Aihe: TUSKA 2015 26.-28.6. Suvilahdessa
1 2 3 4 5 6 7
Herrasmiekkoinen
18.12.2014 21:30:37
teg:räp/hiphop rock tai jotain sinnepäin bändi hevifestareille. Mahtaa asiaan vakavasti suhtautujia ahistaa :)
 
En nyt tiedä ahdistuksesta, mutta minusta on ihan ymmärrettävää että metallifestareille menijä odottaa lipun hinnalla näkevänsä metallibändejä, joten tuommoinen voi harmittaa kun vie joltain metallibändiltä paikan ja kuitenkin jonkinlaisen lisän väkisinkin tuonee lipun hintaan. Mielestäni, jos festari väkisin profiloituu metallifestariksi, voisi myös pitää kiinni siitä. Yleisfestarit sitten tietty erikseen vaikka olisikin johonkin musiikkityyliin kenties hieman painottunutkin.
JohnJ
18.12.2014 21:42:02
Herrasmiekkoinen: En nyt tiedä ahdistuksesta, mutta minusta on ihan ymmärrettävää että metallifestareille menijä odottaa lipun hinnalla näkevänsä metallibändejä, joten tuommoinen voi harmittaa kun vie joltain metallibändiltä paikan ja kuitenkin jonkinlaisen lisän väkisinkin tuonee lipun hintaan. Mielestäni, jos festari väkisin profiloituu metallifestariksi, voisi myös pitää kiinni siitä. Yleisfestarit sitten tietty erikseen vaikka olisikin johonkin musiikkityyliin kenties hieman painottunutkin.
 
Nimenomaan näin. Ei mitään Atomirottaa vastaan, ja viihtyisin heidän keikallaan varmasti, mutta väärä paikka.
Metal meets the bone!
M.A.C.H.O. #13 - JUU HÄV PIIN IREISD!!!1
Emeritus
19.12.2014 04:04:24
teg: Hauska pointti, mutta mikä hienointa niin Atomirotta myös kehissä ! Onko Suomesta oikeesti tulossa suvaitseva maa ? Ensin läpi tasa-arvoinen avioliittolaki ja nyt räp/hiphop rock tai jotain sinnepäin bändi hevifestareille. Mahtaa asiaan vakavasti suhtautujia ahistaa :)
Olihan siellä pari vuotta sitten Huoratron. Tuntuu että Atomirotta on samalla ajatuksella tehty kiinnitys.
TTV
19.12.2014 06:35:03
Emeritus: Olihan siellä pari vuotta sitten Huoratron. Tuntuu että Atomirotta on samalla ajatuksella tehty kiinnitys.
 
Toivotaan, ettei näitä irtiottoja tule enempää. Taitaa organisaation uusi vetäjä haluta näyttää taiteellisen johtajan lahjojaan näillä valinnoilla. Muistaisi vaan, että Tuska pysyy hengissä vain metalliväen tyytyväisenä pitämisellä, kaikenmaailman hömppäfestaria onkin jo Suomen suvi pullollaan, eikä Tuskasta todellakaan tarvitse tehdä koko kansan piknikkiä.
 
Joulun kynnyksellä voisi vielä toivoa järkeä settiiin: Obituary, The Haunted, Obscura, Helloween, Thulcandra, Sylosis ja Keep of Kalessin.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
reaper666
19.12.2014 06:46:23 (muokattu 19.12.2014 06:46:56)
Warmen näköjään lisätty. Näin sen tuskassa joskus ja voisin tsekkaa uusikskin.
stratojen visions kiinnosta kanssa ja amorphi tales...in takia.
jos nää 3 sattuiskin samalla päivälle ni saattais eksyä sinne mutta kattoo nyt.
Cooper vielä sille päivälle niin a vot!
jotenkin meni noiden muutosten takia aikoinaan mielenkiinto koko tapahtumaan. Eli kaisaniemestä hevonpyllyrööriin ja ei saanu omaa huttusta juua.
reaper666
19.12.2014 08:14:15
reaper666: Warmen näköjään lisätty. Näin sen tuskassa joskus ja voisin tsekkaa uusikskin.
stratojen visions kiinnosta kanssa ja amorphi tales...in takia.
jos nää 3 sattuiskin samalla päivälle ni saattais eksyä sinne mutta kattoo nyt.
Cooper vielä sille päivälle niin a vot!
jotenkin meni noiden muutosten takia aikoinaan mielenkiinto koko tapahtumaan. Eli kaisaniemestä hevonpyllyrööriin ja ei saanu omaa huttusta juua.

 
Edit. Ja joku amorphis(vaikka bändi ihan hyvä onkin) niin on kyllä vetonaulana samaa luokkaa kotiteollisuuden ja mokoman yms.kanssa. että ei kiinnosta vittujakaan mutta onhan talesi selkeesti yks parhaista hevilevyistä suomen maalla.
-Lassi-
19.12.2014 09:18:53
Notkea Rotta on kyllä vetänyt ihan uskomattomia rock-keikkoja, joiden yleisö on koostunut hyvinkin pitkälti pitkillä hiuksilla ja trässilenkkareilla varustetuista nuoristamiehistä. Kyllä tämä tuskaan sopii, siinä missä We Butter the Bread with Butter ynnä muut asking alexandriat, jos ei paremminkin.
 
Atomirotasta en tiedä, mutta uskon että toimii vähintäänkin yhtä hyvin.
Menninkäinen ja tuhkimo
MV
19.12.2014 10:55:48
Alice Cooper on kuulemma ihan näkemisen arvoinen ja Lamb of god kiinnostaa myös. Nämä samalle päivälle kiitos. Onhan siinä sitten Amorphista, Warmenia sekä In flamesia lisäksi.
phiit
19.12.2014 12:49:12
MV: Alice Cooper on kuulemma ihan näkemisen arvoinen ja Lamb of god kiinnostaa myös. Nämä samalle päivälle kiitos. Onhan siinä sitten Amorphista, Warmenia sekä In flamesia lisäksi.
 
"ihan näkemisen arvoinen" ei riitä ;) Cooper pieksee hyvin monet bändit maanrakoon livenä edelleen ja kyseessähän on show eikä pelkkä rock keikka. Eli suosittelen lämpimästi!
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Leprosy
19.12.2014 18:25:11
teg: Hauska pointti, mutta mikä hienointa niin Atomirotta myös kehissä ! Onko Suomesta oikeesti tulossa suvaitseva maa ? Ensin läpi tasa-arvoinen avioliittolaki ja nyt räp/hiphop rock tai jotain sinnepäin bändi hevifestareille. Mahtaa asiaan vakavasti suhtautujia ahistaa :)
 
Ei suinkaan. Itte haluan luonnollisesti, että metallifestareilla olisi kaikkea muuta kuin metallia. Sit ku haluun kuulla hevii meen Pipefesteille.
https://soundcloud.com/rattleplague-official
santakasa
20.12.2014 09:26:59
kyllä mä ainakin odotan Tuska-festival -nimisesltä festarilta sitä, että se musa on kans tuskaa ja tässä tapauksessa äärimetallia. Toki mä ymmärrän, että buukataan joitakin vanhempia klassikkonimiä, kuten tänä vuonna vaikka nyt tuo Alice Cooper tai viime vuonna King Diamond. Jos halutaan leikkiä genreillä niin voitais ottaa samaten toi Tuska nimi pois ja muuttaa se vaikka Suvilahti Rockiks yms. niin kuvastais paremmin nykystä menoa. Jos ei niitä isoja raskaan metallin bändejä jakseta tai saada buukattua niin sitten mielummin täytetään ohjelma pienemmillä äärimetallin bändeillä, joita Suomesta ja kaikkialta löytyy. Hyvä esimerkki indonesialainen grind core bändi Noxa 2008 tuskassa. Tän vuoden buukkauksista ainoastaan toi Bloodbath herättää mielenkiintoa, mutta noin muuten aika heikko line-uppi mun makuun. Joten taitaa jäädä tältäki vuodelta tuska väliin.
 
kuitenkin tommoselle raskaan metallifestarille ois kysyntää ihan pääkaupungin ytimessä niin ihmettelen, mikseivät pidä sellaisena. myös Tuskan kävijämäärä on kääntynyt laskuun viime vuosina tasaisesti. 2008: loppuunmyyty, 2009: 28000, 2010: loppuunmyyty, 2011: 28000, 2012: 26000, 2013: 25000 ja 2014: 24000. http://www.tuska-festival.fi/?sivu=historia Tietysti noihin lukuihin vaikuttaa kiristynyt kilpailu esiintyjistä, mutta toisaalta katsoo esiintyjiä niin esiintyjälista mennyt sekalaisemmaks sekä genrejä ylittäväks. Ja nyt julkistetuista esiintyjistä niin en ylläty jos kävijämäärä laskee mutta toisaalta saatta nousta tänä vuonna muutamalla tuhannella, kun Opeth esiintyy. Mutta Opehtki nykyään enemmän jotain muuta kuin raskasta metallia.
in särö we trust
reaper666
20.12.2014 10:46:57
phiit: "ihan näkemisen arvoinen" ei riitä ;) Cooper pieksee hyvin monet bändit maanrakoon livenä edelleen ja kyseessähän on show eikä pelkkä rock keikka. Eli suosittelen lämpimästi!
 
No tuskinpa tuskassa mitään showta on. Ei ollut maideninkaan lämppärinä ja muutenkin tollanen festariveto.
kuunsuru
20.12.2014 18:03:20
Kyllä tuo kattaus omalla tavallaan ihan mukavalta jopa näyttää. Tuo Ne Obliviscaris räjäytti itselle potin siten, että melkeinpä pitää ainakin sitä mennä katsastamaan. Toki LoG ja Bloodbathkin ihan kivoja on nähdä. Vois.
Syntisen mehevää ja hurlumhei! https://soundcloud.com/endtimedesign
vt1100
21.12.2014 09:44:18
Eipä tuo Sirens ole mitään äärimetallia sekään... Liput kuitenkin taas pitkästä aikaa hankittuna.
phiit
22.12.2014 07:29:12
reaper666: No tuskinpa tuskassa mitään showta on. Ei ollut maideninkaan lämppärinä ja muutenkin tollanen festariveto.
 
Olihan Maidenissaki ihan perus mutta lyhyellä setillä, eihän lissu ole koskaan pelkkää rock keikkaa vetäny ilman giljotiinia tai hirttoköyttä tai ns "tarinaa" :)
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Marshallga
22.12.2014 18:04:09
Opethin ja Bloodbathin myötä lähtö varmistui!
"Support music, not rumors."
TTV
27.01.2015 18:26:10
Exodus ja Loudness plus muuta lisätty listoille. Ei kyllä uusi ohjelmavastaava tunnu osaavan hommaansa, sillä kattaus tuntuu niin köyhältä että... Bloodbath on edelleen iskevin artisti ilmoitetuista. Jää kyllä loppukevääseen skarpattavaa, jos meinaa päästä edellisten vuosien tasolle...
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
arppah8
27.01.2015 19:08:36
 
 
Jaha, Loudness alkaa sit rampata alvariinsa kun sai pään auki tänne :D Mikäs siinä kun on Jalometallin perusteella niinkin kovassa tikissä yhä.
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30. Ostamatta ei testata!
Berzerkowitz
29.01.2015 22:38:18
Alko pikkuisen enemmän kiinnostaa koska Exodus ja dt80k.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)