Aihe: Metallica
1 2 3 4 5321 322 323 324 325497 498 499 500 501
Hetfield
02.08.2015 20:28:08
 
 
HaloOfFlies: http://lollapalooza.redbull.tv/
 
Sieltä Metallican keikkastriimiä puolenyön jälkeen.

 
Näköjään se soi siellä nytkin, tänään aamuyöstä meinaan jo tuli livenä.
Alright, alright, alright!
texan
16.09.2015 00:10:54
Moneen kertaan on jo täällä mainittu, mutta kyllä tuo Larsin rumputyöskentely on nykyään todella heikkoa. Komppi huojuu, fillit vedetään vituiksi ja tuplabasareita ei osaa enää soittaa juuri ollenkaan. Voisi edes joskus treenata.
reaper666
16.09.2015 11:43:39
texan: Moneen kertaan on jo täällä mainittu, mutta kyllä tuo Larsin rumputyöskentely on nykyään todella heikkoa. Komppi huojuu, fillit vedetään vituiksi ja tuplabasareita ei osaa enää soittaa juuri ollenkaan. Voisi edes joskus treenata.
 
Mites Kirkin wahin käyttö? Ei siitä mitään olis kerrottavaa?
sub zero
16.09.2015 12:14:42
texan: Moneen kertaan on jo täällä mainittu, mutta kyllä tuo Larsin rumputyöskentely on nykyään todella heikkoa. Komppi huojuu, fillit vedetään vituiksi ja tuplabasareita ei osaa enää soittaa juuri ollenkaan. Voisi edes joskus treenata.
 
Onks tää herra itse kommentoinut tätä asiaa? Miten se itse näkee tän?
phiit
16.09.2015 12:31:46
texan: Moneen kertaan on jo täällä mainittu, mutta kyllä tuo Larsin rumputyöskentely on nykyään todella heikkoa. Komppi huojuu, fillit vedetään vituiksi ja tuplabasareita ei osaa enää soittaa juuri ollenkaan. Voisi edes joskus treenata.
 
Parempaa se on nykysin kuin 10v sitte piti Larsin tyylistä tai ei
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Torniojaws
16.09.2015 12:50:28
 
 
Niin kuin joku jossain livevideossa kommentoi, ei Metallica oikein kuulosta Metallicalta kun ammattirumpalit käy tuuraamassa.
Vortech Industrial Death Metal
Röntgen-Jeesus
16.09.2015 13:02:45
 
 
phiit: Parempaa se on nykysin kuin 10v sitte piti Larsin tyylistä tai ei
 
Tämä on kyllä totta.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
StJerky
18.09.2015 11:59:15 (muokattu 18.09.2015 12:00:44)
sub zero: Onks tää herra itse kommentoinut tätä asiaa? Miten se itse näkee tän?
 
Sitä ei kuulemma kiinnosta jonkun suomalaisen muusikoiden.netin mielipide. Kummallista.
 
reaper666: Mites Kirkin wahin käyttö? Ei siitä mitään olis kerrottavaa?
 
Kirkki on lukenut tätä ja lupaa olla käyttämättä wahia seuraavalla levyllä.
Regalis Apertura
18.09.2015 19:16:35
Voi muuten olla että ennemmin helvetti jäätyy kuin että Kirkki jättäisikin wahin kotiin/hävittäisi arsenaalistaan ennen studioon menoa;)...
reaper666
18.09.2015 21:57:44
Kanadassa julkaistu metallica-budweiser -olut. Sitä kun saisi laatikon.
Artturi
19.09.2015 21:50:51
Se on muuten Brian Robertsonin syytä se Kirkin wahin käyttö.. https://www.youtube.com/watch?v=EWeUghbklK4
Funkånaut
19.09.2015 22:21:35
 
 
reaper666: Kanadassa julkaistu metallica-budweiser -olut. Sitä kun saisi laatikon.
 
Saispa ton mukana kaupankylkiäisenä vielä partakoruja ja Radio Rockin kokoelmalevyn niin ai että!
Kakkosta suosittelisin tutustuvalle koska se varmasti aukeaa helposti ja on minullekin ehkäpä se suosikki. - aksiom
StJerky
19.09.2015 22:24:23
Artturi: Se on muuten Brian Robertsonin syytä se Kirkin wahin käyttö.. https://www.youtube.com/watch?v=EWeUghbklK4
 
Minunkin wahin käyttö on Robbon syytä.
LyraB
20.09.2015 11:39:36
Tässä kuussa tulee 7 vuotta edellisen levyn julkaisusta. Tässähän on allekirjoittanutkin vanhentunut saman verran ja surullistahan se on. Esim. Iron maiden saanut kuitenkin 2 albumia tuossa välissä ja kiertänyt ihan yhtä lailla kuin mhytallica. Ehkä eniten ärsyttää nuo haastattelut joissa Lars ja kirk puhuu että "ollaan lähempänä albumin julkaisua". Tulis nyt vain jotain. Sitten viimeinen kiertue.
aivokuolio
20.09.2015 12:44:32
LyraB: Tässä kuussa tulee 7 vuotta edellisen levyn julkaisusta. Tässähän on allekirjoittanutkin vanhentunut saman verran ja surullistahan se on. Esim. Iron maiden saanut kuitenkin 2 albumia tuossa välissä ja kiertänyt ihan yhtä lailla kuin mhytallica. Ehkä eniten ärsyttää nuo haastattelut joissa Lars ja kirk puhuu että "ollaan lähempänä albumin julkaisua". Tulis nyt vain jotain. Sitten viimeinen kiertue.
 
Niinku joku totes, jos joku on saanut lapsen silloin kun Death Magnetic ilmestyi niin tänä vuonna se sama skidi menee ekalle luokalle. Aivan naurettavaa.
 
Tokkopa 'Tallica silti kovin aktiivisesti kohti uutta levyä seilaa. Larsin lämpösessä officessa suunnitellaan jo satavarmasti ensi kesän huikeaa Master Of Puppets 30 Years-supernostalgiakiertuetta jossa bändi veivaa "spesiaalihengessä" sellaisia superharvinaisuuksia kuten Master Of Puppets, Battery ja Sanitarium.
Röntgen-Jeesus
20.09.2015 13:04:26
 
 
Readingin keikka parin viikon takaa
 
https://www.youtube.com/watch?v=JhySiO6qgR0
 
Hemmetin kova meininki. Nyt oli tainnu Lars sanoa kiertueen viimeisen keikan jälkeen että it is time to finish new album.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
Torniojaws
20.09.2015 15:05:55
 
 
Röntgen-Jeesus: että it is time to finish new album.
 
Ja Metallican skaalalla se tarkoittaa, että levy tulee ulos 3 vuoden päästä :)
Vortech Industrial Death Metal -- Uusi levy julkaistu 18.9.2015! ...of What Remains
Dropped C
20.09.2015 17:09:32 (muokattu 20.09.2015 17:15:23)
mpekkanen: Voi olla, ettei sekään riitä :)
 
Miksiköhän ei voisi mennä studioon ja vain soittaa sitä mitä tulee ja ottaa myös basistinkin mukaan siihen sävellystyöhön.

 
Trujillo on erittäin taitava, ainakin soittajana, mutta järkikin nyt sanoo sen ellei haluta Suikkareita tai funkkis/groove meininkiä, niin onkohan mitään annettavaa Metallican piisimateriaaleihin? Varsinkin raadollisesti todettuna, kun rumpali nyt on mitä on? Eli en usko että Rob:lla olisi edes välttämättä mitään tuotavaa tähän sapluunaan ja ymmärtää sen varmasti itsekkin...
texan
20.09.2015 19:20:05
Kyllä tämä bändi on parhaat levynsä tehnyt jo ajat sitten, enkä jaksa enää uskoa että mitään kummoista levyä enää olisi tulossa. Varsinkin vielä kun Kirk Hammetin ja Lars Ulrichin soitto on mitä on nykyään.
Arvostan kyllä bändiä onhan se aikanaan ollut todella kova.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)