Aihe: Mikä käyttöjärjestelmä studiokoneeseen? Win 7 vs. 8
1 2 3 4 5 6 7 8 9
phiit
25.09.2014 00:33:16
Pop Corn: Tähän lauseeseen on hyvä lopettaa, vielä kun molemmilla on hymy huulilla ja puukot tupessa.
 
Mitä sanot, phiit, jatketaanko hommia, sinä Macillä ja minä Windowsilla, ja paiskataan kättä?
 
:-)

 
Hei näin teemme! :) jos elävässä elämässä törmäämme tarjoan kyllä oluen :D
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
juha_p
25.09.2014 18:01:35
tender.insanity: iPhone 6 Plus muuten taipuu ihan mihin vain :-p
 
... eikä sinä kaikki ... http://www.iltalehti.fi/digi/2014092518693904_du.shtml
 
:))
phiit
25.09.2014 18:30:12
juha_p: ... eikä sinä kaikki ... http://www.iltalehti.fi/digi/2014092518693904_du.shtml
 
:))

 
iPhone 4 julkastiin 2010 ja tuki loppui vasta nyt 4v jälkeen. Mites jos verrataan Android puhelimiin, niiden elinkaari on max 2v kun saavat Android päivityksiä ylipäätään ja männävuosina HTC tapauksessa vuoden odottelun jälkeen jo vanhentuneen päivityksen. Ei auta vaikka olisi Nexus laitteet, ei nekään 4v saa viimesimpiä päivityksiä
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
ReBeat
25.09.2014 19:41:03
 
 
phiit: Vastataan:
 
7) Levinneisyys (siitä toki aiheutuu haittaa myös) / Haittaohjelmia, montako löytyy Macille?
 
Edit 2: lisään seikan ettei Mac vaadi elinkaarenaan käyttäjältä oikeastaan mitään toimenpiteitä missään vaiheessa.

 
Turvallisuusreikienkin voi antaa olla vaan.
 
http://muropaketti.com/shellshock-h … -bugi-useissa-linuxeissa-ja-os-xssa
phiit
25.09.2014 20:53:25 (muokattu 25.09.2014 21:11:25)
ReBeat: Turvallisuusreikienkin voi antaa olla vaan.
 
http://muropaketti.com/shellshock-h … -bugi-useissa-linuxeissa-ja-os-xssa

 
Jep, mutta täähän koskee lähes kaikkia Unix pohjaisia järjestelmiä ja ollu tiedossa näköjään jo vuosikaudet. Eikä edes koske normi kotikäyttäjiä millään tavalla, ellet pyöritä omaa palvelinta joka ottaa vapaasti komentoja vastaan netin yli. Yrityksille tietty voi olla paskempi nakki ja näköjään langattomat reitittimetkin alttiita :(
 
Nyt kun on laajemmin tuotu julkisuuteen varmasti tulee nopeasti tietoturvapäivitykset.
 
Aika pientä silti verrattuna Windows maailman turvattomuuteen.
 
Edit: tää ollu näköjään tiedossa jo 22v :D no, omapahan on kyllä häpeänsä kaikille Unix pohjaisille jos eivät ole mtn asian eteen tehneet tänä aikana.
 
Edit2: pientä säätöä
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
F_Lame
25.09.2014 22:19:40
phiit: Jep, mutta täähän koskee lähes kaikkia Unix pohjaisia järjestelmiä ja ollu tiedossa näköjään jo vuosikaudet. Eikä edes koske normi kotikäyttäjiä millään tavalla, ellet pyöritä omaa palvelinta joka ottaa vapaasti komentoja vastaan netin yli.
 
En halua muuten ottaa mitenkään osaa teidän erittäin viihdyttävään ajatusten vaihtoon, mutta on aika rohkeesti sanottu ettei kyseinen haavoittuvuus koske kotikäyttäjiä millään tavalla.
 
Tuossa aika hyvä artikkeli siitä mistä on kyse:
http://www.troyhunt.com/2014/09/everything-you-need-to-know-about.html
 
Ja koska korkeintaan yksi prosentti jaksaa lukea tuon, voin poimia oleellisen:
 
In short, the advice to consumers is this: watch for security updates, particularly on OS X. Also keep an eye on any advice you may get from your ISP or other providers of devices you have that run embedded software. Do be cautious of emails requesting information or instructing you to run software events like this are often followed by phishing attacks that capitalise on consumers fears. Hoaxes presently have people putting their iPhones in the microwave so dont for a moment think that they wont run a random piece of software sent to them via email as a fix for Shellshock!
 
Se, ettei normi kotikäyttäjä voi tehdä asialle juuri mitään, ei tarkoita sitä, ettei haavoittuvuus heitä koskisi.
 
Jatkakaa...
"When they say less is more, that is bullshit. Less is less and more is more. Simple as that." -Yngwie Malmsteen
www.DREAMTALE.org
juha_p
25.09.2014 22:45:44
phiit: Jep, mutta täähän koskee lähes kaikkia Unix pohjaisia järjestelmiä ja ollu tiedossa näköjään jo vuosikaudet. Eikä edes koske normi kotikäyttäjiä millään tavalla, ellet pyöritä omaa palvelinta joka ottaa vapaasti komentoja vastaan netin yli. Yrityksille tietty voi olla paskempi nakki ja näköjään langattomat reitittimetkin alttiita :(
 
Nyt kun on laajemmin tuotu julkisuuteen varmasti tulee nopeasti tietoturvapäivitykset.
 
Aika pientä silti verrattuna Windows maailman turvattomuuteen.
 
Edit: tää ollu näköjään tiedossa jo 22v :D no, omapahan on kyllä häpeänsä kaikille Unix pohjaisille jos eivät ole mtn asian eteen tehneet tänä aikana.
 
Edit2: pientä säätöä

 
Sanoisit vain kiertelemättä että ompahan häpeällistä Applelle :))
phiit
26.09.2014 06:08:53 (muokattu 26.09.2014 08:08:21)
juha_p: Sanoisit vain kiertelemättä että ompahan häpeällistä Applelle :))
 
No on ja ei..
 
Edit: https://www.viestintavirasto.fi/tie … et/2014/haavoittuvuus-2014-106.html
 
tuolta voi lukea oikeaa faktaa asiasta, paskahan tällainen on ja pahimmassa tapauksessa kaikki kärsivät välillisesti näistä riippumatta käyttöjärjestelmästä.
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
juha_p
27.09.2014 09:48:40
phiit: No on ja ei..
 
Edit: https://www.viestintavirasto.fi/tie … et/2014/haavoittuvuus-2014-106.html
 
tuolta voi lukea oikeaa faktaa asiasta, paskahan tällainen on ja pahimmassa tapauksessa kaikki kärsivät välillisesti näistä riippumatta käyttöjärjestelmästä.

 
Hieman "täsmällisempi" kuvaus (suomeksi) löytyy - https://www.viestintavirasto.fi/tie … oitukset/2014/varoitus-2014-02.html ;)
Janus
29.09.2014 13:54:15
Itsellä ammattilaisten (studio/audio/IT) kokoama suht uusi PC-kone, jossa käyttöjärjestelmänä optimoitu Windows 7 (taisi olla peräti Home edition) . Syy juuri tuon version valintaan lienee ollut perusteltu. Itse en juuri ole itse koneeseen/käyttöjärjestelmään edes koskenut remote-ohjelmiston ja plugareiden asennuksen jälkeen. Eikä ole tarvinnutkaan, systeemi on ollut nopea ja vakaa.
 
Varsinaisen duunin teen kuitenkin edelleen Macilla, tehokas PC halpoine komponentteineen toimii vain ekstraprossuna/RAM:ina synkassa DAW:in kanssa yhtä ethernet-piuhaa pitkin.
Janus
29.09.2014 14:50:24
juha_p: Lollipa lolli ... kylläpä nuo mäkkärin asiakkaat taas perse-Cheekit punasena paskoo ikkunasta ihan mitä sattuu... no, koitetaan ymmärtää kun ovat kerran jo kajahtanneet...
 
Cheekin stadionkeikoilla tosiaan supatti taustanauha- ja videoaikakoodi- jne. käytössä kolme Mac Miniä synkassa (1 varsinainen ja 2 backuppia, en tiedä tarvitsiko backup-systeemeihin mennä konserttien aikana). Musiikki ja kohderyhmä ovat tässä kohtaa sivuseikkoja, konserttituotantona tuo oli Suomen mittakaavassa todellinen tour de force kaikille asianosaisille.
 
DAW:eja ym. audio-ohjelmia (harrastelija/freeware-osastolta ammattisoftiin) löytyy toki sekä PC- että Mac-puolelle. Livepuolella onkin sitten vähän hiljaisempaa, vrt. esim. Mainstage tai http://figure53.com/qlab/ .
phiit
30.09.2014 11:35:04 (muokattu 30.09.2014 11:35:24)
Janus: Cheekin stadionkeikoilla tosiaan supatti taustanauha- ja videoaikakoodi- jne. käytössä kolme Mac Miniä synkassa (1 varsinainen ja 2 backuppia, en tiedä tarvitsiko backup-systeemeihin mennä konserttien aikana).
 
Pari kertaa samoilla festareilla ollu esiintymässä ja ei kyllä ollu epäselvää tän suhteen mitä tulee nauhalta ja mitä ei. Onhan se vähän hölmöä kun ihmiset maksaa "stereoiden" kuuntelusta kun elävää musiikkia pitäs esittää.
 
Aihetta sivuten, OSX:lle jo saatavilla shellshock aukon korjaava päivitys
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Janus
30.09.2014 12:39:23
phiit: Pari kertaa samoilla festareilla ollu esiintymässä ja ei kyllä ollu epäselvää tän suhteen mitä tulee nauhalta ja mitä ei. Onhan se vähän hölmöä kun ihmiset maksaa "stereoiden" kuuntelusta kun elävää musiikkia pitäs esittää.
 
Samoin, eräillä festareilla Keekki meni DJ-pohjalta ja toisilla mukana oli DJ:n lisäksi gtr+keyb+drs, en muista oliko livekoskettimia. Stadionkeikoilla ja kesän 2014 rundin loppupuolella olikin sit jo kertaheitolla isompi kokoonpano, kyllä sitä liveä tuli tuotantosoundien lisäksi ihan riittävästi. Ja taustanauhoihin oli siis synkattu livesoiton lisäksi myös valoa, videota, jne.
 
Kyse ei tosiaankaan ollut EDM-festarikeikasta, jollaisilla toki yleisö saa "stereoiden kuuntelustakin" yllättävänkin paljon kiksejä. Aika usein Macit toki käytössä niilläkin.
mattim
01.10.2014 11:01:19 (muokattu 01.10.2014 19:51:14)
 
 
Windowsin uusin onkin 10 http://www.theverge.com/2014/9/30/6 … osoft-windows-10-announced-official
 
Technical preview juuri valuu koneeseen, Ajuriongelmista ei pitäisi olla huolta, liki kaikki ajurit alkaen Vistasta pitäisi olla mukana tai toimivia.
 
Päivitys 8.1:stä pitäisi tapahtua kuten minkä tahansa updaten. Iso imagena toimitetaan ;-)
 
Tie win7:sta hieman aikaavievämpi.
.
juha_p
01.10.2014 23:02:22
Danko
01.10.2014 23:20:45
 
 
juha_p: Tossa olisi pari tuoretta viestiketjua joihin nää mäkkärin poijat voisi ottaa osaa :
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=33&t=224771
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=33&t=224813
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=33&t=224717

 
2/3 oon ottanut osaa. Problem officer? Tietokoneita nekin vaan on.
"Ei riitä, että seurataan vain musiikkielämän työtä ja saavutuksia, vaan on jatkuvasti pidettävä silmällä kokonaisorganismia ja puututtava ajoissa virheellisen kehityksen oireisiin." - Herman Kretzchmann: Musikalische Zeitgrafen 1903
phiit
02.10.2014 08:52:13
~ Musiikin ei tarvitse olla kaunista ollakseen hyvää ~
Pop Corn
02.10.2014 09:23:45
phiit: http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/home
 
Tuolta löytyy hiiri faneille plärättävää ;)

 
Problem officer? Tietokoneita nekin vaan on.
 
;-)
 
Ps. Ja en todellakaan tehnyt comebackiä tähä threadiin, kunhan vaan pistäydyin tässä vuosikymmenen, ellei sadan, turhimmassa aiheessa!
 
;-)
.
pappasfin
02.10.2014 10:02:13 (muokattu 02.10.2014 10:02:36)
:)
 
Miettikääs aikaa, jolloin ei ollut Mac ja Win käyttiksiä saati tietokoneita ja porukat pärjäs ilman niitä.
 
Mä joskus leikittelen asialla ja mietin kuinka helppoa nykyään on kun voi netistä tietoa hakea, selata, voi tilata kamaa ja vertailla jne., ennen piti vähintäänkin mennä kirjastoon ja toivoa, että sopiva opus löytyisi, jos halus jonnekin matkustaa niin piti juosta eri matkatoimistot läpi etc., nykyään senkun vaan selaa netistä sen tiedon.
 
Mitäköhän tapahtuis, jos oikeasti ei olis enää Mac ja Win käyttiksiä ja tietokoneita?
Kirjoituskoneet tulis takaisin ja kynät ja paprut, liikkua pitäs paljon enempi mm. kirjastossa ja muissakin paikoissa, että saa sen tiedon hyvin selville mitä tarvii (toki puhelin olisi käytössä).
 
Miettikääs sitten miten esim. musan tekeminen, tuliskohan kelamankat ym. takas? pitäshän sitä jotain olla millä äänittää raidat jne.
 
Olipa nuo tietsikat sitten mitä tahansa eli Mac tai Win niin elämää ne helpottaa ihan älyttömästi, toki tietoa tulee ja on saatavilla ihan hirveät määrät josta sitten suodatetaan itelle sopiva.
 
Mutta joo meni aikas tavalla offtopickin, mutta toisaalta mielenkiintoinen ajatus ;D
PappaSFin
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)