Aihe: Dream Theater
1 2 3 4 5106 107 108 109 110196 197 198 199 200
Sergei Fallinen
05.11.2015 13:02:18 (muokattu 05.11.2015 13:05:56)
phiit:
Nyt toivos että jättäsivät vaan sen turhan hittihakusuuden vähemmälle, mieluummin vaan lisää niitä pitkiä progejärkäleitä. Ei tänkään bändin tarvi enää kellekään nöyristellä.

 
Kyllä hieman kannattaisi, mikäli fanien kato jatkuu nykyisenkaltaisena. Toki niillä varmaan olisi periaatteessa rahaa loppuelämäksi jne, mutta tuskin se pelkästään rahasta on kiinni.
 
Olisivat saaneet muuttaa bändin nimen siinä vaiheessa kun rupesivat tekemään paskaa musiikkia. Silloin Dream Theater olisi jäänyt historiaan tietynlaisena kulttibändinä. Nykyisin sitten ollaan ehkä se kaikkein väsynein vieläkin kiertävä rokin dinosaurus. Ja se on paljon sanottu kun verrokkeina on jotain Kissejä ja Iron Maideneita.
phiit
05.11.2015 13:49:55 (muokattu 05.11.2015 13:50:08)
Sergei Fallinen: Kyllä hieman kannattaisi, mikäli fanien kato jatkuu nykyisenkaltaisena. Toki niillä varmaan olisi periaatteessa rahaa loppuelämäksi jne, mutta tuskin se pelkästään rahasta on kiinni.
 
Olisivat saaneet muuttaa bändin nimen siinä vaiheessa kun rupesivat tekemään paskaa musiikkia. Silloin Dream Theater olisi jäänyt historiaan tietynlaisena kulttibändinä. Nykyisin sitten ollaan ehkä se kaikkein väsynein vieläkin kiertävä rokin dinosaurus. Ja se on paljon sanottu kun verrokkeina on jotain Kissejä ja Iron Maideneita.

 
Ei DT tilanne nyt niin paha sentään ole, eihän tää nyt millään mittapuulla ole samanlaista hittilistakamaa koskaan ollukaan ku Maidenit tai Kissit ja siks suosiolla antas sen hakemisen olla. Tosin The Looking Glass on hieno ja koukuttava biisi mutta noi on aika harvassa millä tahansa bändillä.
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Sergei Fallinen
05.11.2015 14:31:07
Vessajono: Ehm, Metallica ja Toto, anyone?
 
Onhan kilpailu kärkisijasta kovaa, en sitä voi kiistää.
Kampela77
05.11.2015 14:33:42
Eihän Kiss ole tehnyt koskaan yhtään hyvää biisiä.
Interviewer: "So Frank, you have long hair. Does that make you a woman?" Frank Zappa: "You have a wooden leg. Does that make you a table?"
phiit
05.11.2015 14:43:57
Kampela77: Eihän Kiss ole tehnyt koskaan yhtään hyvää biisiä.
 
On ne Frehleyn aikaset oikeesti hyviä
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
bedlam
05.11.2015 14:54:43 (muokattu 05.11.2015 15:03:35)
 
 
phiit: Ei DT tilanne nyt niin paha sentään ole, eihän tää nyt millään mittapuulla ole samanlaista hittilistakamaa koskaan ollukaan ku Maidenit tai Kissit ja siks suosiolla antas sen hakemisen olla. Tosin The Looking Glass on hieno ja koukuttava biisi mutta noi on aika harvassa millä tahansa bändillä.
 
Space-Dye Vest on paskaa ja The Looking Glass on hieno ja koukuttava? No makuja on monenlaisia näemmä! Ei, onhan Looking Glass uusimman levyn pieniä valopilkkuja, ja alkuriffi ja säkeistö toimii kyllä, mutta nehän on toisaalta melko härskiä Rush-apinointia. Ei ne valitettavasti siihenkään biisiin osanneet kertsiä säveltää vaan säkeen jälkeen homma lässähtää.
http://www.petrilampela.net
phiit
05.11.2015 15:08:40 (muokattu 05.11.2015 15:12:04)
bedlam: Space-Dye Vest on paskaa ja Looking Glass on hieno ja koukuttava? No makuja on monenlaisia :D Ei, onhan Looking Glass uusimman levyn pieniä valopilkkuja, mutta ei ne siihenkään biisiin osanneet kertsiä säveltää vaan säkeen jälkeen homma lässähtää. Alkuriffi ja säkeistö toimii kyllä, mutta ne on toisaalta täyttä Rush-apinointia.
 
Näin :D Ja makujahan on, Space-Dye on vaan niin erilainen tekele (syystä Kevin Moore) ettei vaan edes tunnu DT biisiltä. Aiemminki jauhanu samaa mutta harvoja biisejä koko DT tuotannossa mitä ei vaan jaksa yhtään.
 
Looking Glass on silkkaa Rushia mutta DT tyyliin hyvällä tavalla, ei kuulosta tekemällä tehdyltä.
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
bedlam
05.11.2015 15:49:46 (muokattu 05.11.2015 15:56:11)
 
 
phiit: Näin :D Ja makujahan on, Space-Dye on vaan niin erilainen tekele (syystä Kevin Moore) ettei vaan edes tunnu DT biisiltä. Aiemminki jauhanu samaa mutta harvoja biisejä koko DT tuotannossa mitä ei vaan jaksa yhtään.
 
Onhan se erilainen joo ja toisaalta ymmärrän kyllä sitä kautta ettei kaikille toimi. Ittelle se oli jo levyn ilmestyessä sen kovin biisi ja ollut oikeastaan Lines in the Sandin kanssa ainut bändin kipaleista mitä tulee vieläkin säännöllisen satunnaisesti kuunneltua. Awake ei mulle koskaan oikein levynä auennut, mutta The Mirror iski kyllä kans lujaa. Taitaa olla ainut bändin biisi, joka on oikeasti rankka eikä silleen Pikku-Kalle-rankka.
http://www.petrilampela.net
carnation
05.11.2015 16:49:12
Kampela77: Eihän Kiss ole tehnyt koskaan yhtään hyvää biisiä.
 
Sure Know Something, siihen se sitten jääkin.
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
phiit
05.11.2015 16:56:10
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Guitar_Miller
05.11.2015 19:50:25
http://www.dreamtheater.net/theastonishing No nyt kyllä... Hahmoja ja karttoja... Wtf...? Joko tästä tulee tosi hyvä tai sit ihan totaalinen floppi...
pehko
05.11.2015 20:12:50
Guitar_Miller: http://www.dreamtheater.net/theastonishing No nyt kyllä... Hahmoja ja karttoja... Wtf...? Joko tästä tulee tosi hyvä tai sit ihan totaalinen floppi...
 
no mitä vittua nyt....
"Sometimes he throws in a bunch of fretless songs and I say "I don't have any fretless bass" and he say's "Go fuck yourself" - Chi Cheng RIP
varpio
05.11.2015 20:14:45
Guitar_Miller: http://www.dreamtheater.net/theastonishing No nyt kyllä... Hahmoja ja karttoja... Wtf...? Joko tästä tulee tosi hyvä tai sit ihan totaalinen floppi...
 
Veikkaan että floppi.
Vessajono
05.11.2015 20:24:37
Kahen levyn mittanen 2112-pastissi? Myöntää täytyy että nyt ollaan kieltämättä aika vaarallisilla vesillä.
Dr. Funkenstein: Hattu nousee kyllä teille, jonkunhan ne on ne rahat otettava pois. Nobelaneria ja pitkää ikää sinne.
Saunatakki
05.11.2015 22:04:37
Nyt täytyy sanoa, että alkoi muuten jännittää!
juuso a
05.11.2015 22:47:11 (muokattu 05.11.2015 22:47:52)
 
 
Täytyy myöntää, etten oikein tiedä mitä vittuu tässä pitäisi oikein sanoa. Sen verran kovan ässän kiskasivat hihasta.
Sergei Fallinen
05.11.2015 23:00:24
Hyvä että yritystä löytyy. Annan silti täydelliselle flopille kertoimen 1,01.
Humppa-Pappa
05.11.2015 23:18:01
Musta tuntuu että musiikilllisesti sieltä tulee ihan tuttua ja turvallista nyky TD:tä. Ei mitään floppia mutta ei mitään erityisen mahtavaa.
VIPMetal
06.11.2015 00:53:42
 
 
Joka tapauksessa tuo konseptilevy oli positiivinen uutinen. Ehkä sieltä saattaa sittenkin tulla jotain kovaa settiä. On siellä kuitenkin (ainakin ollu) sitä potentiaalia paljon... Perskuta ku eivät tuu Suomeen vetämään koko levyä livenä läpi.
"Heroes don't ask why, Soldiers in a straight line"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)