Aihe: Peter Hook
1
IronWalrus
28.10.2007 12:22:21
Ensisilmäyksellä en löytänyt tästä herrasta oma topikkia. Puute oli pakko korjata sillä ainakin minulle kyseessä on _the_ Basisti. Itse olen vasta astumassa basismin hiljaiseen maailmaan sillä yksi syy miksi päätin vihdoin pitkällisen perehtymisen myötä ostaa nelikielisen on Joy Divisionin Unknown Pleasures-levy. Aivan uskomaton albumi. Hookyahan on usein verrattu Entwhistleen eikä syyttä, She's Lost Controlin ja Shadowplayn intron kaltaiset bassoriffit kuuluvat alternative-basistin perusoppimäärään. Missä ovat muut miehen persoonallisen tyylin diggarit?
 
Btw, onko tuo vanhoissa Joy Divisionin livepätkissä näkyvä Rickenbacker ehta peli vai jonkin kopio? Anyone?
2541
28.10.2007 13:21:11
 
 
Btw, onko tuo vanhoissa Joy Divisionin livepätkissä näkyvä Rickenbacker ehta peli vai jonkin kopio? Anyone?
 
Muistelisin sen olleen kopio, Ibanez mahdollisesti.
 
New Orderissa taisi päätyökalut olla Yamahan BB -sarjalainen ja 6-kielinen Shergold Marathon.
 
En niin hirveästi ole miehen soittoon perehtynyt, mutta erittäin persoonallista se tuntuu olevan.
Basismi
29.10.2007 15:20:51
Pitkään kuuntelin new orderia tajuamatta että se on basso mikä riffit vonkuu. Sinänsä ihan hienoa, ehdottomasti erilainen lähestymistapa bassoon instrumenttina on hänellä.
Basso murisee kuin voissa paistettu pantteri.
KillingMachine
18.11.2007 16:14:05
Kieltämättä vähän erikoisempi tapaus basistina, mutta hyvässä mielessä. Ei mikään maailman taitavin basisti, mutta mielenkiintoinen. Hookilla on ehkä ollu ideana että hänen basso-soundi täyttäisi toisen kitaran tilaa ainakin Joy Divisionin soundissa ja hyvinhän se toimii.
"The me that you know, he used to have feelings, but the blood stopped pumping and he is left to decay" - Nine Inch Nails
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)