Aihe: Mnet Sooloskaba osa 2 Äänestys
1 2 3 4 5
Pande
03.04.2004 11:35:10 (muokattu 03.04.2004 12:20:41)
 
 
Paljon hyvää monessa soolossa, mutta tässä omat ääneni:
 
3 pistettä - Stinkfoot
2 pistettä - Mazah
1 piste - Cletus awreetus
 
Muita parhaimmistoon kuuluvia ovat ainakin:
 
m131x
Vajaat kepat
starlia
pekkampela
jucciz
lightning
EQ
imper2
nahkis
lordsavis
 
PS. Leekon pätkä ei kuulunut ollenkaan, ja jollain muullakin tais olla sama juttu
If you can't dazzle them with your brilliance, baffle them with your bullshit.
Mazah
03.04.2004 12:08:07
 
 
3p: Pande. Mahtavaa! Ei osaa muuta sanoa.
 
2p: Stinkfoot. Pink Floyd!!
 
1p: Lightning.
 
Eri taustalla Jucciz ois ollu helposti ykkönen. Hienoa soittoa mutta ei todellakaan sovi taustaan...
 
Lightiningillä oli todella hienoja juttuja välillä ja vibra oli aika tasanen. Harmi että meni vähän räpeltämiseks välillä.
 
Meekzillä mahtavia harmonioita, tuli yhestä kohtaa ihan Vai mieleen mutta yks harmonia oli tosi kornikin...
 
Nahkiksella ois ollu helvetin hyvät mahikset kolmeen pinnaan mutta se alku ei oikein sopinu taustaan.
Mutta minä olen Kissanainen?
Necromuru
03.04.2004 12:51:32
 
 
3p. Cletus
2p. Meekz
3p. Nahkis
-Toi saksofooni ei oikein sovi tohon kappaleeseen. -Niin. Siihen vois laittaa säröä. Keskustelua koulun juhlassa esitetystä kappaleesta.
guitarmonkey
03.04.2004 12:54:36
3p meekz
2p jucciz
1p stinkfoot
Ze Kink
03.04.2004 13:00:58
3p. Cletus
2p. Pande
1p. Nahkis
Nopeus ei ole mitään ilman tyylitajua... Ja tyylitaju ei ole mitään ilman nopeutta!
Cletus Awreetus
03.04.2004 14:08:31
3p. Ice 9
Aika vekkuli soolo. Mehevää tilua.
 
2p. Nahkis
Hauskaa delay-kikkailua. Säröjutut ei oikein iskenyt.
 
1p. Miikathebest
Melodinen puoli kunnossa, kampikikkailut toimi. Tilussa parantamisen varaa.
Tosimiehet tiluttavat, ja paljon!!
FoN
03.04.2004 16:11:17
3p Stinkfoot
2p Jucciz
1p Cletus
"there's no one in hell, all the devils are here." -WS
Jucciz
03.04.2004 16:32:27
Tämähän tuntuu viralliselta toiminnalta kun kuuntelin noita pätkiä ajatuksen kanssa läpi: käytin mokomaan aikaa itse asiassa neljättä tuntia. Päätös ei ollut helppo, mutta syväluotaavan analyyttisen tarkastelun ja useiden eri emotionaalisten sekä puhtaasti musiikillis-teoreettisten faktoreiden tarkastelun tuloksena julkistan lausuntoni koskien tätä kilpailua. Valintaperusteeni olivat ennen kaikkea seuraavat:
 
1) Solistilla tulee olla selkeästi jotain sanottavaa, mikä välittyy kuulijalle tyylitajuisena suorituksena.
2) Soolon tulee olla ehjä kokonaisuus, etenkin loppu ja alku ovat tärkeitä.
3) Nuottien laatu on niiden määrää huomattavasti keskeisempi seikka.
4) Soundin ja käytetyn soittotekniikan tulee istua kokonaisuuteen luontevasti.
 
Tässä mielestäni kolme vakuuttavinta osallistujaa sekä perustelut kullekin valinnalle:
 
3p: Stinkfoot
Monipuolinen ja tyylikäs soolo. Hienoja melodisia juttuja ja soundi huomattavasti käyttökelpoisempi kuin suurimmassa osassa pätkistä. Alku toimii hyvänä johdantona luoden jännittyneen tunnelman, joka saa toivomaan, että tämä soolo jatkuisi vielä pitkään. Odotus palkitaan jälkimmäisessä puoliskossa, joka jo alussa hahmottelee, millaisesta tavarasta on kysymys. Erittäin hienoja fraaseja: tällä soittajalla on oikeasti jotain sanottavaa. Turhaan tiluttamiseen sortumattomuus iso plussa. Jos joitain vinkkejä on annettava, mainitsisin siitä, että vibrato oli ainakin tässä soolossa paikoin ehkä turhankin vihainen.
 
2p: Mazah
Huolimatta jossain määrin korvia riipivästä soundissa tässä soolossa oli paljon sellaisia juttuja, joita raskaan biisin soolossa tulee olla: ei pelkkää aivotonta skaalojen sahailua vaan tyylilajia palvelevia, onnistuneita nuottivalintoja, vaikka tässä soolossa nuotteja toki paikka paikoin puskettiinkin ulos ihan kiitettävään tahtiin. Etenkin ekan puoliskon 1/8-osatriolikohta osoitti melkoista tyylitajua. Hieman diskanttia pois kitarasoundista (tai sitten ruuvaat pari pykälää sitä wahin potikkaa) ja se on siinä.
 
1p: Nahkis
Onnistuneesti erilainen ja edukseen erottuva. Jos sanonta "vastakohdat täydentävät toisiaan" pitää missään määrin paikkaansa, tämä soolo on siitä erinomainen käytännön esimerkki. Jälkimmäisestä puoliskosta tuli kovasti itselleni mieleen Mike Oldfieldin kitarajutut Pekka Pohjolan levyllä "Keesojen Lehto". Oldfieldin soolot eivät mielestäni toimi levyllä yhtään - biisit olisivat kaivanneet aivan toisenlaista lähestymistapaa sooloihin - mutta tässä soolossa nuo hyvin samankaltaiset jutut sopivat kokonaisuuteen kuin rasvaton piimä juhla-aterian ruokajuomaksi, eli mielestäni todella hyvin. Ainut juttu, mikä jäi vähän harmittamaan oli se, että olisin periaatteessa tahtonut kuulla kaikilta kilpailijoilta sen, millaiseen suoritukseen he pystyvät ilman tuplauksia, eli odotin sooloa, joka olisi periaatteessa mahdollista toteuttaa live-tilanteessa.
 
Rehellisyyden nimissä on sanottava, että nämä kolme erottuivat joukosta todella selvästi ja niiden keskinäinen järjestäminen oli äärimmäisen vaikeaa. Lopullinen järjestys on seurausta aivan hiuksenhienoista eroista, ja aivan yhtä paljon myös kuun asennosta, huoneiston lämpötilasta, jauhelihan kilohinnasta, Palmen murhasta sekä opintotukilautakunnan hölmöilystä. Sen sijaan suurin osa lopuista 27 suorituksesta oli mielestäni selkeästi heikompia: niistä paraskin yltäisi vasta noin sijalle 93 ja loput siitä eteenpäin. Omaa sooloani en luonnollisesti kommentoi ja näin ollen myöskään ota laskuihin edes mukaan.
 
Kiitoksia myös omaan soolooni kohdistuneesta palautteesta. Vastaan tässä joihinkin:
 
Jucciksen yritys oli hyvä, mutta tausta olisi kuitenkin vaatinut vähän vahvempaa tatsia soundillisesti. Jäi vähän sellaiseksi liruliru-harmittomuudeksi.
 
Päätin ennenkö kuulin koko taustaa, että minähän soitan sooloni 335:llä, puhtaalla soundilla ja kaulamikillä. Tehdään sitten vaikka fuusiota, jos se siitä on kiinni. Periaatteista ei jousteta. :)
 
Jucciz: HIENOA SOITTOA! Ei toimi tämmösen taustan kanssa.
 
Ei niin. Tai sitten tausta vaan ei toimi sooloni kanssa. Sen verran taustapätkästä on sanottava, että jos siihen ylipäätään on pakko laittaa komppikitara, se kannattaisi pitää huomattavasti hiljemmalla tai vaihtaa ainakin soundi vähän toisenlaiseksi, ettei se peitä alleen mahdollisesti kesymmällä soundilla soitettua sooloa. Jos jo taustanauhassa on hevisärökitaraa, se jättää aika vähän a) tilaa soololle ja b) vaihtoehtoja tyylivalinnan suhteen. Itse tekisin/teettäisin vastaavassa tilanteessa taustan, jonka päälle olisi luontevaa soittaa mahdollisimman erilaisia sooloja, jolloin muidenkin kuin hevitiluttajien olisi mielekästä osallistua kisaan. Hymiö. Tämä toki vain mielipiteenä. Jään odottamaan innolla seuraavan skaban taustaa.
 
Eri taustalla Jucciz ois ollu helposti ykkönen. Hienoa soittoa mutta ei todellakaan sovi taustaan...
 
Kiitos. Ei sovikaan.
Juodaan piimää, tullaan viisaammiksi näin.
DJ Lattialuukkukoira
03.04.2004 19:13:48
3 pistettä: Pande
2 pistettä: Jucciz
1 piste: Cleetus.
Kopioi tämä teksti itsellesi allekirjoitukseksi. Tarkoitus on koota eksponentaalisesti lisääntyvä, mitäänmerkitsemätön allekirjoitus mahdollisimman monelle m-nettiläiselle.
Saatana
03.04.2004 19:18:00
3p Nahkis
2p Cletus
1p Miikathebest
Santtu_123
03.04.2004 21:29:40
 
 
Ja tässä pisteeni:
3 pistettä - Pande (Helvetti mikä tekniikka kaverilla! )
2 pistettä - nahkis
1 piste - Cletus Awreetus
 
Vaikeeta oli... :)
Quark
03.04.2004 21:57:52
3 Cletus Awreetus
2 Jucciz
1 Nahkis
Sieltä ali missä aita on matalin! ;-)
Panzerwag
03.04.2004 22:53:22
 
 
Kyllä se näin menee: Jucciz 3p
Keppa 2p
nahkis 1p
jhoik
03.04.2004 22:59:45
Nahkis 3
Jucciz 2
Cletus 1
Marriage is a decease, weapons bringin peace. Nature surely is a whore, why maybe I´m just bored.
Flashmn
04.04.2004 00:42:43
3pst Jucciz
2pst Nahkis
1pst cletus
ICE
04.04.2004 00:47:38
Helvetisti taas hyviä sooloja. Menee tää pisteiden jako taas hiton vaikeaksi.
 
1 p - Cletus Awreetus
Todella kirpsakka soundi ja iskeviä melodia / kitarakuvioita
 
2 p - Kukkis
Meikäläinen tykkää kasarivaikutteisesta tilusta ja tässä soolossa on sitä jotain!
 
3p - Miikathebest
Kasarisooloihin kuuluu EVH.. heheh. Tässä soolossa Miikathebest näyttää Eddielle "närhen munat". ;) hehheh
 

 
Kunniamaininnan saa Nahkis!
Jaa mää vai?
MareZ
04.04.2004 10:28:53
Olipa taas hienoja sooloja rutosti.Eli tiukkaan joutui kuuntelemaan ja vaikean seulonnan jälkeen päädyin seuraavaan.
 
imper 3p
nahkis 2p
Kukkis 1p
eikun...perk..
Miikathebest
04.04.2004 11:32:56
 
 
Oli taas aika paljon erittäin hyviä sooloja, mutta nämä jollain ihme konstilla sain valittua:
 
3p MeekZ
2p Stinkfoot
1p Kukkis
Ota se mikä on paras!
Miika Rocks It - Miika's Vision
Mazah
04.04.2004 14:13:30 (muokattu 04.04.2004 14:15:00)
 
 
2p: Mazah
Huolimatta jossain määrin korvia riipivästä soundissa tässä soolossa oli paljon sellaisia juttuja, joita raskaan biisin soolossa tulee olla: ei pelkkää aivotonta skaalojen sahailua vaan tyylilajia palvelevia, onnistuneita nuottivalintoja, vaikka tässä soolossa nuotteja toki paikka paikoin puskettiinkin ulos ihan kiitettävään tahtiin. Etenkin ekan puoliskon 1/8-osatriolikohta osoitti melkoista tyylitajua. Hieman diskanttia pois kitarasoundista (tai sitten ruuvaat pari pykälää sitä wahin potikkaa) ja se on siinä.

 
Korgin modulaatio voxin wahista. Todella järkyttävä...
Mutta kiitos laadukkaasta palautteesta!
 
Btw. miksei Uli tai Rapu osallistu?
Mutta minä olen Kissanainen?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)