Aihe: Budjettipuuta bodyyn?
1
Puavali
05.05.2004 16:04:23
Liimapuuta, rimalevyä.
miktol
05.05.2004 16:37:38
Halua ei olisi sijoittaa yli 20e tähän projektiin, joten sen pohjalta pitäisi puut/materiaali löytyä.
 
Hommasin tuleviin projekteihin puuta Lahdesta Hakalan Puutukusta. Koivubodylle laskin hinnaksi n. 6 €. Tosin se on 20 cm leveänä lankkuna ja siitä pitää ensin liimailla sopivan levyinen pala.
 
Tuolla lisätietoa puun hankinnasta:
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … ?c=31&t=55783&o=0&co=30
vrajala
07.05.2004 20:42:35
Männystä on myös tehty sähkökitaroita, jopa soiviakin. Puun täytyisi tietysti olla hyvin kuivunutta, nuo kotomaiset havupuut kun elelevät aika lailla vielä hankinnan jälkeen.
 
Jos askartelet itse sen laminaatin haluamastasi raakapuusta, saat sen itseasiassa halvemmalla kuin valmista liimapuulevyä. Siihen tarvitaan kuitenkin kunnon koneet tai paljon aikaa. Jos vehkeitä ei ole, niin mä suosittelisin männystä tai koivusta tehtyä liimapuulevyä raaka-aineeksi. Riittävän paksun liimalevyn löytäminen voipi kuitenkin olla hankalaa, ne kun yleensä mitoitetaan hylly- ym. huonekaluvärkiksi.
Juu, varmast näi, mää kysyi?
Niq
08.05.2004 09:29:29
 
 
Löysin työpaikan naapurista hukkapalan monikerroksista jotain liimalevyä, ovat näet muuttamassa ja sieltä sai hakea niitä palikoita. on suunnilleen 15 senttiä leveää ja 7 senttiä paksua, liimasin ne yhteen ja nyt on muodon miettiminen meneillään.
 
Tuntuu olevan aika tiukaksi puristettua, tällä hetkellä sellainen kitaran kokoinen lankku painaa varmaan kymmenisen kiloa. :)
Eiköhän tällä ole hyvä harjoitella kitaranrakentelua, jos sitten joskus rakentaisi kitaran kokonaan, ihan itse ja kunnon puista. Laitan kuvia tulemaan eri vaiheista, kunhan pääsen tästä alkuun.
I have a cunning plan
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)