Aihe: M.netin tori ja huijaukset
1 2 3 4 5347 348 349 350 351
Twinkle
23.06.2015 10:21:17
Kontiak: Siirryit just nextille levelille.
 
en ees, se on varmaan tällä hetkellä yleisin tapa tehdä nettihuijaus.
Twinkle
23.06.2015 10:28:43
Laulava Kylätohtori: Ja toisaalta, miten nyky-yhteiskunnassa voi sulkea pankkitilin. Perustetaanko sossuun kassa, josta maksetaan korvaukset käteisenä.
 
Ei sitä tartte perustaa, nykysuomessa ei ole käsittääkseni lain vaatimaa velvoitetta omistaa pankkitiliä ja sosiaalitoimistot kyllä maksaa moisissa erikoistapauksissa käteistä. Siihen tarvitaan toki perusteltu syy, ei riitä että rahat haluaa vaan käteisenä. Pääasiallsesti ne on noita vastaanottokeskusten maahanmuuttajia joilla ei ole mahdollisuutta avata tiliä, mutta on niitä muitakin.
Kontiak
23.06.2015 10:47:26 (muokattu 23.06.2015 10:50:30)
Laulava Kylätohtori: Jos 'venkulan' tili suljetaan, niin sitten toimitaan kaverin tilillä. Ja kun kavereiden tilit on suljettu, niin pokataan joku vajaa teini ja käytetään sen tiliä.
 
Ja toisaalta, miten nyky-yhteiskunnassa voi sulkea pankkitilin. Perustetaanko sossuun kassa, josta maksetaan korvaukset käteisenä. Voi muutenkin mennä aika hankalaksi.

 
Hankalaksihan sen juuri pitikin mennä. Pitäähän se nähdä ihan oikeasti, kuinka hankalasta tapauksesta on kyse, kun länsimaisen sopimusyhteiskunnan periaatetta lähtee rikkomaan. Sossussa voidaan avata tili toki vaikka huijarillekin, siellähän seurataan pankkiliikennettä ja kysellään tilille ilmestyneiden rahojen (jotka vähennetään tukirahoista) perään. :)
 
Vaikkei 'venkuloiden' oikeudet kiinnosta pätkän vertaa, niin se on kuitenkin hyvä, että edes yritetään näytellä jonkinlaista oikeusvaltiota. Siksi on hyvä, että rangaistus suhteutetaan tekoon. Eiköhän Montesquieu kehitellyt vallan kolmijaon juuri siksi, ettei ketään lynkata mielivaltaisesti pullarahojen varastamisesta, vaikka se vähän kenkuttaisikin, että joutuu kahvinsa ilman nisua hörppimään...
 
Vaan kun huijarin toiminta osoittaa, että se 'venkula' ei nielaise tuota Montesquieuta. Ja sen uudelleenkoulutuksen hintaa voi seurata täältä: http://velkakello.fi
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
Kontiak
23.06.2015 10:48:30
Twinkle: en ees, se on varmaan tällä hetkellä yleisin tapa tehdä nettihuijaus.
 
Kyllä sä vaan siirryit.
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
Twinkle
23.06.2015 12:52:10
Kontiak: Kyllä sä vaan siirryit.
 
no sit kun kerran niin sanot.
Laulava Kylätohtori
23.06.2015 13:06:42
Kontiak: Hankalaksihan sen juuri pitikin mennä. Pitäähän se nähdä ihan oikeasti, kuinka hankalasta tapauksesta on kyse, kun länsimaisen sopimusyhteiskunnan periaatetta lähtee rikkomaan. Sossussa voidaan avata tili toki vaikka huijarillekin, siellähän seurataan pankkiliikennettä ja kysellään tilille ilmestyneiden rahojen (jotka vähennetään tukirahoista) perään. :)
 

 
Vaan kun huijarin toiminta osoittaa, että se 'venkula' ei nielaise tuota Montesquieuta. Ja sen uudelleenkoulutuksen hintaa voi seurata täältä: http://velkakello.fi

 
Idea oli lähinnä, että rangaistuksen pitää olla suhteutettu tekoon. Eikä kyse ole 'venkulan' ideologiasta, vaan siitä, että on ihan perusteltua, että lainsäädäntä-, tuomio- ja toimeenpanovalta on eriytetty, ettei kenelläkään ole oikeutta hakata toista hengiltä muutaman kympin petoksen takia. Ei tule ylilyöntejä, kun rikoksen uhri ei pääse suutuspäissään kostamaan, vaan asian hoitaa riippumattomat tahot, joilla on kompetenssia hoitaa tämän kaltaiset asiat.
 
Miten muuten tuo velkakello asiaan liittyy?
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
Numb
23.06.2015 13:09:42 (muokattu 23.06.2015 13:10:09)
 
 
Kontiak: Ja sen uudelleenkoulutuksen hintaa voi seurata täältä: http://velkakello.fi
 
Ja sitä mitä hinnalla saadaan voi seurata täältä: http://ketoharju.info/saatavakello/
 
Laulava Kylätohtori: Miten muuten tuo velkakello asiaan liittyy?
 
Ei mitenkään.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head "Dunnet Headin musa on parhaiten kuvattavissa silleen, että se muistuttaa sitä kuin suomalaiset aikuisrokkarit kirjoittais irlantilaisia juomalauluja." - Arttu
Kontiak
23.06.2015 13:21:23 (muokattu 23.06.2015 13:25:14)
Laulava Kylätohtori: Ei tule ylilyöntejä, kun rikoksen uhri ei pääse suutuspäissään kostamaan, vaan asian hoitaa riippumattomat tahot, joilla on kompetenssia hoitaa tämän kaltaiset asiat.
 
Miten muuten tuo velkakello asiaan liittyy?

 
Siitä velkakellosta pystyy näkemään sen, millainen niiden riippumattomien tahojen kompetenssi on hoitaa tämän kaltaisia asioita. Jos järjestelmä on tehokas, esim. kun rangaistus on suhteutettu tekoon, ei synny velkaa.
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
Kontiak
23.06.2015 13:21:24 (muokattu 23.06.2015 13:21:38)
*tupla*
"If you dig it, you must learn it." http://www.truthinshredding.com
mpekkanen
23.06.2015 14:24:33
Kontiak: Siitä velkakellosta pystyy näkemään sen, millainen niiden riippumattomien tahojen kompetenssi on hoitaa tämän kaltaisia asioita. Jos järjestelmä on tehokas, esim. kun rangaistus on suhteutettu tekoon, ei synny velkaa.
 
En ota kantaa mitenkään tähän velkakelloon.
 
Jos en kuitenkin ole täysin väärässä, niin käsittääkseni ainakin Suomessa joutuu rikoksesta tuomittu maksamaan erilaisia ja erisuuruisia korvauksia rikoksen uhreille ja vakuutusyhtiöille, valtiolle jne.
Vaikka rangaistukset olisivat kuinka pitkiä tahansa, niin rikolliselle kertyy maksettavaa ja siihen tulee vielä päälle korkoja, joita hän ei pysty vankilassa ollessaan hoitamaan. Rikoksen luonteesta riippuen voi olla, ettei niitä pelkkiä korkojakaan pysty maksamaan vaikka olisi ihan normaali työssä käyvä ihminen.
 
Tästäpä sitten helpostikkin johtuu se, että vaikka kyseinen henkilö haluaisi palata pois rikosten tieltä-->niin se on käytännössä hankalaa tai ainakin todella vaikeaa ja pitkä prosessi.
Luottotiedot ovat menneet ja asunnonkin saaminen on vaikeaa. Töitä ei myöskään ole tällaiselle kaverille tarjolla, jos puhutaan ihan rehellisestä työstä.
 
Ikävä kyllä, tunnen sellaisenkin ihmisen jonka asiat alkoivat jo aikaa sitten menemään täysin pois normaaleilta raiteilta. Vankilaanhan hän sitten lopulta joutui ja veikkaampa, ettei pysty koskaan maksamaan oikeuden määrämiä maksuja.
 
Sivistyneessä yhteiskunnassa pitäisi rangaistuksen olla sellainen, että syylliinen voi ottaa virheestään oppia ja tehdä muutoksen elämäänsä. Tähän ei vaan yhteiskunta kovinkaan paljoa panosta.
Tuntemani kaveri vapautui vankilasta muovikassin kanssa ja sai soppalasta muutaman kympin ruokaan ja vaatteisiin , eikä kämppää ollut.
Päätyi uudestaan vankilaan.
 
Jos halutaan sellainen järjestelmä jossa ei synny rikoksentekijäälle mitään maksettavaa, niin minkähänlainen se sitten käytännössä olisi?
Kuolemanrangaistusko?
 
Itse en ketään rikollista puolusta ja olen joutunut käymään niin kuluttaja-asiamiehellä kuin poliisillakin kun olen joutunut huijatuksi. En kuitenkaan kannata kenenkään suolaamista, vaikka itseäni kyllä harmittaa muutamakin tapaus.
 
Enää en tee kuin tuntemieni kanssa kauppaa ja muutoin naamatusten jos olen jotain ostamassa ja mieluiten myös kun myyn jotain. Näin ainakin itse teen parhaani omalta osaltani, etten joudu enää huijauksen kohteeksi ja tämä on myös mielestäni ostajallekkin paras tapa.
Kun tekee naamatusten kaupat, voi myös tavaran kunnon tarkistaa samalla. Sekin kun tahtoo olla joillakin hieman venyvä käsite millainen on esim. hyväkuntoinen.
tender.insanity
23.06.2015 14:33:08
mpekkanen:
Sivistyneessä yhteiskunnassa pitäisi rangaistuksen olla sellainen, että syylliinen voi ottaa virheestään oppia ja tehdä muutoksen elämäänsä.

 
Kyllä. Tämäkin meni juuri noin:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434948035510.html
hallu
23.06.2015 14:55:33
tender.insanity: Kyllä. Tämäkin meni juuri noin:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434948035510.html

 
Toivottavasti menee ja tekijä voi ottaa opikseen ja uhri kokee saaneensa oikeutta. Itseäni kauhistuttaa eniten ajatus, että tuomioita annettaisiin huutoäänestyksellä joidenkin lehtijuttujen perusteella. Seksirikokset ja monesti muutkin väkivaltarikokset on tosi hankalia tuomita kun niihin liittyy niin paljon tunteita ja pelkoja ettei teon ja kärsimyksen objektiivinen arvioiminen ole helppoa. Sen näkee siitäkin, että koulutetut asiantuntijat ja oikeusalan ammattilaisetkaan eivät meinaa kunnialla siitä selviytyä. Maallikot haluaisivat aina telottaa kaikki ja siksi on hyvä etteivät maallikot jaa oikeutta sivistysyhteiskunnassa.
 
Muutenhan seksirikokset eivät taida liittyä m.netin torin huijauksiin..... jos ei sitten joku halua maksaa luonnossa ja myyjä vaatii kiskurimaista ylihintaa ;-)
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
johanssen
23.06.2015 15:03:55
 
 
tender.insanity: Kyllä. Tämäkin meni juuri noin:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1434948035510.html

 
Meillä jokaisella on omanlaisensa oikeustaju ja kyllä min mielestä tässä kyseisessä jutussa tekijä selvisi helvetin vähällä.
asialliset hommat hoietaan, muuten ollaan ku ellun kanat...
heviäijä
24.06.2015 12:57:28
Miten ihmeessä löydätte huijareita torilta. Olen keskustellut ainakin neljän kitaramyyjän kanssa ja kaikki vaikutti luotettavilta. Tosin en päässyt edes testaamaan kun välillä kitara ehti mennä välillä ehdin kiinnostua toisesta. On minulla ollut yksi ostoilmoituskin. Syynä voi ehkä olla että kitaralla huijaaminen postimyynnin kautta on vaikeaa.
heviäijä
24.06.2015 12:58:20
Seurailen toria paljon, mutta silti en löydä sieltä epäilyttäviä ilmoituksia.
oksatboys
24.06.2015 13:04:34
 
 
heviäijä: Seurailen toria paljon, mutta silti en löydä sieltä epäilyttäviä ilmoituksia.
 
Nää huijarit vastailevat ostoilmoihin. Eivät ainakaan usein väsää ilmoituksia itse.
"Hieno mekanismi sinäänsä, jos ei olisi näin saatanan tyhmä." -Lihis96
heviäijä
24.06.2015 13:08:56
oksatboys: Nää huijarit vastailevat ostoilmoihin. Eivät ainakaan usein väsää ilmoituksia itse.
 
Näin vähän veikkasinkin. Tuskin kovin moni väsää kitarailmoa jos ei omista edes. Minua on ainakin ihan pyydetty testaamaan yhtä kitaraa. Luulempa että huijarit viihtyvät tuolla pedaali puolella tai vastaavissa millä on helpompi huijata.
Mr. Speed
24.06.2015 13:15:16
heviäijä: Miten ihmeessä löydätte huijareita torilta. Olen keskustellut ainakin neljän kitaramyyjän kanssa ja kaikki vaikutti luotettavilta. Tosin en päässyt edes testaamaan kun välillä kitara ehti mennä välillä ehdin kiinnostua toisesta. On minulla ollut yksi ostoilmoituskin. Syynä voi ehkä olla että kitaralla huijaaminen postimyynnin kautta on vaikeaa.
 
Joo, pääpiirteittäin tori-kaupat menee todella nätisti. Itse olen varmaan jo toista sataa kauppaa tehny M-netin torin kautta enkä ole huijatuksi tullut *kopkopkop*. Toki muusikkouteen välillä kuuluvaa huithapeliutta on tullut havaittua.
heviäijä
24.06.2015 13:20:16
Profiiliin kurkkaaminen on kanssa hyvä tapa tsekata myyjän luotettavuus. Välillä siellä kun näkyy rivitolkolla tätä. "Kiitoksia asiallisista kaupoista. Suosittelen". Sittenhän se potuttaa kun näkyy tuote X torilla joka kaasuttaa mutta myynti-ilmo on nihkeä ja profiilissa on hädin tuskin avatar.
min
24.06.2015 19:24:23
heviäijä: Profiiliin kurkkaaminen on kanssa hyvä tapa tsekata myyjän luotettavuus. Välillä siellä kun näkyy rivitolkolla tätä. "Kiitoksia asiallisista kaupoista. Suosittelen". Sittenhän se potuttaa kun näkyy tuote X torilla joka kaasuttaa mutta myynti-ilmo on nihkeä ja profiilissa on hädin tuskin avatar.
 
Erään toisen harrastuksen puitteissa velipojalle ja läjälle muita hemmoja kävi kylmät, kun foorumeilla mukavaks ja luotettavaks kaveriks tunnettu skaiffari ilmeisesti jollain asteella naksahti ja tehtaili yht`äkkiä läjän huijauksia. Että näinkin voi käydä.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)