Aihe: Halvemmat Gibsonit?
1 2
Arms
04.11.2013 14:23:13 (muokattu 04.11.2013 14:26:20)
Itselläni on myöskin tuollainen 50's Tribute Studio, joka on noin kaksi vuotta ollut aktiivisessa harrastuskäytössä. Olen pitänyt siitä erittäin paljon kaikin puolin. Käsittääkseni se on ns. Chambered-malli, joten kitara on kevyt (en ole punninnut). Oma yksilöni soi akustisesti voimakkaasti ja avoimesti, eikä ole ns. tumpun kuuloinen.
 
Riippuen käyttäjästä miinukseksi voisi luetella ohuen satiini pinnoitteen/lakkauksen, joka kului ainakin itselläni melko nopeasti puhki siitä, mistä käsivarteni ottaa runkoon kiinni soitettaessa. Itseäni tuo ei haittaa pätkääkään, mutta jotakuta saattaa häiritä/haitata.
 
Toinen miinus voisi myös olla, jos haluaa kyseiseen kitaraan tehdä mikkien puolituksen, niin käsittääkseni sähköt joutuu tekemään kokonaan uusiksi, johtuen piirilevystä, jolle sähköt on kasattu. Itse en ymmärrä näistä mitään, mutta yhdessä vaiheessa olisin halunnut puolitukset omaan kitaraani, mutta tämä asia tuli vastaan ja jätin tekemättä/teettämättä.
 
Ainoa muutos, jonka kitaraan teetätin, oli uusi Tusq-satula, jolla sain vireen pitämään kaikissa eteen tulleissa tilanteissa. Ei iso investointi mielestäni. Teetätin kaikki säädöt ammattilaisella kun kitara oli uusi ja samassa laitettiin tuo satula uusiksi.
 
Mielestäni ehdottomasti koko rahan arvoinen soitin.
Parempi liikaa, kuin liian vähän.
phiit
04.11.2013 14:34:29
Nykysin tulee eniten soitettua Melody Makerilla, loistava vehje, kevyt, hyvä tatsti ja ei vois olla simppelimpi. Mikin kyllä vaihdoin ja tilasin ihan ameriikan maalta käsin käämittynä P90 spekseillä.
SpeedGovernor
04.11.2013 22:10:25
MM itelki. Parhaimpia kitaroita mitä oon koskaan soittanu.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)