Aihe: Viulun lakkaus
1
marchan
06.01.2012 19:08:34
Tietääkö joku voiko vanhan viulun kannen lakata uudelleen. Mulla on 60- luvulla valmistettu viulu, jonka lakkapinta on alkanut halkeilla ja kulua jostain kohtaa. Jos lakkaa uudelleen meneekö viulu "pilalle"?. Mitä lakkaa käytetään? Voiko tehdä itse?
geige
08.01.2012 19:57:31
Itselläni Piipponen -64 ja ruma kuin prkl. Lakkaus hien ja hartsipölyn pehmentämä. Kukahan tietäisi mitä lakkaa on rakentaja käyttänyt? Harmi kun ei puhdistuksessa tahdo edes nihkeää mikrokuituliinaa kestää,no onneksi ääni ei ole vielä kärsinyt
geige
09.01.2012 05:53:38
piller9: Viulua ei saa missään nimessä lakata uudelleen! Kulumat ja muut naarmut kuuluvat vanhoihin viuluihin.
Näin se on,mutta olisi hyvä tietää käytetyn lakan laatu ettei pilaa sitä lopullisesti.
marchan
11.01.2012 14:37:43
Kiitoksia vastauksista. Aika erikoista, että ei voi lakata uudelleen. Kitaran kansia kyllä tietääkseni lakataan.
BassoSisko
11.01.2012 21:54:11
marchan: Kiitoksia vastauksista. Aika erikoista, että ei voi lakata uudelleen. Kitaran kansia kyllä tietääkseni lakataan.
 
Ehkä kannattaa ottaa yhteyttä viulun korjaajaan ja kysyä ammattilaiselta joka voi tarkistaa ja arvioida kyseisen soittimen tilanteen.
Hax pax max deus adimax. AAH
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)