Aihe: Jääkiekkokausi 2013-14 (Liiga, KHL, NHL)
1 2 3 4 537 38 39 40 4149 50 51 52 53
Hetfield
22.04.2014 07:43:11
 
 
Jag: Nhl:n sivuilla on jussille merkattu.
 
Jaahans. Saas nähdä kutsutaanko Vatanen taas takaisin, kun Robidaksen kausi taisi jäädä tähän.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
aivokuolio
22.04.2014 10:29:57
sticky fingers: Älä vingu. Seitsemän pelin sarjassa parempi joukkue tulee aika varmasti voittaneeksi. Ja ihan riippumatta tuomareista. Tollanen mesominen kertoo vaan siitä, ettei sulla ole kovin hyvää käsitystä itse pelistä.
 
Terv,
Ilves-fani

 
Parempi voittaa jep mutta kyllähän tuo tuomarityöskentely ON ollut näissä finaaleissa(kin) linjatonta ja luokatonta. Siitä ei pääse mihinkään. Kun selkeää linjaa ei löydy, pelaajien käytös rupeaa rönsyilemään sinne tänne ja kaikille jää epäselväksi että mitä kaukalossa saa tehdä ja mitä ei. Siitä ei seuraa muutakuin epäselviä tuomioita ja viheltämättä jääneitä, kyseenalaisia tilanteita. Pahimmillaan kauden tärkeimmät pelit ratkeaa näihin lapsuksiin, ja sitähän tän ei pitäs olla.
 
Tällaista paskamyrskyä syntyy kun pistetään maan seuratuimman lajin finaaleihin amatöörituomarit. Jos Liiga kaivais ens kaudeksi kuvettaan sen verran että tähänkin maahan saatais ammattituomarit niin siinä pääsis helpommalla pelaajat, katsojat, lajin maine ja ennenkaikkea itse tuomaritkin. Heitä säälin tässä jupakassa ehkä kaikista eniten.
 
Ja tämä siis Oulussa asuvan, ei kuitenkaan Kärppiä isomman kannustavan ja lähinnä Änäriä seuraavan Rangers-fanin rillien läpi katsottuna.
aivokuolio
22.04.2014 11:10:08
Funkånaut: Samat tuomarit molemmille on. Kyllä molemmille tulee välillä rölöjäähyjä ja sitten viheltämättä jää molemmilta konnuuksia. Puhumattakaan selkeistä peliin vaikuttavista kämmeistä (ei paitsiota,...). Että sinänsä tuomarin syyttäminen siitä että neljästä pelistä on hävinnyt kolme on kurppa-faneilta turhaa ulinaa.
 
Joten, ammattituomarit olisi hyvä lisäys kyllä Liigan tasolle.

 
Totta, neljää matsia ei hävitä pelkkien tuomarien varjolla. Mutta ite en ainakaan tähän edes vedonnut. Parempi voittaa mutta pelin taso olis vaan yksinkertasesti parempi ja nautinnollisempi seurata kunnon dumareilla. Tämä pointti tuntuu menevän monella nyt ohi ja kaikki kritiikki kuitataan sillä että Kärppä-fanit vaan motkottaa.
Funkånaut
22.04.2014 11:15:27 (muokattu 22.04.2014 11:15:53)
 
 
aivokuolio: Totta, neljää matsia ei hävitä pelkkien tuomarien varjolla. Mutta ite en ainakaan tähän edes vedonnut. Parempi voittaa mutta pelin taso olis vaan yksinkertasesti parempi ja nautinnollisempi seurata kunnon dumareilla. Tämä pointti tuntuu menevän monella nyt ohi ja kaikki kritiikki kuitataan sillä että Kärppä-fanit vaan motkottaa.
 
Enemmän viittaukseni oli näitä dannyjä ja muita Kärppä-faneja kohtaan.
 
E: Kieltämättä paremmalla tuomarityöskentelyllä olisi mukavempi seurata.
Devatero remesel, desátá bída. Kuuntelen tämmöistä
Bongowing
22.04.2014 11:15:52
Jag: Mikke Granlund oli äskösessä matsissa aika liekeissä. Oikealle miehelle meni jatkoaikamaali. Kohtalaisen nätti maali oli vielä.
 
Katoin jo että teki tarkoituksella tuon taklauksen väistöön johtaneen manööverin, mutta en tiiä.
But where the heck is magenta?
Niq
22.04.2014 11:16:51 (muokattu 22.04.2014 11:17:18)
 
 
Ymmärrän ketutuksen, kun ensin toisessa päässä hylättiin maali kun Tapparan pakki peruutti itse Metsolan syliin ja sitten toisessa päässä hyväksyttiin tuollainen melko röyhkeä maalille ajo päähänosuneella kontaktilla. Ihmettelen jos parivaljakko Boman-Rantala vielä viheltää tänä keväänä Lügaa.
Jag
22.04.2014 16:37:07
 
 
Hetfield: Jaahans. Saas nähdä kutsutaanko Vatanen taas takaisin, kun Robidaksen kausi taisi jäädä tähän.
 
Pienten suomilasien läpi katsottuna, Sami ansaitsisi mielestäni paikan joukkueessa. Hyökkäyspään pelaaminen ja pelinavaaminen on joukkueensa puolustajien ykköskastia. Omassa päässä ajoittain vähän hukassa, mutta kehittynyt siinäkin kauden aikana. Ja muistaakseni Anaheimin voittotilastot Vatasen kanssa ja ilman Vatasta oli aika radikaalilla tavalla eroavat. Eli mukana voisi pitää ihan jäniksenkäpälä ominaisuutensa vuoksi :)
Hetfield
22.04.2014 16:50:02
 
 
Jag: Pienten suomilasien läpi katsottuna, Sami ansaitsisi mielestäni paikan joukkueessa. Hyökkäyspään pelaaminen ja pelinavaaminen on joukkueensa puolustajien ykköskastia. Omassa päässä ajoittain vähän hukassa, mutta kehittynyt siinäkin kauden aikana. Ja muistaakseni Anaheimin voittotilastot Vatasen kanssa ja ilman Vatasta oli aika radikaalilla tavalla eroavat. Eli mukana voisi pitää ihan jäniksenkäpälä ominaisuutensa vuoksi :)
 
Kyllähän se totta on, että hyviä asioita tapahtuu Ankoille kun Vatanen on kehissä. Aika hyvin maalejakin tullut kun suhteutetaan pelattujen pelien määrään.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
masterhat
22.04.2014 17:30:06
Mg Kyl kieltämättä oli aika liekissä viime yön, palkintona voittomaali!
samanlainen treenikesä taas alle, niin ties millainen peto mg ensi kaudella on. Nyt uskaltaa tehdä mikkemäisiä ratkaisuja kiekolla, ja luistelukin alkaa olla jo riittävää, toki lähtönopeuteen Viel piiru kaks lisää, just usein pari ekaa potkua ovat ne tärkeimmät.
 
jj on Kyl ihan karmee, vaikka nyt saikin voittomaalin nimiinsä. Näätäkin vetänny pleijarit aika vihkoon, ja paniikki oli viime yönä, en tajua miten ne sai arvottua ykköstähen sille
DM
23.04.2014 15:16:48
No ne pleijarit loppu siihen. Vähän kyseenalanen jäähy lopussa Paquettelle kun thunder-lasien läpi katto, mut yleensähän noi vihelletään enivei. Filppula Leijoniin vaan ja poika saunaan. Tosin parantaa saa, ukko oli aika aave noissa neljässä matsissa. Niin oli kyllä suurin osa tiimistä. Tuntuu, et ekan matsin jälkeen kävi jotain ja Cooper ei saanu sit tiimiä heräteltyä enää - kova iskuhan se on hävitä jatkoerän lopuks. Valmentajallakaan ei mainittavaa pleijarikokemusta ole mikä vaikuttanee jonkin verran asiaan. Maalivahtipeliä on ihan turha syytellä, siihen tää homma ei kaatunu.
 
Hieno pre-season ja varsinkin taistelu ilman Stammeria. Täysi mahalasku post-seasonilla ja paska maku, mut ens vuonna sit.
 
Kauden alussa ennustin Filppulalle 70pojoo runkosarjaan. 58 tuli, mut ens vuonna sit.
 
Huoh.
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
VeeKoo
23.04.2014 18:48:16
 
 
Kyllä on rasittavan kuulosta tuo Kärppien huuto aina kun Tappara koskee kiekkoon tai mieheen. Hyvin sutas tyhjästä maalista ohi. Sietäisikin hävitä.
"Naisiahan saa räpläillä koska tahansa, mutta kaunista rumpua harvemmin. "
LordWinter
24.04.2014 00:08:40
Eiköhän ducksit selviä dallasista kunnialla, mutta vielä kun punasiivet ja pingviinit passitettaisiin kesälaitumille niin kiva ois. Kummallekaan en menestystä suo.
"Hahaha, kiristääkö esarista, onko toistuvia tulehduksia? Annas kun Tohtori Jutku silpoo peniisi." -Röntgen-Jeesus
Wradlin
24.04.2014 12:59:29
LordWinter: Eiköhän ducksit selviä dallasista kunnialla, mutta vielä kun punasiivet ja pingviinit passitettaisiin kesälaitumille niin kiva ois. Kummallekaan en menestystä suo.
 
Penguins on kovin vastenmielinen joukkue muuten mutta onhan siellä Messias ja Määttä. Nyt ei siis haittaa vaikka pärjäisivätkin.
"Wradlin knows everything about biting balls off from reindeers. He is also very good friend of Santa Claus, famous finnish character Joulupukki." -Kailis
Hetfield
24.04.2014 13:16:36 (muokattu 24.04.2014 13:31:54)
 
 
LordWinter: Eiköhän ducksit selviä dallasista kunnialla, mutta vielä kun punasiivet ja pingviinit passitettaisiin kesälaitumille niin kiva ois. Kummallekaan en menestystä suo.
 
Karulta näytti vika erä kun heräsin sen katsomaan aamulla. Mutta Teukka ei ollutkaan kehissä, eikä Vatanen tietty. Mutta jos Bruce haluaa voittaa, niin ehdotan seuraavaa:
 
- Teemu laatikkoon
- Vatanen samaten, tämän kauden paras tutkapari Teukalle selkeästi.
- Naattia naattia
 
Wradlin: Penguins on kovin vastenmielinen joukkue muuten mutta onhan siellä Messias ja Määttä. Nyt ei siis haittaa vaikka pärjäisivätkin.
 
Aikalailla näin. Hieno kausi molemmilta, vaikka nyt pleijareissa vähän homma ollut levällään.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
DM
24.04.2014 13:22:58
Ankkojen peli heitettiin hienosti sekaisin kyllä lopuksi. Aivan järjettömällä vauhdilla vyöryi Dallas ja molarilla ei ollut ihan paras päivä niin lopputulos oli aika herkullinen. Perry vielä nolasi itsensä lopuksi. Suomalaisille toki tsemppiä, mut muuten Anaheimin putoaminen olisi ihan tervetullutta. Tuo mokketilanne on muutenkin aika arvoitus. Boudreaulta pleijareiden alkuun epäluottamuslause Hillerille, joka otti koko jutun aika raskaasti ja nuori Andersen joutui ihan hulluun paikkaan uransa alussa.
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
Hetfield
24.04.2014 13:33:54
 
 
DM: Ankkojen peli heitettiin hienosti sekaisin kyllä lopuksi. Aivan järjettömällä vauhdilla vyöryi Dallas ja molarilla ei ollut ihan paras päivä niin lopputulos oli aika herkullinen. Perry vielä nolasi itsensä lopuksi. Suomalaisille toki tsemppiä, mut muuten Anaheimin putoaminen olisi ihan tervetullutta. Tuo mokketilanne on muutenkin aika arvoitus. Boudreaulta pleijareiden alkuun epäluottamuslause Hillerille, joka otti koko jutun aika raskaasti ja nuori Andersen joutui ihan hulluun paikkaan uransa alussa.
 
En kyllä itekään tajua välillä tuon Boudreaun aivoituksia. Hillerillä kumminkin takana aika vahva kausi, vähän pitäisi luottoa antaa. Noh, ei tajua niin ei tajua säättänäh.
"I hope you've had all the children you want... 'Cause this is gonna blow your balls off."
aivokuolio
24.04.2014 16:35:02
Hetfield: En kyllä itekään tajua välillä tuon Boudreaun aivoituksia. Hillerillä kumminkin takana aika vahva kausi, vähän pitäisi luottoa antaa. Noh, ei tajua niin ei tajua säättänäh.
 
Vikat viikot oli aivan kauheita (näkyi myös meitsin fantasialiigajengin romahtamisessa, kiitti Jonas!) mutta tuo lähes nöyryyttävä penkitys pleijareissa on kyllä Boudreaulta helvetin typerä veto. Aatteliko kaljupää tosissaan että pleijarikevät mennään kakkosveska-Andersenilla ja rookie-Gibsonilla? Tän sekoilun päälle vielä kyseenalainen peluutus ja Getzlafin loukkaantuminen (jonka johdosta skippas ainakin viime yön pelin) niin melkonen soppa on valmis. Olihan se alkukausi semmosta yläkanttiin lentelyä että harmi jos paukut uppos sinne kauden ensimmäiselle puoliskolle täysin.
 
Oman lempparijengin Rangersin kausi on ollut aikalailla päinvastainen, olin vielä joulun aikoihin aika saletti että pleijareihin ei tänä vuonna mennä. Tällä hetkellä johdetaan Flyersia sarjassa 2-1 ja ens yön toivottavan voiton jälkeen oranssipaidat on jo niin köysissä että siitä ei enää nousta. Ne isot tykit kenen panos korostuu näissä tärkeissä peleissä heräilee juuri oikeaan aikaan. Huomenta vaan Martin St Louis ja Rick Nash.
 
Tokan kierroksen mahdollinen vastus on vielä täysin auki, Blue Jackets saattaa olla leipomassa kevään ekaa jyty-ylläriä pistämällä Pensit ulos. Tätä edesauttaa tietysti eräänkin molarin jokakeväinen sulaminen.
 
Harmittaa perkeleesti ei pysty aikataulujen takia valvomaa öitä myöten näitä matseja just nyt. Muutama huikea kk joka tapauksessa edessä.
Röntgen-Jeesus
24.04.2014 19:13:52
 
 
Hetfield: En kyllä itekään tajua välillä tuon Boudreaun aivoituksia. Hillerillä kumminkin takana aika vahva kausi, vähän pitäisi luottoa antaa. Noh, ei tajua niin ei tajua säättänäh.
 
No eipä oo miehen playoff-menestys ollutkaan kummoinen. Eikä kyllä Anaheiminkaan sitten vuoden 2007. Onko yks voitettu playoff-sarja sen mestaruuden jälkeen.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
Stradlin
24.04.2014 19:45:22
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)