Aihe: Rumpuvertailu..
1 2 3 4 532 33 34 35 36 37
Musahullu98
16.11.2012 21:25:12
Onko kokemusta Sonor Force 505 mallista? Kuvittelenko vaan vai onko siinä todella surkeat kalvot? Olen harkinnut uusien ostamista.
Duro
16.11.2012 21:42:53
Musahullu98: Onko kokemusta Sonor Force 505 mallista? Kuvittelenko vaan vai onko siinä todella surkeat kalvot? Olen harkinnut uusien ostamista.
 
(Uusien) aloittelijatason settien mukana tulevat kalvot ei yleensä mitään kummosia ole. Sonorillakaan ei sen parempia, ne UT:t ei o oikeen mistään kotosin vaikka kuinka ovat Remon tekemiä. Kyllä sitä uusien hankintaa kannattaa harkita ihan vakavastikin, joskus ne pitää vaihtaa joka tapaukses.
Tilipitappituppitappi
Musahullu98
19.11.2012 07:34:20
Se olikin 507 malli... Nojaa. Kalvot on vaihdettu ja ihan hyvin pelaa.
Kiitos kommentistasi.
rimpiläinen
12.01.2013 00:58:51
Alesis DM6 Kit ostin tommoset tänään ! en oo ammattilainen! saanko nauttia ja saako niitä pistettyä vahvempaan soundiin???
Kailis
12.01.2013 01:24:06 (muokattu 12.01.2013 01:26:38)
 
 
rimpiläinen: Alesis DM6 Kit ostin tommoset tänään ! en oo ammattilainen! saanko nauttia ja saako niitä pistettyä vahvempaan soundiin???
 
Alpo-setä eilen jallua. Rovasti kovasti, ettei tänään.
http://muusikoiden.net/keskustelu/56
markkuliini: Itse melkein näkisin että tilastollisesti on todennäköisempää saada pornoteollisuudelta moraalisesti puhdastaustaista rahaa kuin musiikkiteollisuudelta. jazzmies: Minua aina ahdistaa arvailu ja spekulointi asioista mitä ei voi kuin arvailla
hollmi-5
12.01.2013 11:38:03
Kailis: Alpo-setä eilen jallua. Rovasti kovasti, ettei tänään.
http://muusikoiden.net/keskustelu/56

 
Hyvä! Nauroin ääneen :)
Soundit, piuhat ja kajarit.
Duro
14.01.2013 16:49:31
rimpiläinen: Alesis DM6 Kit ostin tommoset tänään ! en oo ammattilainen! saanko nauttia ja saako niitä pistettyä vahvempaan soundiin???
 
Et jaksanu siirtää kysymystä olemassaolevaan threadiin niin piti tulla toisellekin foorumille utelemaan? Makes sense to me!
 
Enivei, etköhän sä nyt nauttia saa vaikka jääkaapin oven naputtamisesta jos siltä tuntuu. Toista kysymystä en ymmärrä.
Tilipitappituppitappi
Victim
09.04.2013 16:32:11
Sonorin Jojo Mayer Perfect Balance pedal,
 
+Kevyin pedaali ikinä
+todella nopea
+helppo oppia uutta tekniikkaa, yms.
+halpa kuin mikä!
+loistava taittomekanismi, menee todella pieneen tilaan.
+Hienon näköinen
+Jojo Mayerin suunnittelema
+muuttaa mukavasti soittotapaa
 
-Kevyin pedaali ikinä
-todella erilainen muihin pedaaleihin verrattuna:
-totuttelu vie aikaa
-erilainen myös teknisessä mielessä, säätö toimii eri tavalla kun normipedaaleissa:
aiheutti aluksi suurta hämmennystä ja huoltoon lähettämisen.
-ei voi soittaa kovin kovaa (äänekkäästi) kovin nopeasti: sopii jazziin, yms. ( Ei tietenkään paha juttu)
 
Kaikenkaikkiaan silti paras soittamani pedaali, umpiloistava, innostava. Viikossa oppii loistavan tekniikan, päivässä nopeita kuudestatoistaosia yhdellä jalalla.
Jokainen päivä kuin viimeinen, Jokainen aamu kuin ensimmäinen -EL
jumisko
13.02.2014 14:02:39
onko kellään mitään käryä Yamaha 9000 settien hinta tasosta nykyään?
artsipartsi
29.03.2014 08:39:15 (muokattu 29.03.2014 09:46:38)
jumisko: onko kellään mitään käryä Yamaha 9000 settien hinta tasosta nykyään?
 
Torilla olleita settejä mitä muistan on liikkunut 700e-reilu tonni luokassa.Siis pelkät kannut (basari,2-3 tomia).
 
Muistelen että torilla ollut:
24,13,16/natural wood oli 850e
 
24,24,13,13,16 ja 18 oli about 1300-1400 ja setin sai pilkottua kahteen jolloin hinnat oli 700e about,tämä setti oli uudelleen pinnoitettu WMP-wräpillä.Muistaakseni nuo 13 tuumaiset oli erisyvyyksillä ja basarit virgin-mallia.
 
22,12,13,16/natural wood,olikohan 900e?Oli lähes uutta vastaavassa kunnossa.
 
22,12,13,16/hot red-finish oli about 1700e...
 
Sitten oli se huonokuntoinen 22,12,13,16 setti jonka myynnistä/tai lähinnä sen myynnin vaikeudesta heräsi täälläkin keskustelua, muistaakseni lopulta,kaikki ostajaehdokkaat suututettua hinta oli n.1000e.
 
Tuossa nyt ainakin jotain suuntaa,kuntohan se aika paljon ratkaisee mitä sitten kannattaa maksaa.
Velli
01.04.2014 02:04:37
jumisko: onko kellään mitään käryä Yamaha 9000 settien hinta tasosta nykyään?
 
Oman Deep Aqua -värisen Recording Custom settini (22",10",12",14" mediumsyvät räkkitomit) myin hintaan 1300€ reilu vuosi sitten. Noissa oli YESS-ripustukset. Väri hieman tiputti hintatasoa. Mustat tai Cherrywoodit olisivat tuoneet varmasti vähintään pari sataa lisää.
 
Eli nuo olivat tosiaan Recording Customit eivätkä ysitonniset. Ysitonnisia on liikkunut RC:a edullisemmin, kuten artsipartsi tuossa listasikin.
Kailis
01.04.2014 09:09:04
 
 
Deep Aqua -väri hieman tiputti hintatasoa.
 
Joka on mun mielestä tosi bueno. Makuasioita.
markkuliini: Itse melkein näkisin että tilastollisesti on todennäköisempää saada pornoteollisuudelta moraalisesti puhdastaustaista rahaa kuin musiikkiteollisuudelta. jazzmies: Minua aina ahdistaa arvailu ja spekulointi asioista mitä ei voi kuin arvailla
Velli
04.04.2014 00:09:40
Kailis: Joka on mun mielestä tosi bueno. Makuasioita.
 
Joo, itseänikin hieman yllätti kommentit, joita tuosta väristä tuli.
 
"Aika erikoisen väriset" (hieman negatiiviseen sävyyn)
"Ostaisin, jos olisi ollut jonkun muun väriset"
jne.
 
Omasta mielestäni tyylikäs väri.
Kimd
05.04.2014 10:53:23
Kokeilin recording customeita Vantaan Ähvässä ja minusta oli yllättävää että aikaisemmin omistamani Stage Custom Birch ei juurikaan äänellisesti eronnut. Voihan se tietysti olla ettei korvani ole vain kehittynyt parin vuoden treenin jälkeen kuulemana oikeita asioita
Velli
07.04.2014 01:16:36
Kimd: Voihan se tietysti olla ettei korvani ole vain kehittynyt parin vuoden treenin jälkeen kuulemana oikeita asioita
 
Tätä veikkaisin syyksi. On niillä näet eroa kuin yöllä ja päivällä. Itselläni on RC-setti ja viikottain soitan myös tuollaisella täyskoivuisella Stage Custom -setillä ja soundiero on huima RC:n hyväksi.
 
Itse asiassa mun mielestä alkuperäiset pre-YESS Stage Customitkin kuulostavat paremmalta, kuin nämä uudet. Näissä uusissa on jotenkin kova ja kolkko soundi. Eivät ne varsinaisesti huonosoundiset ole, mutta eivät kyllä erityisen hyvätkään. Hardwarehan noissa on hemmetin hyvää ja hieno tasainen lakkapinta päällä, mutta soundi ei vastaa rautaa ja ulkonäköä.
Velli
07.04.2014 22:03:29 (muokattu 07.04.2014 22:05:57)
Kimd: Minusta taas Oak customeissa on erityisen kova ja kolkko soundi ja siksi ne jäi ostamatta. Saattaa tosin johtua kalvotuksista.
 
Kyllähän Oak Customeissa on verrattain kova ja kolkko soundi. Sen vuoksi möin omani aikoinaan pois :). Voisin kuvitella, että hevarit tykkäävät Oak Customien soundista. Oakit tosin kuulostavat laadukkailta, mutta kolkoilta. Stage Customit kuulostavat budjettiluokan setiltä ja kolkolta siihen vielä päälle.
 
edit. En siis kuitenkaan sano, että SC:t käyttökelvottomat olisivat. Ihan kelpo pöntöt ne hintaansa nähden ovat. Onhan mulla itelläkin yksi vanhempi Stage Custom -setti (höttöpuulla ja YESS-ripustuksella), jota tulee silloin tällöin käytettyä pikkukeikoilla.
Juhani_t
13.09.2014 21:09:52
HeavyMachinery: Täällä kysellään aina paljon näistä seteteistä niin tässä olisi pikalista plussina ja miinuksina....
 
SONOR
 
*force 3003

+ Rungot (vaahtera/lehmus, 7,5mm, toimii)
+ Kohtuuhyvä viimeistely hintaan nähden
+ Standit ja muu rauta tosi tukevaa ja muutenkin kestävää. Tuplajalkaiset standit.
+ Tomiripustus toimiva
+ Tomit ja basari kovin munakkaat soundiltaan
+ Lugit kestäneet ja ruuvit pysyneet paikoillaan hyvin

 
- Virvelistä ei saa millään hyvää soundia
- Viimeistely vähän rosoista paikoitellen
- Tomiholkin reikä juurikin kuin moralla tehty
- Viisteissä paikoitellen pientä juttua, ei juuri merkittävää vikaa, että kunnon huoltoa vaatisi. Voisihan nuo katsoa läpi, saattaisi soundi parantua entisestään.

 
Tohdinpa kommentoida tätä nyt helmikuusta asti 2003:sta lähes päivittäin hypistelleenä:
 
Tomit ja basari on vähän kummalliset:
Alun perin ähräsin Emperorin kanssa ja ajoittain oli ok soundit. Toisinaan ei. En tiedä oliko lämpö, ilmankosteus vai mikä väärin mutta edellisenä päivänä ollut munakas tömssi oli seuraavana päivänä muuttunut kovaksi kolaukseksi. Nyt on Pinstripet tomeissa. Toimii aika ok. Soundi yleisesti, muihin satunnaisiin kokeiluihin verrattuna, aika kovakka ja paukahtava. Pinstripellä löytyy sitä tömssiä jokseenkin joka päivä. Myös sateella. Miinuksena on sitten katoava erottelu soundissa ja tomifillit hukkuu helposti möyryävän kitaran ja basson alle. No voi nyyh... Myös valkoista Remoa olen kokeillut. Semmoista klassisen nättiä 60-70 -luvun sointia tai muutakaan pitkään soivaan herkkua en näistä osaa irrottaa.
 
Basari ei ole mielestäni munakas millään tempulla. Kokeiltu Ambassadorit, Pinstripet, orkkisresot ja PS3:t eteen ja taakse ja välillä ilmankin. Ääntä lähtee kyllä tarpeeksi mutta jostain syystä kaikilla kalvoilla, Ambassadoria lukuunottamatta, on tuntuma pedaalissa kuin seinään potkisi ja ääni samaa luokkaa. Tämä vaatii vielä perehtymistä, mutta on kyllä basariksi aivan täysin erilainen kuin 80-luvun Pearl Export.
 
On käynyt mielessä teettää viisteremppa ja ajattaa tuo terävä kantti vähän loivemmaksi. Saisko sillä oiottua tuota kovakkaa yleissondia?
 
Se 2003:n mukana tullut virveli on kyllä hassu. Nostin ei toimi yhdellä kädellä ja sen liikerata on tosi lyhyt. Jotain muutakin kummaa virvelissä on ja lienee jokaisella tähän settiin se ensimmäinen vaihtokohde. Joskus irtoaa kivan kipakka kanttipauke ja sitten tulee sadekelit ja kanttisoundi on hukassa. Marjanperkkuusiivilän aihioksi ois parhaimmillaan.
"Mikä se semmonen midi on? Joku mini?"
-jonne-
01.12.2014 15:30:41
Hoi!
 
Oli muutama sivu kirjotuksia, joten skippaan tältä erää selailun ja kysäsen suoraan muilta rumpalikollegoilta kokemuksia akryyliseteistä. Lähinnä ollut tutkan alla Pearl Crystal Beat sarjan kannut - Ludarin vintaget olis etusijalla mutta hinta/kunto ollut kaikissa vähän niin tai näin. Joten uudella ajattelin mennä.
 
Soitan pääosin rock/stoner vivahteista musaa ja roudaus suht aktiivista keikkojen takia.
 
-onko hyvä valinta? ( tällä hetkellä PDP:n MXR 24,12,14,16 setti ja jytisee, mut vaihtelu virkistää ja tietyt viimeistelyt ton osalta vituttaa. Myös hardware aika kehnoa.)
-onko rungot kestäviä? ( Pearlissa ainakin saumaton runko)
-onko kyseinen tuotanto jotenkin flopannut kun ainakin ameriiikan yhdysvalloissa kovat rabatit hinnoissa?
-joku muu akryylisetti, mikä? (koot saa olla isoja 22-24b, 12-18tom)
 
...Jotain oleellista varmaankin unohtu mut lähetään tällä sutimaan. --> duuniin
 
Thanks
hollmi-5
01.12.2014 19:40:33
-jonne-: Hoi!
 
Oli muutama sivu kirjotuksia, joten skippaan tältä erää selailun ja kysäsen suoraan muilta rumpalikollegoilta kokemuksia akryyliseteistä. Lähinnä ollut tutkan alla Pearl Crystal Beat sarjan kannut - Ludarin vintaget olis etusijalla mutta hinta/kunto ollut kaikissa vähän niin tai näin. Joten uudella ajattelin mennä.
 
Soitan pääosin rock/stoner vivahteista musaa ja roudaus suht aktiivista keikkojen takia.
 
-onko hyvä valinta? ( tällä hetkellä PDP:n MXR 24,12,14,16 setti ja jytisee, mut vaihtelu virkistää ja tietyt viimeistelyt ton osalta vituttaa. Myös hardware aika kehnoa.)
-onko rungot kestäviä? ( Pearlissa ainakin saumaton runko)
-onko kyseinen tuotanto jotenkin flopannut kun ainakin ameriiikan yhdysvalloissa kovat rabatit hinnoissa?
-joku muu akryylisetti, mikä? (koot saa olla isoja 22-24b, 12-18tom)
 
...Jotain oleellista varmaankin unohtu mut lähetään tällä sutimaan. --> duuniin
 
Thanks

 
Ludwigin akryylisettejä minulla on kaksi. 1972 Big Beat Clear ja Amberina 2008 Zep Set. Mitään vikaa en niistä nyt keksi. Molemmilla seteillä on keikkailtu. Hyvin soundaa ja kestää roudausta aivan hyvin. 70-lukulaiset on kunnoltaan vaihtelevia ja uudet aika hinnoissaan.
 
Tuossa artikkelini:
http://muusikoiden.net/artikkelit/1284
Soundit, piuhat ja kajarit.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)