Aihe: Dynaaminen D-koppainen
1
hallu
31.03.2015 22:19:32
Tuohon hintaluokkaan sopisi hyvin kiinalainen Blueridge (about 800 - 1200 euroa) itselläni on BR160 ollut nyt viitisen vuotta ja se on kyllä ollut joka suhteessa mielettömän hyvä kitara. Takavuosina se toki sai netissä kritiikkiä ja varmaan ihan aiheestakin (se on pikkuisen liian hieno näin halvaksi), mutta itselläni on vain hyvää sanottavaa ja on kestänyt ongelmitta viime vuoden jopa ilman kostutinta vaikka on kokopuinen kitara.
 
Tuolta akustiset ketjusta saisit tietenkin täsmällisempiä vinkkejä.
 
Toinen mieleen tuleva on Yamahan LL- sarja josta itselläni pientä käpistely kokemusta LL6 kitarasta joka kyllä soi nätisti ja edullinenkin se on. Laminaatti pohja ja sivut tekevät siitä varmasti ihan vakaan kapineen.
Olisipa jo kevät
Hikkis
31.03.2015 23:15:34
Olin unohtanut täysin nuo Yamahat. Muistelisin että niiden valmistus on lopetettu, mutta silloin tällöin jossain niitä näkee. Se oli jokunen vuosi sitten vaihtoehtona kun tuon Normannin hommasin.
 
Täytyy hieman perehtyä tuohon blueridgeen, vaikkakin yleensä less is more ja niin edespäin.
 
Täytyyköhän modelta pyytää siirtoa tuonne oikeampaan osastoon, en tässä nyt äkkiseltään muutakaan tapaa löydä?
Socialite
31.03.2015 23:26:26
Itse löysin parhaan hintalaatusuhteen Yamahan LL-16 D:stä.
Kokopuinen ja soi nätisti. En tiedä onko paljon laadun vaihtelua yksilöiden välillä mutta omaan olen ollut tyytyväinen.
"I don't understand what is up with my feet, I used to have the groove now I can't find a beat"
hallu
31.03.2015 23:30:32
Socialite: Itse löysin parhaan hintalaatusuhteen Yamahan LL-16 D:stä.
Kokopuinen ja soi nätisti. En tiedä onko paljon laadun vaihtelua yksilöiden välillä mutta omaan olen ollut tyytyväinen.

 
Yamaha on vissiin aika tasalaatuisen kamppeen maineessa. Itse en ole oikeastaan huonoa Yamahaa koskaan livenä nähnyt:-)
Olisipa jo kevät
klobasa
31.03.2015 23:38:28
Ehdottomasti kannattaa tsekata jo mainitut Yamahan LL sarjalaiset. Itsellä oli LL6 ja se oli ainakin täysin virheettömästi tehty ja erittäin hyvin soiva peli. Hintaisekseen hävyttömän hyvä soitin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)