Tuli taas mieleen kunnianhimoisia ajatuksia. Ideana olisi siis, että rumpalillamme olisi kuulokkeet (suljetut), ja niihin ajettaisiin mikseristä esim. Aux 1 ja Aux 2-linjat vaikka tähän
http://www.thomann.de/fi/behringer_micromix_mx400.htm josta hän voisi sitten säätää äänentasot mukavaksi. Tämä tietenkin vaatii sen että rummuille olisi esim. basari-, (virveli-) ja pari konkkamikkiä. Lisäksi mikseriin pitäisi laulujen lisäksi ajaa kitara ja basso.
Rumpali on nimittäin valitellut että ei kuule basaria joka tulee nykyään PA:n kautta, johtuu varmaan kaappien sijoittelusta mutta ei niitä oikein muutenkaan voi sijoittaa ottaen tilan huomioon.
Edellämainitussa systeemissä pitäisin plussana sitä että yleistä äänenvoimakkuutta treeneissämme voisi pudottaa.
Lopuksi vaan kysyn että onko tämmöisessä mitään järkeä? Vai ostetaanko rumpalille lattiamonitori ja kehotetaan pitämään päänsä kiinni?