Aihe: Budjettipuuta bodyyn?
1
Niq
05.05.2004 13:52:43
 
 
Eli lastulevyrunkoinen rumanmuotoinen kitarankuvatus on tuossa ja tekisi mieli väsätä siihen uusi body. Projekti sai uutta potkua kun löysin ison vanerilevyn, jossa todella nätin näköinen loimuviilu. Eli viilukansi, mitä bodyn materiaaliksi? Miten on erilaiset liimalevyt tai monta paksua vaneria yhteenliimattuna?
 
Tarkoitus ei siis ole tehdä mitään maailman parasta bodyä, vaan lähinnä verestää puutyötaitoja, jos sitten seuraavaksi uskaltaisi aloittaa ihan oikean kitaran rakentamisen. Nykyisellään kitaralla ei edes viitsi soittaa, jos vaikka jotenkin soivan pelin tuosta saisi, ainakin hienon näköisen seinäkoristeen. :) Halua ei olisi sijoittaa yli 20e tähän projektiin, joten sen pohjalta pitäisi puut/materiaali löytyä.
 
Niin ja telen näköinen kuvatus olisi tarkoitus väsätä.
I have a cunning plan
Puavali
05.05.2004 16:04:23
Liimapuuta, rimalevyä.
miktol
05.05.2004 16:37:38
Halua ei olisi sijoittaa yli 20e tähän projektiin, joten sen pohjalta pitäisi puut/materiaali löytyä.
 
Hommasin tuleviin projekteihin puuta Lahdesta Hakalan Puutukusta. Koivubodylle laskin hinnaksi n. 6 €. Tosin se on 20 cm leveänä lankkuna ja siitä pitää ensin liimailla sopivan levyinen pala.
 
Tuolla lisätietoa puun hankinnasta:
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … ?c=31&t=55783&o=0&co=30
vrajala
07.05.2004 20:42:35
Männystä on myös tehty sähkökitaroita, jopa soiviakin. Puun täytyisi tietysti olla hyvin kuivunutta, nuo kotomaiset havupuut kun elelevät aika lailla vielä hankinnan jälkeen.
 
Jos askartelet itse sen laminaatin haluamastasi raakapuusta, saat sen itseasiassa halvemmalla kuin valmista liimapuulevyä. Siihen tarvitaan kuitenkin kunnon koneet tai paljon aikaa. Jos vehkeitä ei ole, niin mä suosittelisin männystä tai koivusta tehtyä liimapuulevyä raaka-aineeksi. Riittävän paksun liimalevyn löytäminen voipi kuitenkin olla hankalaa, ne kun yleensä mitoitetaan hylly- ym. huonekaluvärkiksi.
Juu, varmast näi, mää kysyi?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)