Aihe: Musiikin teoriaopetukseen tulossa suuria muutoksia
1
J_Mikkonen
05.08.2011 09:34:12
http://yle.fi/uutiset/kulttuuri/mus … ukseen_isoja_muutoksia_2764367.html
 
Tuommoisen bongasin facebookin puolelta. En nyt ollut ihan varma että mille alueelle tämän laittaisi niin laitoin tänne. Mitäs ajatuksia herättää? Ensimmäisenä tuli itsellä mieleen että ollaanko nyt konservatorioiden teoriaopetus siirtämässä ensemble-tunneille ja että kärsiikö tästä sitten bändisoiton opetus. Kuulisin mielellään mietteitä tämän palstan opettajilta, jazzmies ja kumppanit.
Janus
05.08.2011 14:12:20
Mielenkiintoinen aihe, toivoisin itsekin keskustelua. Aloitan taas muutaman vuoden tauon jälkeen musiikin ammattiopinnot täyspäiväisesti tänä syksynä ja nimenomaan pedagogilinjalla (en tosin teoriaopettajana). Kiinnostavaa on havaita, vaikuttaako tuo pedagogiikkaopintoihin jo tässä vaiheessa ja millä tavalla. Itse olisin hyvilläni mahdollisimman käytännönläheisestä lähestymisestä myös teoria-asioiden opetukseen ja oppimiseen.
sellisti
05.08.2011 22:15:40 (muokattu 05.08.2011 22:16:43)
Kyllähän tuota integrointia nykyään jo aika paljon harrastetaan, ja sellanen perstuntuma mulla on että soitto- ja yhteissoittotuntien yhteyteen integroitu teorian ja säveltapailun opettaminen on erinomainen tapa saada oppilaat tajuamaan helposti sellaiset asiat jotka pulpetissa istumalla ja kirjasta opettelemalla voivat osoittautua todella hankaliksi omaksua. Joka tapauksessahan siellä soittotunnilla käydään niitä asioita oppilaan kanssa - sävelten nimiä ja pituuksia, intervalleja, rytmejä jne. Tokihan integroinnin kohdalla kyse on lähinnä peruskurssitasoisista oppimääristä; vaikeampien opintokokonaisuuksien kohdalla ei enää ihan pelkkä soittotunti riitä kun pitäis sitä itse soittamistakin siinä ehtiä harrastaa. Mutta varmasti näin keinoin harvempi pikkuoppilas kokisi teoria- ja solfa-asiat jonkunlaisena puisevana pakkopullana, jota on pakko sietää siinä soittamaan oppimisen ohella. Takuulla tekee ainakin oppimisesta mielenkiintoisempaa.
"It's called 'the American dream' because you have to be asleep to believe it." -George Carlin
Epämuusikko
06.08.2011 14:08:57 (muokattu 06.08.2011 14:09:34)
Lisäintegrointia (jonka pitäisi olla itsestäänselvyys) olenkin odotellut, mutta jos teoriaosaaminen yleensä kavenee (jos alue kasvaa joko liian suureksi tai jotain kauheaa) niin en ole iloinen. Ei sillä että nelisointujen käännösten numeromerkinnät olisivat tie taivaaseen nykymuusikolle, mutta yleissivistys ja laajamittainen ymmärtäminen ovat edelleen jees.
 
tosiaan olisi kiva tietää minkätasoista teoriaopetusta tarkoitetaan.
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)