Aihe: Porcupine Tree
1 2 3 4 598 99 100 101 102106 107 108 109 110
A.l
14.10.2011 20:58:39
Eikös tuossa Gracefordrowningin sivujen videopätkässä ole juuri kuvattu sitä kuorojen äänitystä? Et kai ne on ainakin samplatty oikeasta kuorosta.
Lebowski
15.10.2011 11:58:43 (muokattu 15.10.2011 12:04:28)
arsu: Mihis se ketju avattais? Avasin Crippled Black Phoenix - ketjun progepuolelle puoliksi vittuuntuneena tuohon Dream Theater-farssiin, vaikka oishan tuo rockpuolella ehkä saanut enemmän huomiota. Hra Wilson sopis myös molemmille.
 
Ymmärrän kyllä toisaalta tuota sun puolenkääntö ärsytystä, mut tässä tapauksessa menit hiukkasen metsään. Vinyyli on hieno, hyväsoundinen ja downloadkortti messissä. Myös losslessina.

 
Nyt taisi ratkasta tuo hinta eniten loppupeleistä :) Pakko oli saada levy kuunteluun ja vinyylin yli kolomenkybän hinta ei nytte sopinu kukkarolle. Hieno homma että laittaavat downloadkorttia messiin, eipä sillon yleensä tarte kahesti miettiä ottaakko vinyylin vai cd. Mitens lie muissa KScopen julkasuissa, onko tuo downloadkortti kaikissa uusimmissa vinyyleissä messissä?
 
Stevenille vaan ketjua progepuolelle sanon mä. Kuka avaa :)
Tai muokkaa vaan tän otsikkoa, jos moinen mahollista...
 
E: http://www.youtube.com/watch?v=z-9MZTEQqbU
Tuolla joku tyyppi selailee kirjaversion lävitte, kiva oli kattella hd-laatusena, kuriositeettina, pelkkä levy kyllä riittää omaan hyllyyn.
"Is this darkness in you too" -TM
Ali
15.10.2011 12:01:36
 
 
Ostin Blackfieldin uusimman vinyylinä, niin siinä oli kans download-koodi messissä. Levyn sinänsä ostin lähinnä kannen (ja kannatuksen) takia, sillä musiikillisesti levy ei erityisesti päräyttänyt. :)
 
Ja en oo Wilsonin uusinta ennättänyt vielä kuunteleen, spessudessuedition, joka on kyllä komia, kyllä löytyy tosta hyllystä.
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
AnonHero
15.10.2011 12:28:27
Wilsonhan ei kirjoittanut tuolle uusimmalle Blackfieldille yhtäkään biisiä muistaakseni.
Blackfield I & II ovat kyllä mahtavia.
Tän ketjun voi ennemmin muuttaa vaikka Porcupine Tree & Steven Wilson ketjuksi.
Ali
15.10.2011 13:06:45
 
 
Joo kyllä yks ketju riittäänee munstakin - tai no Blackfieldillä tais olla se omansa, mutta det är helt okej.
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
A.l
16.10.2011 15:41:39
arsu: Vinyyli on hieno, hyväsoundinen ja downloadkortti messissä. Myös losslessina.
 
Mistä sait losslessinä? Minun korttini antaa vain 320kbps-ämpeekolmosia, frowny face.
arsu
16.10.2011 16:12:43
A.l: Mistä sait losslessinä? Minun korttini antaa vain 320kbps-ämpeekolmosia, frowny face.
 
Ajjaa? Multa se kysyi minkä haluan. Oliko niitä nyt 4 vaihtoehtoa.
All the rebel souls in the land of the free... Ain't never gonna be a slave 'cause it's rock 'n roll they bleed.
nappero
25.10.2011 22:47:38
 
 
http://www.youtube.com/user/Porcupinefield#p/u/7/F5yd3SOpwxM
 
Tuolla on jonkun äänityksiä Stevenin kiertueelta (eiköhän joku taho kohta nuo tuolta poistata). Hyvältä kuulostaa, saisivat tulla kyllä Suomeenkin.
Milkop
26.10.2011 01:58:22
 
 
nappero: (eiköhän joku taho kohta nuo tuolta poistata)
 
Käyttäjällä Porcupinefield ei ole yhtään videota saatavilla.
 
Sinne meni.
"Jos olet suuren hotellin aulassa ja kuulet 'Tonava Kaunoisen' soivan, häivy vähän helvetin äkkiä. Älä mieti. Juokse."
qak
30.10.2011 22:27:17
 
 
Täytyy sanoa, että Grace for Drowning on mulle ollut syksyn tähänastisista levyistä oma suosikki. Ehkä eniten odotan kuitenkin vielä uutta Florence and the Machinea.
__ Ostetaan romua, myydään antiikkia.
arsu
15.11.2011 15:08:44 (muokattu 15.11.2011 18:01:45)
Neljä biisiä hyvälaatuisena Lontoosta 31.10.:
 
http://soundcloud.com/steven-wilson/sets
 
E: Porcupinen livekitaristi/laulaja John Wesley näyttää olevan myös Wilsonin jenkkikiertueella matkassa. Sikäli hyvä, jos joskus jotain livematskua julkaistaan näistä konserteista. Ainakin PT:n livekeikoilla herra on erinomainen lisä bändiin.
All the rebel souls in the land of the free... Ain't never gonna be a slave 'cause it's rock 'n roll they bleed. -Brant Bjork
EvilDead
29.11.2011 16:42:55
Pöö. Tulipa tähänki bändiin tutustuttua sattumalta. Kaks levyä löytyy ja melko puhki kuunneltua kamaa. Fear of the blank planet, sekä Signify löytyy ja olen kyllä ollut yllättyny kuinka hyvä levy fear of the blank planet on (vaikka se on niin uusi). Signifyyn verrattuna tuntuu silti tosi erillaiselta levyltä ja ilmeisesti bändi kykenee tekemään melko erillaisia, mutta hyviä levyjä. Signify on ollu myöskin tosi viihdyttävä levy.
 
Mitenkäs Porcupine Treen ensimmäisten levyjen kanssa? Onko varteenotettavia teoksia? Entä onko bändillä lisää Fear of the Blank Planetin tapaisia levyjä?
AnonHero
29.11.2011 16:51:53
Deadwing on vähän samankaltainen FoaBP:tin kanssa. Suosittelen nappaamaan Stupid Dreamin ja Lightbulb Sunin.
Ali
29.11.2011 17:22:00 (muokattu 29.11.2011 17:23:26)
 
 
EvilDead: Mitenkäs Porcupine Treen ensimmäisten levyjen kanssa? Onko varteenotettavia teoksia?
 
Debyyttiä lukuunottamatta - jolla kyllä sinänsä myös hetkensäkin - alkupään levyt ovat todella tiukkaa kamaa, tosin aika erilaista verrattuna nykypäivän Porcuun.
 
Stupid Dream, Lightbulb Sun ja Recordings muodostavat oman loogisen kokonaisuutensa Porcun "popimmasta" kaudesta.
 
Entä onko bändillä lisää Fear of the Blank Planetin tapaisia levyjä?
 
In Absentia, Deadwing, Fear of a Blank Planet + Nil Recurring EP - ehkä myös The Incident, vaikkei niin song-oriented ole - muodostavat aika loogisen osion Porcun musiikillisessa tyylipaletissa.
 
Seuraavalla levyllähän bändi (onneksi) pikkulintujen mukaan on liikkumassa jossain määrin uusiin tunnelmiin (pois hevimedl-vaikutettee).
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
AnonHero
29.11.2011 18:53:52
http://starsdie.com/wp/mikael-akerfeldt-talks-about-storm-corrosion/
 
Åkerfeldt heittää muutaman sanasen tuosta yhteistyölevystä
 
- 6 kappaletta, 60 minuuttia
- Jokainen biisi about 10 min
- Ei kuulosta Porcupine Treeltä tai Opethilta
- Ei rumpuja
Wild String Of Voodoo Strat
29.11.2011 19:50:57
 
 
EvilDead: Mitenkäs Porcupine Treen ensimmäisten levyjen kanssa? Onko varteenotettavia teoksia? Entä onko bändillä lisää Fear of the Blank Planetin tapaisia levyjä?
 
Itseni ja kaveriporukkani mielestä The Sky Moves Sideways on Porcupinen Treen paras levy Coma Divinen kanssa.
"Music must serve a purpose; it must be part of something larger than itself, a part of humanity." - Pablo Caslas
cyberiad2001
01.12.2011 15:03:39
 
 
Ihan samaa mieltä ja Signify myös on kova. Paljon värikkäämpää ja mielikuvitusrikkaampaa kamaa kuin tämän vuosituhannen tuotanto...no, nämä ihan uusimmat ovat taas olleet laadukkaampaa sen rasittavan "sedät soittaa emo-metallia"-vaiheen jälkeen :) kaikki tietty täysin IMHO. King Crimson otti nu-metalliosaston paljon tyylikkäämmin mukaan omaan juttuunsa Power to Believe:llä...ja nehän vasta setiä ovatkin ;)
Ali
01.12.2011 16:57:18
 
 
Wilson jälleen Best Surround Sound Album Grammy -ehdokkaana Grace for Drowningista.
"Jesus was crucified for doing nothing, but God is worshipped for even less"
Levylista
laakeri
01.12.2011 18:19:38
Ali: Wilson jälleen Best Surround Sound Album Grammy -ehdokkaana Grace for Drowningista.
 
Vähän huvittavaa että miksaus pääsee ehdolle, mutta itse levy jää mm. Lady Gagan ja Rihannan uusimpien teosten jalkoihin. Mutta näin kai se aina menee. Ihan kiva että on ehdolla edes jostain.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)