Aihe: Boss MT-2
1
niknez
20.11.2012 20:25:49
Kellää kokemusta kyseisestä pedaalista? Eroaako paljonkin metal core pedaalista? EQ-säätö on monipuolisempi, onko muuta? Etsin hyvää progemetallisoundia, vahvarina toimii 333xl infinium. En käytä vahvistimen omaa särökanavaa koska jostain syystä kohina ja humina tulee esiin kovimmilla volyymeillä,
Ziggy Bubba
20.11.2012 20:29:07
 
 
Soitatko tuota vahvaria kotona/hiljaa? Veikkaisin siitä anyhoo irtoavan ainakin vähän lujemmalla paremmat murinat kuin Metal Zonesta, vaikkei sekään ihan susi ole. Yleensä se vahvarisärö on omaan korvaan kuulostanut paremmalta kuin vastaavat pedaalit, jos siis isoa heviin kallistuvaa säröä halutaan.
Yhden miehen pläskiä pruttua ja melankoliaa: CROOKMACHINE
phiit
20.11.2012 20:29:30
niknez: Kellää kokemusta kyseisestä pedaalista? Eroaako paljonkin metal core pedaalista? EQ-säätö on monipuolisempi, onko muuta? Etsin hyvää progemetallisoundia, vahvarina toimii 333xl infinium. En käytä vahvistimen omaa särökanavaa koska jostain syystä kohina ja humina tulee esiin kovimmilla volyymeillä,
 
On ollut joskus, soundi aika perus kireä midlekäs hevisärö, säätövaraa löytyy todella paljon mutta kuitenki se on aika sama soundi aina. Eniten vois verrokkina antaa jonkun John Petruccin Images & Words ajoilta
niknez
20.11.2012 20:34:18
Ziggy Bubba: Soitatko tuota vahvaria kotona/hiljaa? Veikkaisin siitä anyhoo irtoavan ainakin vähän lujemmalla paremmat murinat kuin Metal Zonesta, vaikkei sekään ihan susi ole. Yleensä se vahvarisärö on omaan korvaan kuulostanut paremmalta kuin vastaavat pedaalit, jos siis isoa heviin kallistuvaa säröä halutaan.
 
Kiitos vastauksista! Yleensä tulee treenikäytössä soiteltua melko kovaa, akustisten rumpujen läpi pitäisi kuulua. Soittaisin itsekkin pelkästään vahvarin säröllä mutta kun vituttaa se häiriöääni vaikka nose gate on täysillä.
Ziggy Bubba
20.11.2012 20:37:57
 
 
niknez: Kiitos vastauksista! Yleensä tulee treenikäytössä soiteltua melko kovaa, akustisten rumpujen läpi pitäisi kuulua. Soittaisin itsekkin pelkästään vahvarin säröllä mutta kun vituttaa se häiriöääni vaikka nose gate on täysillä.
 
Testaa tuleeko meteli myös ilman piuhaa vahvarista. Ja että tuleeko tämä sama ärsyttävä hurina jos tiputtaa vähän gainia... Gainin tiputtaminen ei muuten ole välttämättä kehno idea, noin yleensä.
Yhden miehen pläskiä pruttua ja melankoliaa: CROOKMACHINE
Gafa
20.11.2012 22:28:53 (muokattu 20.11.2012 22:33:53)
näin youtubesta ku jamppa veti zonesta gainit nollille ja mausto sitä od:lla. sai aikaiseks aika maukkaan pörinän. ei tietoakkaan mistään sirkkelistä.
 
testasin tätä marsun class 5 läpi ja mun korvaan onnistuneita saundeja löytyi.
 
kysymys: onko metal zonessa itsessään jokinlainen kompura/sustaineri härpäke?
 

minkä takia jengi dissaa metal zonee, sehän on loisto purkki, taipuu moneen.
johtuuko se siitä et se on liian helppo tai halpa ratkaisu moneen ongelmaan?
Tympee Huttunen
20.11.2012 22:48:27
Mahtava pedaali. Pitäisi ostaa jälleen omaksi.
the-Antero
21.11.2012 08:28:04
 
 
Mulla oli pari vuotta sitten tuo. Putkinupin kanssa kokeilin tuota mutta kotikäyttöön se jäi pariksi kuukaudeksi. En tykännyt ihan hirväesti tuosta, mutta ajaa asiansa. Onhan niin että isot pojatkin on tuota käyttäny. Osa Ruotsideathmatelisteista muistaakseni ainakin.
 
Se mitä haluaisin kokeilla on tämä http://www.robertkeeley.com/products/boss/mt-2-metal-zone/
Musiikki ei tunne rajoja, eivätkä kitaristit tunne nuotteja.
Mandarax
21.11.2012 09:06:19
niknez: Kiitos vastauksista! Yleensä tulee treenikäytössä soiteltua melko kovaa, akustisten rumpujen läpi pitäisi kuulua. Soittaisin itsekkin pelkästään vahvarin säröllä mutta kun vituttaa se häiriöääni vaikka nose gate on täysillä.
 
En tiedä kuinka paljon tuo infinium eroaa soundiltaan (ja kohinaltaan) 333XL:stä, mutta tuo 333XL piti melkoista kohinaa lead-kanavalla ja isommilla säröillä. Se nupin sisäänrakennettu noisegate oli kyllä melkoinen vitsi, kohinaa ei saanut kuriin mutta ääni rupeaa "pätkimään" - ikään kuin huonoimmat puolet gatesta olisi saatu tuohon ympättyä sisään. Suosittelisin koittamaan tuota lead-kanavaa kunnollisen noisegaten kanssa, esim ISP Decimator, ero on varmasti huomattava eikä välttämättä edes ole tarvetta etsiä säröpurkkia lainkaan.
 
Muistutellaan nyt vielä, että säröt ei tarvitse olla täpöllä jotta saa rankkaa soundia pihalle. Maltillisella gainilla ja kevyesti säädetyllä (hyvällä) gatella pärjää pitkälle.
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members. -Groucho Marx-
phiit
21.11.2012 09:10:16
Mandarax:
 
Muistutellaan nyt vielä, että säröt ei tarvitse olla täpöllä jotta saa rankkaa soundia pihalle. Maltillisella gainilla ja kevyesti säädetyllä (hyvällä) gatella pärjää pitkälle.

 
Very much näin, liika särö kuulostaa vaan ohuelta ja ponnettomalta
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)