Aihe: Välidominantti
1 2
BassoSisko
02.05.2014 20:56:39
Janus: Monikohan näistä "harrastajapelimanneista" olisi valmis sijoittamaan koulutukseensa markkinahintaisen summan rahaa, kun puhutaan kuitenkin tutkinnosta joka ei itsessään takaa töitä millään tasolla - olettaen, että aikaa käyttää opiskeluun viikottain se parikymmentä tuntia löytyisikin?
 
Tuskin kukaan opiskelee tutkintoa, ilman että on aikomusta tehdä sitä työtä ammatikseen. Harrastaja saa elantonsa ihan muista hommista.
 
Mutta ilmeisesti täällä on joku - et sinä - alunperin vähän ylitulkinnut muiden puolesta tätä kouluttautumis intoa. Ainakin jossain ketjussa oli puhetta yksittäisistä kursseista, ei mistään tutkintoon johtavasta koulutuksesta.
Elämä ei olekkaan niin vakavaa, voi lihoa ja panna ketä vaan.
sellisti
03.05.2014 01:00:54
nisumaka: Tilanne ei todennäköisesti tästä tule muuttumaankaan, eli osa pelimanneista pyörii keikoilla ja ylipäätään "näissä kuvioissa" sitten ilman koulutusta.
 
Miksi pitäisikään muuttua? Jos töitä ja keikkoja riittää ilman koulutustakin, niin ei kai tilanne millään tutkinnoilla olennaisesti enää parempaan muutu. Jos ei nyt sitten halua johonkin sellaiseen hommaan mihin lähtökohtaisesti pitää olla pätevyys, kuten soiton-/laulunopettajaksi.
 
Musiikin teoriaa nyt sinällään ei ole vaikea opiskella itsenäisesti; hyvää oppimateriaalia löytyy paljon ja asioiden hiffaamisella ei ole mikään kiire, toisin kuin jossain musiikkioppilaitoksessa, jossa suoritusmerkintä on saatava kun lukuvuosi loppuu. Harrastajapelimannien korkeatasoista koulutusta ei kieltämättä taida juuri olla, siis sellaista joka ei tähtää ammattitutkintoon. Harrastustoiminta kun on harrastustoimintaa, ja sellainen on perinteisesti kustannettu itse. Mutta onhan sitten esim. kansalais- ja työväenopistoja, joissa voi saada ihan laadukastakin ja pitkällevievää opetusta, ja suorittaa jopa tutkintoja jos haluaa.
Metsän laidas munat jäi vetoketjun väliin / Kyllä siinä joutsenemo katsoi hyvin pitkään. -M. A. Numminen
BassoSisko
03.05.2014 07:58:59
sellisti: Mutta onhan sitten esim. kansalais- ja työväenopistoja, joissa voi saada ihan laadukastakin ja pitkällevievää opetusta, ja suorittaa jopa tutkintoja jos haluaa.
 
Unohtamatta avointa yliopistoa, ja opistojen vastaavaa koulutusta.
Elämä ei olekkaan niin vakavaa, voi lihoa ja panna ketä vaan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)