Aihe: Twin Peaks - Uusintakierroksen tahtiin katsoville
1 2 3 4 530 31 32 33 3455 56 57 58 59
Ali
24.09.2012 13:02:49 (muokattu 24.09.2012 13:05:01)
 
 
Maaginen klippi. Tais tulla aikanaan kylmät väreet, kun tota katoin. Ja yllättäen Iltiksellä faktat hukassa, eihän tuo mikään TP-tunnari ole.
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
Nuages
24.09.2012 13:08:19
Bluesmies: http://www.iltalehti.fi/viihde/2012092316109587_vi.shtml
 
Tuossa video, kun Twin Peaks-musan säveltäjä laukeaa soittaessaan Love Themeä.

 
Sallinette, että nusautan vähän pilkkuanne: se on Laura Palmer's Theme.
"Sointua löytyy kahta sorttia: hilipiää ja haikiaa. Ruuri piristää niinku hömpsyt ja molli herkistää porajamahan. Kauvan lasetettuna alakaa ruurit naurattahon, mollit pakkaa rääyttämähän ihimisiä." -Einon urkukoulu
Stradlin
24.09.2012 14:09:58
Nuages: Sallinette, että nusautan vähän pilkkuanne: se on Laura Palmer's Theme.
 
No hyi, pilkkuni tuntuu jotenkin likaiselta nyt.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
Nuages
24.09.2012 14:15:47
Stradlin: No hyi, pilkkuni tuntuu jotenkin likaiselta nyt.
 
Minusta tuo pilkkusi on oikein hyvin muodostunut.
"Sointua löytyy kahta sorttia: hilipiää ja haikiaa. Ruuri piristää niinku hömpsyt ja molli herkistää porajamahan. Kauvan lasetettuna alakaa ruurit naurattahon, mollit pakkaa rääyttämähän ihimisiä." -Einon urkukoulu
Nuages
26.09.2012 13:44:29 (muokattu 26.09.2012 13:44:43)
Sammo: Sountrackillä on molemmat biisit ja mun korvaan kyse on pitkälti samasta biisistä ja pikkasen eri sovituksesta. Muistanko väärin?
 
Niinpäs näköjään onkin. Love Theme on tosin aika paljon huonompi sovitus.
"Sointua löytyy kahta sorttia: hilipiää ja haikiaa. Ruuri piristää niinku hömpsyt ja molli herkistää porajamahan. Kauvan lasetettuna alakaa ruurit naurattahon, mollit pakkaa rääyttämähän ihimisiä." -Einon urkukoulu
sellisti
05.10.2012 23:52:23
Pitääkö vieläkin laittaa SPOILERIvaroituksia..? Laitetaan nyt sitten.
 
Kattelin just kaks viimestä jaksoo dvd:ltä, ja näin tuli koko sarja kateltua. Toista kertaa, eka oli muutamia vuosia sitten tv:n uusintakierroksella. Haikea olo, on tuo niin maaginen maailma ettei haluisi jättää sitä. Ei mikään tv-sarja ikinä ole luonut samanlaista tunnelmaa, joka on yhtaikaa pelottavan outo mutta samalla intensiivisen kiehtova ja vangitseva. Onneksi on tuo dvd-boksi, niin voi ottaa tripin uusiksi säännöllisin väliajoin. Harmi kylläkin että meno lässähtää siinä toisen kauden puolivälissä pahemman kerran, eikä alkupuolen taianomaista tunnelmaa enää tavoiteta sen jälkeen. Täytyy kuitenkin todeta että homma terävöityy sitten kyllä taas loppua kohden muutamassa viimeisessä jaksossa. Ihan mieletön cliffhanger 3. viimesen jakson lopussa, kun red room viimein paljastuu öisessä metsässä. Finaalijakso on sitten täyttä rautaa, vaikka sekin olisi voinut keskittyä ihan kokonaan itse asiaan ja jättää esim. ne pankkisekoilut ja Nadinen toilailut väliin.
 
Mutta huh huh mikä sarja. Lynch on nero, ja Badalamenti neron täydellinen aisapari. Tuli ykskin ilta vietettyä varmaan toista tuntia spotifyssa luurit korvilla soundtrackia fiilistellen. :)
"Vähän mä oon pettynykkin. Olis ollu paljo mukavampaa ku sellisti olis ollu kaunis nainen. Jalat harallaan herkällä otteella sulosäveliä loihtimassa. Tälläiselle olis voinu sanoa suurella sydämellä että: yhdyn edelliseen puhujaan." -jami
Stiiq
06.10.2012 13:30:07 (muokattu 06.10.2012 13:30:44)
sellisti: Mutta huh huh mikä sarja. Lynch on nero, ja Badalamenti neron täydellinen aisapari.
 
Älä unohda Frostia. Moni tekee sellaisen virheen. Kaikki sanomasi on kyllä totta ja Twin Peaks on kaikin puolin uskomaton taideteos. Muistan, kun aikoinaan tutustuin Pink Floydiin ja siitä tuli sellainen elämää suurempi yhtye, joka oli onnistunut tekemään jotain minun aivoilleni aivan käsittämätöntä. Twin Peaks teki saman tv-sarjojen kohdalla, mikään muu ei tunnu samalta.
Kuivakka, englantilaistyyppinen huumori ei nyt auta.
riimu
06.10.2012 13:32:28
Stiiq: Älä unohda Frostia. Moni tekee sellaisen virheen. Kaikki sanomasi on kyllä totta ja Twin Peaks on kaikin puolin uskomaton taideteos. Muistan, kun aikoinaan tutustuin Pink Floydiin ja siitä tuli sellainen elämää suurempi yhtye, joka oli onnistunut tekemään jotain minun aivoilleni aivan käsittämätöntä. Twin Peaks teki saman tv-sarjojen kohdalla, mikään muu ei tunnu samalta.
 
Meinasin kans korjata että Mark Frost on the mään sarjan taustalla, vaikka Lynch tuosta melkein aina vaan muistetaan.
Don't ask me about Grim Fandango.
sellisti
06.10.2012 17:07:53 (muokattu 06.10.2012 23:00:47)
Stiiq: Älä unohda Frostia. Moni tekee sellaisen virheen.
 
No totta juu, mielessä oli kyllä, olis voinu mainitakin. Jotenkin tuota sarjaa vaan pitää helposti sellaisena Lynchin lapsena. Mutta toki Frostilla on suuri ansio siinä myös.
 
Lynchin hahmo huonokuuloisena Gordon Colena on kyllä loistava..! :D "MEXICAN CHIHUAHUA!!"
 
E. Katselen tässä tuon dvd-boksin ekstroja. Mukana on hauska, "yllättäen" kahvilaan sijoittuva puolen tunnin jutustelu/muistelu, johon osallistuvat Lynch, Kyle MacLachlan, Mädchen Amick (Shelly) sekä John Wentworth, joka oli Lynchin apulainen. En tiedä kuinka paljon sarjan jälkeen tuo on kuvattu, mutta mieleen jäi kyllä Lynchin erittäin painokkaasti lausumat sanat: "The thing that kills me is that the murder of Laura Palmer was never supposed to be solved." Miestä harmitti aivan vietävästi että painostuksen alla murhaaja oli paljastettava. Sehän tapahtui sarjan kokonaiskesto huomioiden muutenkin aivan liian aikaisin. Lynch toteaa myös, että katsojien tarve saada tietää oli se joka veti katsojia sarjan ääreen, kunnes "kultamunia muniva hanhi tapettiin". On kyllä tosi harmi homma etteivät he Frostin kanssa saaneet tehdä sarjasta täysin mieleistään, tai edes niistä kahdesta kaudesta jotka lopulta valmistuivat.
"Vähän mä oon pettynykkin. Olis ollu paljo mukavampaa ku sellisti olis ollu kaunis nainen. Jalat harallaan herkällä otteella sulosäveliä loihtimassa. Tälläiselle olis voinu sanoa suurella sydämellä että: yhdyn edelliseen puhujaan." -jami
Kampela77
07.10.2012 01:29:36
Hankala sanoa mikä sarjasta on Frostin ja mikä Lynchin osaa, mutta kyllä Lynchin kynästä syntyy sellaista jälkeä, että sitä tykkäisi myös tv-sarjan muodossa katsoa. Olettaen ettei tuotantoyhtiön runkut pilaisi kaikkea. Leffa-formaatti on kuitenkin varmaan se paras, jossa David Lynch pääsee parhaiten toteuttamaan visioitaan.
Interviewer: "So Frank, you have long hair. Does that make you a woman?" Frank Zappa: "You have a wooden leg. Does that make you a table?"
slipkorn
07.10.2012 17:06:00
Olisipa ollut mielenkiintoista nähdä myös, miten Mulholland Dr. olisi toiminut minisarjana. Vaikka eipä siinä leffassakaan varsinaisesti valittamista ole.
Ali
07.10.2012 19:52:01
 
 
slipkorn: Olisipa ollut mielenkiintoista nähdä myös, miten Mulholland Dr. olisi toiminut minisarjana. Vaikka eipä siinä leffassakaan varsinaisesti valittamista ole.
 
Kieltämättä, mutta onneksi kävi miten kävi ja Mulholland Drivestä tuli maailman paras elokuva.
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
käsi
07.10.2012 22:25:27
 
 
Sain just katottua loppuun sarjan. Oli yövuoroissa aikaa tuijottaa telkkua. Alkuun katoin Fire walk with me leffan. On tuo tp edelleen mulle yksi parhaista sarjoista ikinä. Vaikka onkin epätasainen, varsinkin toinen tuotanto kausi. Mutta tunnelma ja koko vähän vinksahtanut maailma ja henkilöhahmot kannattelee.
riimu
08.10.2012 19:45:22 (muokattu 08.10.2012 19:50:14)
Sarjasta kyl sais vieläkin hyvän seikkailupelin aikaan jos joku jaksais vääntää intohimolla.
 
http://welcometotwinpeaks.com/inspi … ation/twin-peaks-video-game-pixels/
 
Tää alempihan on tehty:
 
http://welcometotwinpeaks.com/inspiration/black-lodge-twin-peaks-game/
Don't ask me about Grim Fandango.
Balladi
13.10.2012 17:23:26
Juuri sain itsekin katsottua sarjan loppuun, kun boxin ostin. Sarjasta jäi hyvä maku, enkä oikeastaan olisi halunnut sen loppuvan. Vika jakso todellakin jätti paljon kysymyksiä, esimerkiksi mitä olisi tapahtunut jos Bob olisikin valinnut isännäkseen Peten ? No eniveis loppu oli aika creepy.
HaloOfFlies
27.10.2012 23:53:30
 
 
Huh mitkä väristykset tuli tuosta tämäniltaisen jakson lopusta.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
daredevil
28.10.2012 00:03:37
danny: Huh mitkä väristykset tuli tuosta tämäniltaisen jakson lopusta.
 
Joo on kyllä taidokkaasti tehty..
HaloOfFlies
28.10.2012 10:06:13
 
 
daredevil: Joo on kyllä taidokkaasti tehty..
 
Mielestäni juuri nämä unikohtaukset yhdistettynä tuohon synkkään tunnelmaan tekevät tästä sarjasta niin ainutlaatuisen. Ei ole missään toisessa sarjassa tullut tuollaista vastaan.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
ruusteri
03.01.2013 14:12:42
"Damn good coffee, and hot!"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)