Aihe: Metallica
1 2 3 4 5297 298 299 300 301497 498 499 500 501
Ruutukunkku
21.01.2015 12:52:27
phiit: Tämä juuri! Rumputyöskentelyssäkin on havaittavissa "pientä" eroa :P wanha mutta toimii silti :D
 
Eipä tässä säikeessä taida olla sivua, jolla et nostaisi jalustalle Larsin rummutustaitoja, tai niiden puutetta. Mutta eipä tälläkään kertaa tästä sen enempää. ;D
You are number six
phiit
21.01.2015 12:53:23
Ruutukunkku: Eipä tässä säikeessä taida olla sivua, jolla nostaisi jalustalle Larsin rummutustaitoja, tai niiden puutetta. Mutta eipä tälläkään kertaa tästä sen enempää. ;D
 
Kuten sanoin toi toimii aina :)
 
En nyt väheksy tietenkään Metallicaa millään muotoa mutta fakta on fakta :D
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
heviäijä
21.01.2015 15:17:06
allupatukka: Kyllä. Kai ne samalta kuulostavat jos musiikkimaku on muuten Petri Nygårdia ja Klamydiaa.
 
Metallica on "vähän" erillaista kuin megadeth. Jälkimmäisen soolot melodiat ym. Tykkään molemmista ihan sikana. Samanlaisina en kyllä pidä. Vähän kuin sanoisi viikatteen ja kotiteollisuuden olevan samanlaisia
allupatukka
21.01.2015 15:39:18
 
 
heviäijä: Metallica on "vähän" erillaista kuin megadeth. Jälkimmäisen soolot melodiat ym. Tykkään molemmista ihan sikana. Samanlaisina en kyllä pidä. Vähän kuin sanoisi viikatteen ja kotiteollisuuden olevan samanlaisia
 
"Vähän" riippuu vertailukohdasta. Jos puhutaan kyseenalaisesti genren sisällä, eivät nuo kaksi bändiä ole kovinkaan samanlaisia. Jos taas keskustellaan musiikista laajemmin, voidaan nuo bändit mieltää samankaltaisiksi, ovathan ne saman genren musiikkia. Noiden bändien sotkeminen toisiinsa tai samankaltaisiksi mieltäminen johtuu liian suppeasta vertailupohjasta eikä bändeistä itsestään.
 
Ja voin toki todeta myös pitäväni molemmista, mikä on turhaakin turhempi henkilökohtainen lisäys.
"Se sktisopatukka kun ei näe omaa patukkaansa pitemmälle eli jää alle senttiin." KooAa
Tympee Huttunen
21.01.2015 15:42:35
heviäijä: Metallica on "vähän" erillaista kuin megadeth. Jälkimmäisen soolot melodiat ym. Tykkään molemmista ihan sikana. Samanlaisina en kyllä pidä. Vähän kuin sanoisi viikatteen ja kotiteollisuuden olevan samanlaisia
 
Jos Metallica tekisi nyt sellaisen levyn, mitä Megadeth on keskimäärin suoltanut viimeiseen kymmeneen vuoteen, kusisi lehdistö, fanit ja m.net hunajaa.
santa
21.01.2015 15:45:23
hey. ei niin metallica fanina kysyisin larssonista. että tubesta katsottaessa lähes kaikki on teknisesti melkoisen kuraa. mutta mikä on heikoimmistakin larssin suorituksista heikoin live pätkä. laittakaahan linkkiä
Arkka
21.01.2015 16:08:21 (muokattu 21.01.2015 16:08:31)
 
 
santa: hey. ei niin metallica fanina kysyisin larssonista. että tubesta katsottaessa lähes kaikki on teknisesti melkoisen kuraa. mutta mikä on heikoimmistakin larssin suorituksista heikoin live pätkä. laittakaahan linkkiä
 
Pakko kysyä ihan mielenkiinnosta, että onko tälle joku spesifi tarve vai ihan vaan for teh lulz?
mpekkanen
21.01.2015 16:20:11
Tietysti kun Metallican jäsenet vanhenevat ja kiertueella ollaan, niin yleensä monellakin bändillä levyjä ei tule enää ihan niin useasti kuin bändin alkuvaiheessa.
Tietysti jos levyjen välit alkavat olemaan järjestään yli 5 vuotta niin itselle kyllä tulee mieleen, että soitetaanko todella sellaista musiikkia jossa kaikki ovat ihan täysillä mukana sen tekemisessä.
Monet hyvät soittajat, myös metalligenressäkin, ovat yleensä aika tuotteliaita. Jazz puolella esim. on kavereita jotka julkaisevat todella paljon uutta ja laadukasta musiikkia.
Toki Metallicalla on töissä muitakin ihmisiä ja he pyörittävät monien ihmisten(perheiden) tuloja. Näin on kuitenkin monella muullakin bändillä. Silti tulee väkisin mieleen, ettei Metallica tee enää sellaista musiikkia jossa kaikki on täysillä mukana. Mietitään ihan liikaa tulevia julkaisuja ja sellainen spontaani musiikin tekemisen maku on jäänyt täysin pois. Tietysti Metallicalla on suuret paineet, mikäli haluavat olla kärkinimiä metallimusan saralla. Asiaa vielä vaikeuttaa sekin, että trash-tyylisessä musassa(vaikka se tuskin enää Metallicaan on pitkään aikaan edes istunut) on vaikea enää tehdä mitään sellaista mitä ei olisi jo tehty 80-luvun puolivälissä. Sen jälkeen on suurimmat innovaatiot koko metallimusassa olleet lähinnä vireiden tiputtaminen. Norjan osasto soittaa sitten jo muutenkin ihan muuta.
 
Ehkä Metallican kannattaisi tehdä cover julkaisuja kun omaa materiaalia ei tunnu enää luontevasti syntyvän. Keikoilla voi sitten esittää niitä vanhempia biisejä, joita porukka kuitenkin haluaa kuulla.
 
Itselle Metallica tavallaan kuoli Burtonin myötä, mutta muutamia helmiä kyllä löytyy sen jälkeenkin. Surullista kyllä, että niistä helmistä suurin osa on vain muiden kuin Metallican omia biisejä.
Dirtyh
21.01.2015 16:54:16
 
 
mpekkanen: Asiaa vielä vaikeuttaa sekin, että trash-tyylisessä musassa(vaikka se tuskin enää Metallicaan on pitkään aikaan edes istunut) on vaikea enää tehdä mitään sellaista mitä ei olisi jo tehty 80-luvun puolivälissä.
 
Mä olen monta kertaa miettinyt että miksi edes pitäisi keksiä pyörää uudelleen. Miksi nämä metalli bändi yrittävät kikkailla jollain mallintaville vahvistimille tai herra tietää jollain peltitynnyrisnarella. Tekisivät vaan biisejä, ihan sama onko joku sointukulku jo käytetty ja kuullostaako soundi samalta kuin Puppetsilla.
 
Okei, oman mielenkiinnon takia pitää etsiä uutta ja blah blah. Metallican kohdallakin olisi jo tuoreutta kerrakseen kun tekisivät hyviä biisejä.
 
Ehkä Metallican kannattaisi tehdä cover julkaisuja kun omaa materiaalia ei tunnu enää luontevasti syntyvän.
 
No eikös silloin kannattaisi pistää koko bändi hautaa ja Hetfieldin hommata tuora cover-levyään varten kunnollinen rumpali ja soolokitaristi? Mun mielestäaivan järjetön idea.
LyraB
21.01.2015 17:03:03 (muokattu 21.01.2015 17:04:58)
Dirtyh: No eikös silloin kannattaisi pistää koko bändi hautaa ja Hetfieldin hommata tuora cover-levyään varten kunnollinen rumpali ja soolokitaristi? Mun mielestäaivan järjetön idea.
 
Ronnies rising oli hyvä. Ihan oikeasti tosi hyvä. Parasta I disappearin jälkeen. Kyllä meikäläiselle kelpaisi tässä kohtaa cover-albuumi enemmänkin kuin mielihyvin.
 
EDIT. Jos joku ei tiedä/muista mistä on kysymys, niin Mhytallicahan teki viime vuonna Diolle medleyn osana tribuuttilevyä: https://www.youtube.com/watch?v=rwB9GktmaHA
mpekkanen
21.01.2015 17:17:12
LyraB: Ronnies rising oli hyvä. Ihan oikeasti tosi hyvä. Parasta I disappearin jälkeen. Kyllä meikäläiselle kelpaisi tässä kohtaa cover-albuumi enemmänkin kuin mielihyvin.
 
EDIT. Jos joku ei tiedä/muista mistä on kysymys, niin Mhytallicahan teki viime vuonna Diolle medleyn osana tribuuttilevyä: https://www.youtube.com/watch?v=rwB9GktmaHA

 
Kyllä itsekkin olen sillä kannalla, että parempi cover levykin hyvistä biiseistä kun huonoja omia.
Varsinkin jos niitä omia tuotoksia saa odottaa vielä vuositolkulla tai niitä ei sittenkään edes tule.
pehko
21.01.2015 19:52:32 (muokattu 21.01.2015 19:53:01)
 
 
tuolla kun aikasemmin taas tuosta Seintänkeristä puhuttiin, niin sen ilmestyessä kuuntelin sen muutamasti eikä nabannu ku pari biisiä. Myöhemminki joskus kuuntelin, mut näääh. Syksyllä sitten töissä ollessani, jostain hetken mielijohteesta laitoin levyn soimaan ja voi vittu, jos SKoM heitetään vittuun niin loistava levy. Hyviä biisejä. Ehkä vähän pitkiä osa ja osassa lyriikat on vähän mitä on, mutta silti. Virppa ei häiritse yhtään enää, paitti sillon kun sitä kompissa hakataan tiuhempaan kun siellä taustalla kuuluu semmonen "pingisuhina" kokoana. Ja se on muutenki hieno että on raat soundit. On semmosta alkukantasta vimmaa siinä. Sopii biisehin. Sama Hetukan laulut.
 
Tulikin syksyllä kuuneltua tuota levyä ihan helvetisti.
"Sometimes he throws in a bunch of fretless songs and I say "I don't have any fretless bass" and he say's "Go fuck yourself" - Chi Cheng RIP
bedlam
22.01.2015 12:48:43 (muokattu 22.01.2015 12:52:24)
 
 
pehko: Syksyllä sitten töissä ollessani, jostain hetken mielijohteesta laitoin levyn soimaan ja voi vittu, jos SKoM heitetään vittuun niin loistava levy.
 
Mikä tossa biisissä sulle tökkii? Toi on mun lemppari levyn viisuista, raskas, tarttuva jopa melkein stoner-vaikutteiseksi kai tuota vois sanoa. Ylipitkä toki, mutta niin ne kaikki. Ja onhan lopussa se loistava ominous-kohta. Mulle taas nimibiisi ja Purify oli muistaakseni ne suurimmat pökäleet. En kyllä kaikkia viisuja muista. Mutta pelkästään toi viisu pyyhkii jo Death Magneticilla lattiaa.
http://www.petrilampela.net
Ojankaivaja
22.01.2015 19:10:52 (muokattu 22.01.2015 19:14:28)
Jaahas, nyt kun 'met uutiset on vähäisiä niin tämä taitaa taas mennä perus väännöksi jostain "paskoista soittotekniikoista" ja muihin turhantärkeisiin aiheisiin.
 
Imo jos katsoo käytännössä mitä tahansa livetaltiointia viime vuodelta (2014) voi kuka tahansa aivot omaava ihminen todeta että bändi oli aivan saakelin kovassa soittokunnossa ikäänsä nähden, käytännössä joka osa-alueella.
Mietin joskus mistä ihmisille on jäänyt tarve dissata näiden soittoa jatkuvasti, vaikka soitto oikeasti olisi ihan törkeän hyvää? Ehkä vuosien 2003-2006 "heikommasta" live kunnosta?
 
Lisäksi ihmetyttää St.Angerin ja VARSINKIN DM:n dissaaminen. Death Magnetic kun lukeutuisi varmaan tämän bändin klassikoihin jos se olisi julkaistu kultaisella 80 tai 90 luvulla. Sääli koska tuo lätty on aivan perkeleen kova, vaikka Rubin onkin onnistunut levyn pilaamaan loudness-sodallaan.
 
Parhautta: http://www.youtube.com/watch?v=EqbE7VHDgZI
"meikäki panee sillai että muija on toisessa huoneessa ja yritän venyttää kikkeliä kovaa :)" -Kerpele
Vessajono
22.01.2015 19:21:04
Ojankaivaja: Death Magnetic kun lukeutuisi varmaan tämän bändin klassikoihin jos se olisi julkaistu kultaisella 80 tai 90 luvulla.
 
Voi olla, mutta silloin se olisi ollut jotain uutta ja ajankohtaista. Nyt se on vaan pahasti väsähtänyt yritys kopioida sitä kultaista 80-lukua.
Lähetetty Windows Phonesta
reaper666
22.01.2015 19:21:25
Ojankaivaja:
Lisäksi ihmetyttää St.Angerin ja VARSINKIN DM:n dissaaminen. Death Magnetic kun lukeutuisi varmaan tämän bändin klassikoihin jos se olisi julkaistu kultaisella 80 tai 90 luvulla.

 
No eipä lukeutuisi. Vaan bändi ei olisi nykyisessä asemassaan edes. Toki levy olisi parempi jos olisi tullut silloin esim.soundiensa puolesta(kuten mainitsit) ja Jameksen nykyisen mylvinnän sijasta olisi kivempaa kuultavaa.
mpekkanen
22.01.2015 20:12:00
St.Anger on minusta loistava kiekko jos sitä tähän Death Magnetic-levyyn vertaa.
Itse kun olen Metallican kuuntelun aloittanut jo siitä ekalevystä silloin aikoinaan niin on tässä jo jonkun aikaa tullut seurattua bändiä. 80-luvulla fanitin todellakin paljon, mutta sitten on moni asia muuttunut niin Metallican musiikissa kuin omassakin kuuntelutottumuksessa.
DM-kiekon kuitenkin ostin ihan kannattaakseni vanhaa suosikki yhtyettä ja täytyy kyllä sanoa, että suurin pettymys mitä tämä bändi on koskaan tehnyt. Kerralla en jaksanut kuunnella edes läpi ja kuuntelin kyllä loppuun myöhemmin. Toisen kerran on myös soinut, mutta luulen että kolmatta kertaa saa kyllä odottaa....
 
Levy on todella puuduttavan tylsän kuuloinen, enkä usko että tämä levy olisi ollut hitti myöskään 80-luvullakaan. Biisithän ovat ihan kasa riffejä, jotka ei ole muutenkaan mitenkään ihmeellisiä. Biiseistä on ns. punainen lanka hukkunut ihan kokonaan ja muutenkin koko levy tuntuu olevan aivan tajuttoman pitkä. En muista onko niin, vai kuulostaako se vain tylsältä/pitkältä.
 
Metallican jatkuva kritisointi huonosta soittamisesta taas ihmetyttää itseäkin, koska ei tämä bändi soitannollisesti ole varmasti ihan sieltä huonoimmasta päästä. Keikkoja tehdään edelleen ja niillä tuntuu olevan myös katsojia, joten sen puoleen ei ole valittamista. Toki livenä on yleensä soolot esimerkiksi monesti hieman erlaisia kuin studiolevyillä, mutta jos haluaa niitä studolättyjä kuunnella niin silloin ei kannata sitten varmaan lähteä keikoille....
 
Se mitä tämä bändi kaipaisi on, minusta, uuden materiaalin tekeminen ja myös ripeämpi julkaisu väli. Mikään bändi ei tee loputtamasti klassikkolevyjä, mutta ei niitä myöskään väkisin tekemällä tule.
 
Kun ihan selkeästi DM-tyylinen musa ei lähde, eikä kiinnosta enää Metallicaa niin miksi eivät sitten tee jotain sellaista mikä kiinnostaa ja tulee luontevasti. En usko, että vanhatkaan fanit (minäkään) haluaa uutta RtL levyä tai vastaavaa.
Varmasti on niinkin, että itsekritiikki on koko ajan kovempi mitä enemmän soittaa ja kun on suosiota jo joskus tullut enemmän mitä on koskaan odotettu niin uuden julkaisu on aina vaan haastavampaa.
 
Erehtyminen on kuitenkin inhimillistä ja ei kaikkien levyjen tarvitse kaikkia miellyttääkkään. Se on kuitenkin varma, että jos uutta kamaa ei synny niin suosio ei tule kuin laskemaan. Varmasti suosio olisi ihan legendaarinen jos koko bändi olisi laittanut jo pillit pussiin, mutta se on taas ihan turhaa jossittelua. Kyllä tämäkin bändi voi vielä saada ihan hyvääkin jälkeä aikaiseksi. Toivottavasti ainakin.
Röntgen-Jeesus
22.01.2015 23:09:45
 
 
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
LyraB
23.01.2015 08:09:53
Röntgen-Jeesus: Kaksi lempiasiaani yhdessä: Metallica & NHL
 
https://www.youtube.com/watch?v=I84 … =PLJvQXRgtxlukoKCwyiyL96g4yv0lv2ceR

 
Oonko se vain minä, mutta tuntuu että tuota Truhiloa näkyy mediassa näinä päivinä eniten. Vaikka tässä videossa asia ei tulekaan ilmi kuten tarkoitan, on Robinson silti ensimmäisenä äänessä
 
Katsaus mitä muuten sain tuosta irti: James laihtunu hieman, Larsson tukka on "downloading 50%"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)