sopparin ollessa voimassa ei varmaan tule korkean verotuksen pelaamaan.
Funkånaut
15.12.2015 20:33:06
 
 
Suomalaisen pääsarjakiekkoilun historian nopein hattutemppu syntyi tänään Juha Leimun tehdessä 44 sekunnissa hattutempun JYPin verkkoon. Päälle 50v vanha kestikin.
"Kyläkauppias saisi kyllä tarjota minulle hampurilaispihvin kiitokseksi tästä."
k1mm0
15.12.2015 20:49:06 (muokattu 15.12.2015 21:39:08)
Funkånaut: Suomalaisen pääsarjakiekkoilun historian nopein hattutemppu syntyi tänään Juha Leimun tehdessä 44 sekunnissa hattutempun JYPin verkkoon. Päälle 50v vanha kestikin.
 
Osaltaan kiitokset tästä myös tuomareille. Yonkmanin ulosajo oli ehkä aiheellinen, mutta tuo Löfmanin oli täysin käsittämätön. Ihan normi vahinkotilanne missä maila nousi, 2 minuuttia olisi ollut paikallaan.
 
Yhtään Leimun suoritusta vähättelemättä, kova ukko on kyseessä.
 
E: Vielä pystyi JYP nousemaan tuosta suosta jatkoaikavoittoon, ei voi muuta sanoo ku hattuu nostaa.
 
E2: Tsekkasin nyt tuon Sammalkankaan Humliin kohdistuneen taklauksen. Kertoo kyllä surullista kuvaa SM-liigan erotuomarityöstä, kun tuosta ei tullut mitään jäähyä ja noista JYPin tilanteista kaksi ulosajoa...
Janizio
16.12.2015 09:06:21
k1mm0: Osaltaan kiitokset tästä myös tuomareille. Yonkmanin ulosajo oli ehkä aiheellinen, mutta tuo Löfmanin oli täysin käsittämätön. Ihan normi vahinkotilanne missä maila nousi, 2 minuuttia olisi ollut paikallaan.
 
Yhtään Leimun suoritusta vähättelemättä, kova ukko on kyseessä.
 
E: Vielä pystyi JYP nousemaan tuosta suosta jatkoaikavoittoon, ei voi muuta sanoo ku hattuu nostaa.
 
E2: Tsekkasin nyt tuon Sammalkankaan Humliin kohdistuneen taklauksen. Kertoo kyllä surullista kuvaa SM-liigan erotuomarityöstä, kun tuosta ei tullut mitään jäähyä ja noista JYPin tilanteista kaksi ulosajoa...

 
Samaa ihmettelen minäkin, että Löfman ja Yonkman lensivät pihalle, mutta Sammalkangas ei. Jotenkin ihan älytöntä. Illan törkein taklaus ei aiheuta mitään toimenpiteitä, mutta sit näistä kahdesta lenniittiin ulos joista mielestäni kumpikaan ei ole ulosajon arvoinen.
 
Olen samaa mieltä sun kaa tosta Löfmanin tilanteesta, mitä nyt Nelosen kilpistä näki, niin minunkin mielestäni näyttää ihan normaalilta huolimattomalta mailan kasvoihin osumiselta. Jos tuli verta niin 2+2 jos ei niin 2 minuuttia.
 
Sit Yonkmanin tilanne. Kädet ylhäällä taklaa kyllä ja siinä mielessä päivän selvä jäähy, mutta minun mielestäni siitäkin ulosajo oli liian rankka tuomio. 2+10 olis mielestäni riittänyt
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)