Aihe: Viimeksi katsomasi elokuva ja sen arvosana
1 2 3 4 5303 304 305 306 307599 600 601 602 603
arppah8
12.09.2012 20:59:30
 
 
Miikss: Ei voi kovin freesiksi ideaksi sanoa, onhan tuota kierrätetty jo tuhat vuotta Blair Witch Projectista (ehkä ennenkin) lähtien erinäisissä elokuvissa.
 
Mites ois vaikka Cannibal holocaust? http://www.imdb.com/title/tt0078935/
Status: Asiallinen mies, puhaltaa 1.37 promillea klo 7.30.
Miikss
12.09.2012 21:29:14
arppah8: Mites ois vaikka Cannibal holocaust? http://www.imdb.com/title/tt0078935/
 
Ei voi kaikkee muistaa, vaikka tuonki leffan oon katsellut.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Informaatiokameli
12.09.2012 22:00:04
 
 
miihkali666: Ooh, nyt muistankin, tätä on kierrätetty myös Paranormal Activity -sarjassa. Kuinka kummassa en kyennyt muistamaan.
 
Cloverfield on myös mainio tuolla tyylillä toteutettu raina.
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Miikss
12.09.2012 22:38:00
Cloverfield oli tylsä ja paska.
 
Mutta niin, itse katsoin Hunger Gamesin.
 
Ensiksi ankaraa ragea:
 
Miten noinkin suuren budjetin leffassa voi olla niin muovisen ja tylsän näköisiä tietokone-efektejä? Pisti kyllä silmään joka kerta, kun vähänkään oli tietokonetta mukana. Suhteellisen helposti nuo kaikki efektit olisi voinut toteuttaa myös "oikeilla asioilla", mutta ehei. Sehän ois vaatinut jo taitoa.
 
Ja se käsivarakameratärinäkuvaus... Fuuuuu! Taas peitettiin heikkoja efektejä, kun tarvii näyttää vain vähän veriroiskeita kun kamera taktisesti heilahtelee just ohi niistä itse iskuista.
 
Sitten vähän vakavammin elokuvan arviota:
 
Kirjoja en ole lukenut, mutta jotenkin tuntui että ohjaajalla oli vähän homma hukassa tuota leffaa tehdessä. 3/4 leffasta tuntui, että kyseessä on pelkkä kopio Battle Royalesta. Tuo aasian versio kun vielä teki kaiken miljoona kertaa paremmin, niin meinasin jo jossain vaiheessa jättää kesken koko paskan.
 
Vasta tuo viimenen 1/4 herätti mielenkiinnon tulevia osia kohtaan, syvensi juonta kummasti ja toi aiemmin paperinohuisiin hahmoihin kaivattua syvyyttä. Eipä tuo kyllä tätä ykkösosaa onnistunut silti pelastamaan.
 
5/10 näillä näytöillä, toivottavasti tulevat osat on parempia. Ohjaaja ainakin vaihtuu, joten toivoa on.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
bedlam
13.09.2012 08:59:38
 
 
Miikss: Ei voi kovin freesiksi ideaksi sanoa, onhan tuota kierrätetty jo tuhat vuotta Blair Witch Projectista (ehkä ennenkin) lähtien erinäisissä elokuvissa.
 
Sarkasmi...
http://www.petrilampela.net
Kre-per
13.09.2012 09:05:36
bedlam: Sarkasmi...
 
Joo, hienosti meni läpi, pointsit miihkalille :)
// Catching exceptions is for communists
itsy
13.09.2012 13:15:17 (muokattu 13.09.2012 13:16:40)
miihkali666: Chronicle (2012)
 
Tämä on elokuva, joka kertoo teinipojan kehittymisestä kuvaajana. Lopussa huomaa, kuinka hahmo on kehittynyt matkallaan kun kuvakulmat alkaa olemaan huipputasoa.
 
Kuvaus alkoi loppupuolella hieman rampauttamaan elokuvaa ja joutui vaikuttamaan sisäiseen logiikkaan, mikä oli vähän hankala juttu. Olisi ollut ihan perusteltua että ohjaaja olisi hylännyt menetelmän jossain välissä loppua kohden. Sitä ei kuitenkaan huomaisi, kun taas tuollainen vie helposti huomiota itse sisällöstä.
 
Oikein pätevä elokuva, vahvat kolme tähteä.
Miikss
13.09.2012 15:13:44
bedlam: Sarkasmi...
 
Sulla hälyttää sarkasmitutka väärissä paikoissa, koska tuo ei oletettavasti ollut sarkasmia. Miihkalin oman kommentinkaan perusteella minun kommentin jälkeen. Kyllä sitä nyt tuommosia jumituksia sattuu itse kellekin ihan muutenkin.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Kre-per
13.09.2012 15:34:37
Miikss: Sulla hälyttää sarkasmitutka väärissä paikoissa, koska tuo ei oletettavasti ollut sarkasmia. Miihkalin oman kommentinkaan perusteella minun kommentin jälkeen. Kyllä sitä nyt tuommosia jumituksia sattuu itse kellekin ihan muutenkin.
 
:D:D thx mate!
// Catching exceptions is for communists
bedlam
13.09.2012 18:51:30 (muokattu 13.09.2012 18:55:18)
 
 
Miikss: Sulla hälyttää sarkasmitutka väärissä paikoissa, koska tuo ei oletettavasti ollut sarkasmia. Miihkalin oman kommentinkaan perusteella minun kommentin jälkeen. Kyllä sitä nyt tuommosia jumituksia sattuu itse kellekin ihan muutenkin.
 
Kannattaiskohan sun kuitenkin lukea se Miihkailin viesti vielä kerran läpi. Ihan ajatuksen kanssa vaikka.
http://www.petrilampela.net
Miikss
13.09.2012 19:22:30
bedlam: Kannattaiskohan sun kuitenkin lukea se Miihkailin viesti vielä kerran läpi. Ihan ajatuksen kanssa vaikka.
 
Joo my bad, en lukenut näköjään kunnolla ekalla kerralla ja toisella kertaa luin pelkästään tuon "found footage" -kohdan. Voisin tuntee ihteni typeräks jos ei oltas netissä.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Miikss
13.09.2012 21:04:03
Nonii sitten asiaan: Sherlock Holmes (2009)
 
Oli kyllä aika paha pettymys, odotin tältä kuitenkin edes keskinkertaista suoritusta, mutta ei yltänyt edes siihen. Juoni yritti yhdistellä kauhua, toimintaa ja dekkaria, mutta kaikki jäi sitten kuitenkin puolitiehen. Tuon puutteen voisi antaa anteeksi, jos leffa olisi ollut äärimmäisen viihdyttävä, mutta se viihdyttävyyskin jäi jokseenkin vajaaksi; ei nyt ihan tylsistyä kerennyt, mutta lähellä oli.
 
Harmi sinänsä, että tämmöset turhanpäiväset pötkäleet menestyy nykyaikana parhaiten leffarintamalla.
 
4/10
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Loijaa
13.09.2012 22:55:34 (muokattu 13.09.2012 22:59:48)
 
 
Taken
 
Kaveriporukalla katsottiin tämä viime viikonloppuna, ja kyllähän tuo Liam Neesonin badäässisyys yllätti erittäin positiivisesti; aina kun olisi luullut miehen antavan armoa jollekin, niin ei..
 
Yksi tän vuosituhannen parhaita toimintapläjäyksistä ja kakkonenkin vissiin tulee elokuvateattereihin ens kuussa.
 
e. kaveri sanoi leffan aikana, että "Liamhan on jumalauta melkeen kovempi kuin Jason Statham!" Niin tai näin, mutta tästä leffasta saatavilla meriiteillä olisi mukava nähdä ukko Expendables 3ssa.
 
4/5
we want the world and we want it now
miihkali666
14.09.2012 00:17:26
Sarkasmi
 
Isi mikä on sarkasmi ja onko niitä Suomessa.
miihkali666
14.09.2012 00:47:31
Poikani Kevin (We need to talk about Kevin)
 
Jotkut elokuvat ovat kuin katsoisi omaa työpäiväänsä sotkuisella pajalla. Tätäkin katsoo sillä otteella, että "katsonpa tässä kauhuelokuvaa". Tiedän, missä kauhunhetket tulevat. Tiedän, millaista musiikkia käytetään. Töissäkin on kauhunhetkensä. Tiedän etukäteen, missä tilanteissa kauhu siellä majailee. ( Jos akseli onkin väärän mittainen jne. Kauhu pyritään välttämään tarkistusrutiineilla. )
 
Kauhuelokuvan suhteen on samat tarkistusrutiinit. Pelkäänkö nyt. Olenko seurannut juonta kyllin tarkasti. Olenko valmis pelästymään. Tai jotain muita ajatuskulkuja. Kauhuelokuvan ja pornoelokuvan tylyys ja olennainen luonne on siinä, että niillä on tietty tarkoitus, kuin huonolla tai paremmalla vitsillä. Ne pyrkivät fyysiseen reaktioon. Porno aiheuttaa joskus ejakulaation, joskus nukahtamisen. Vitsi voi naurattaa tai aiheuttaa myötähäpeää. Jne jne.
 
Paranormal activity 1 oli kohtalaisen pelottava iltamyöhällä, siinä tavallisuuden keskellä maailma nyrjähtää. Uhkaaja on aineeton ja käsittämätön. Se oli kauhuelokuva.
 
Poikani Kevin. En tiedä, mitä ajatella, en osaa arvostella tällaista. Tämä on jonkinlaista taidetta. Ja liian realistinen pelottaakseen minua pimeässä. Ansionsa tällä mielestäni kuitenkin on.
Miikss
14.09.2012 23:58:42
miihkali666: Poikani Kevin. En tiedä, mitä ajatella, en osaa arvostella tällaista. Tämä on jonkinlaista taidetta. Ja liian realistinen pelottaakseen minua pimeässä. Ansionsa tällä mielestäni kuitenkin on.
 
En tiiä teenkö itestäni taas idiootin kommentoimalla tätä, mutta eikai tämä suoranaisesti mikään kauhuleffa olekaan. Ei sitä ainakaan sellaisena kannata arvostella. Itse kyllä tykkäsin täysillä tuon leffan häiriintyneestä tunnelmasta, herätti paljon enemmän ahdistuksen tunteita kuin normaalit kauhuleffat. Suoranaista kauhua nyt toki ei.
"Lähinnä sie oot sellanen inhorealistinen postmodernia kautta seuraava taidelaji"
Informaatiokameli
15.09.2012 00:50:01 (muokattu 15.09.2012 00:50:26)
 
 
Bronson
 
En oikein osaa sanoa, oliko tämä hyvä vai huono leffa. Tom Hardy oli aivan liekeissä mutta muuten vähän mitäänsanomaton elokuva.
 
7/10
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
miihkali666
15.09.2012 20:10:24
Miikss: En tiiä teenkö itestäni taas idiootin kommentoimalla tätä, mutta eikai tämä suoranaisesti mikään kauhuleffa olekaan. Ei sitä ainakaan sellaisena kannata arvostella. Itse kyllä tykkäsin täysillä tuon leffan häiriintyneestä tunnelmasta, herätti paljon enemmän ahdistuksen tunteita kuin normaalit kauhuleffat. Suoranaista kauhua nyt toki ei.
 
Jees, ei tää kauhua olekaan, trilleri-tragedia paremminkin. Well, sue me. Ahdistavuutta oli sopivasti. Ja sitten seuraavaan leffaan ...
Informaatiokameli
17.09.2012 00:11:32 (muokattu 17.09.2012 00:12:08)
 
 
tsugaru: Never Let Me Go - Mark Romanek 2010
 
Kazuo Ishiguron romaanin pohjalta tehty elokuva. Kun kirja on hyvä, jää mietimään miksi ylipäätään filmatisoida se. Mutta vaikuttava ja ravisteleva elokuva kuitenkin niille, joilla kauko-ohjain pysyy kirjaa paremmin näpeissä. Kirjaa voi luonnehtia hyytäväksi sci-fi -trilleriksi, elokuva taas voisi olla rakkauskertomus, ja kaunis sellainen.
 
4

 
Tämä tuli katsottua ja iski todella lujaa. Yhtä aikaa kaunis ja kauhea elokuva. Pitänee tutustua kirjaankin.
 
5/5
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)